Éetión (otec Andromachy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Éetión (starogr. Ἠετίων – Éetión) je v gréckej mytológii vládca Kilíkie. Otec Andromachy a siedmich synov.

V Homérovej Iliade je Éetión vládca Kilíkie,[1] mýtickej krajiny nachádzajúcej sa južne od Tróje, niekde na juhovýchode Malej Ázie. Sídelným mestom Éetióna boli mýsijské Théby pri úpätí vrchu Plakos.[1] Stal sa otcom siedmich synov a dcéry Andromachy, ktorá sa vydala za Hektora syna trójskeho kráľa Priama. Všetci žili šťastne až do dňa, keď sa na brehoch Tróady vylodilo achájske vojsko, aby dobylo Tróju.

Počas tejto vojny sa Éetión stal spojencom kráľa Priama, čo sa pre neho, ako aj pre jeho rodinu a krajinu stalo osudným. Za jediný deň zabil achájsky vojvodca Achilles Éetióna a všetkých jeho sedem synov a potom zničil celú jeho krajinu. Jeho manželku usmrtila bohyňa Artemis.[2] Achilles mŕtvemu Éetiónovi ponechal brnenie, pretože cítil pred ním rešpekt a jeho telo nechal spáliť v plnej zbroji.[2] Keď sa o tomto nešťastí dozvedela dcéra Andromaché veľmi trpela a mala zlé predtuchy, že sa to stane aj jej manželovi.

Jej neblahá predtucha sa nanešťastie naplnila. Hektor po hrdinskom boji s Achillom padol a po ňom padla aj Trója. Pri dobýjaní Tróje vytrhol z náručia Adromachy jej malého synčeka Astyanakta nejaký achájsky vojak a zhodil ho z trójskej hradby. Andromachu zajal Neoptolemos, ktorý ju zneuctil a odviedol ako otrokyňu do Fthie. Nešťastná Adromaché potom zomrela ďaleko od svojich rodných Théb a od rozvalín Tróje, kde stratila svojich najdrahších.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Homér, Iliada, 6,390.
  2. a b Homér, Iliada, 6,414.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]