Preskočiť na obsah

Ľuboreč (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Potok Ľuboreč pretekajúci obcou Ľuboreč

Ľuboreč je potok na juhu stredného Slovenska, tečie územím okresov Lučenec a Veľký Krtíš.[1] Je to ľavostranný prítok Tisovníka a má dĺžku 25,5 km.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Ostrôžky na katastrálnom území obce Ábelová v nadmorskej výške cca 660 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie juhovýchodným smerom, neďaleko obce Ábelová napája malú vodnú nádrž a priberá tri ľavostranné prítoky spod Timravského vrchu (670,6 m n. m.). Vzápätí sa stáča na juh a vytvára hlbšie zarezanú dolinu. Tu zľava priberá kratší prítok (445,6 m n. m.), stáča sa viac na juhojuhovýchod a následne opúšťa Ostrôžky.

Vteká do Juhoslovenskej kotliny, podcelku Ipeľská kotlina, na krátkom úseku sa rozdeľuje na dve ramená, ktoré sa opätovne spájajú v obci Ľuboreč. Po opustení obce pokračuje na juh, vteká do vodnej nádrže Ľuboreč, do ktorej sprava ústi Riečka.

Pod priehradným múrom vteká do Pôtorskej pahorkatiny, vytvára dve prudké zákruty, zľava priberá Medzné a pokračuje cez obec Ľuboriečka. Za obcou sa stáča na juhozápad, rozširuje svoje koryto, vzápätí sa oblúkom stáča na juh a na katastrálnom území obce Dolná Strehová ústi do Tisovníka.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-04-20]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-04-20]. Dostupné online.