Preskočiť na obsah

Čertův hrádek (hrad v okrese Prostějov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čertův hrádek
zrúcanina hradu
Jama v zemi na mieste Čertovho hrádku
Štát Česko Česko
Región Olomoucký
Okres Prostějov
Pohorie Drahanská vrchovina
Obec Okluky
Súradnice 49°29′57″S 16°54′36″V / 49,49919°S 16,909996°V / 49.49919; 16.909996
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Česko: Čertův hrádek
Čertův hrádek
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Čertův hrádek (Okluky)
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Čertův hrádek je zrúcanina hradu pri osade Okluky v okrese Prostějov.

Lokalita sa nachádza zhruba v polovici vzdialenosti medzi obcami Malé Hradisko a Stínava nad odbočkou do Oklúk, na ťažko prístupnom skalisku, obtekanom riečkou Oklukou (Hloučelou), nad sútokom s pravým prítokom bezmenného potoka tečúceho od Malého Hradiska.

Hrádek stojí na rozmedzí troch historických panstiev, ktoré patrili k hradom Boskovice, Vícov a Plumlov. Hrádok sa spomína ako pomiestne meno Čertů v roku 1512, kedy sa uvádza na listine Ladislava z Boskovíc, ktorý predával niekoľko okolitých dedín Viliamovi z Pernštejna.

Hrádok mal zrejme strážnu funkciu, jeho existencia však tiež mohla mať súvislosť s ťažbou železnej rudy v blízkom okolí. Ako pravdepodobný sa javí názor, že hrádok bol zničený za markgrófskych vojen, a to v roku 1389, kedy markgróf Jošt Luxemburský tiahol proti hradom svojich protivníkov - Boskoviciam a Vícovu, ktoré dobyl.

Priamo k pozostatkom hradu nevedie značená trasa. Okolo miesta sa však stáča červená turistická trasa[1] zo smeru Prostějov - Plumlov - Stínava, ktorá ďalej pokračuje do Malého Hradiska a okolo Lipovej cez Stražisko a Přemyslovice až po Náměšť na Hané.

Zhruba pol kilometra severne od hrádku prechádza lesom modrá turistická trasa Malé Hradisko - Okluky - Pohodlí - Stražisko - Štarnov - Nová Dědina - Budětsko - Hvozd - Vojtěchov.[1]

Fotogaléria

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b SHOCart. Turistický atlas Česko 1:50 000. 3. aktualizované vydanie. vyd. [s.l.] : SHOCart, 2006. 664 s. ISBN 80-7224-202-4. S. 407. (po česky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopédia moravských hradov, hrádkov a tvrzí