Černobyľská atómová elektráreň V. I. Lenina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pohľad na elektráreň z mesta Pripjať

Černobyľská atómová elektráreň V.I. Lenina (rus. Чернобыльская АЭС им. В.И.Ленина, ukr. Державне спецiалiзоване пiдприємство Чорнобильська АЕС) je atómová elektráreň blízko mesta Pripjať na Ukrajine, 18 km severozápadne od mesta Černobyľ, 16 km od hranice Ukrajiny a Bieloruska a asi 110 km severne od Kyjeva. 26. apríla 1986 sa pri nedodržaní prevádzkových predpisov stala miestom tragickej havárie, ktorá znefunkčnila jeden reaktor. V dôsledku veľkého dopytu po energii pracovali ostatné tri reaktory až do decembra 2000. V elektrárni naďalej zostáva obsluha, ktorá sa stará o monitoring jadrového paliva, ktoré po výbuchu zostalo v poškodenom reaktore.

V roku 2013 pokračuje výstavba nového sarkofágu. Sarkofág má nahradiť pôvodný kryt elektrárne postavený hneď po katastrofe, ktorý sa však postupom času začal rozpadať. Nový sarkofág by mal byť hotový v roku 2016.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LATTA, Boris. Černobyľ: ľudia umierajú a objekt sa rozpadá [online]. Pravda.sk, 14.02.2013, [cit. 2013-02-15]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]