Ľudovít Ladislav Žambokréty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľudovít Ladislav Žambokréty
slovenský evanjelický kňaz, publicista,
historik, národný buditeľ a zeman
Narodenie27. november 1844
Zemianske Lieskové
Úmrtie25. jún 1911 (66 rokov)
Púchov

Ľudovít Ladislav Žambokréty tiež Žambokrethy - Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét (* 27. november 1844, Zemianske Lieskové - † 25. jún 1911, Púchov) bol slovenský evanjelický kňaz, publicista, historik, národný buditeľ a zeman.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • Otec: Istók Žambokréty - Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét
  • Matka: Terézia rod. Križanová

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal zo starej slovenskej zemianskej rodiny "Zsámbokréty de Nyitrazsámbokrét" z Malých Žabokriek (Borčanyi nesprávne uvádza, že od Nitry). Bol svokrom JUDr. Karola Štúra, slovenského národného dejateľa, synovca Ľudovíta Štúra, ktorý mal za manželku jeho dcéru Kornéliu. Študoval v evanjelickom lýceu v Bratislave a teológiu vo Viedni. Po skončení štúdia bol krátko kaplánom v Kochanovciach a potom v rokoch 1875 - 1911 bol farárom v Púchove.

Zaslúžil sa o výstavbu evanjelického kostola v Púchove. V nemčine vydal publikáciu Ein kleiner Uberblick uber die Geschichte der Evang. a. c. Kirchengemeide in Puchó (Krátky pohľad na dejiny ev. a. v. zboru v Púchove, Trenčín 1878). Písal aj vlastenecké básne, ktoré uverejňoval v časopisoch Junoš, Sokol, Orol a inde. Prekladal z nemčiny (H. Heine) a maďarčiny (K. Tóth, M. Schaffy). Písal aj články s národopisnou tematikou a cirkevno-historické príspevky.

Popularizoval moderné poľnohospodárstvo a ovocinárstvo. Pomáhal budovať ovocinárske škôlky. V 80. rokoch 19. storočia bol vedúcim činiteľom filiálky Hospodárskeho spolku Ilavského a Púchovského okresu. Venoval sa aj praktickej ľudovýchove a publicistike v oblasti veterinárnej medicíny, vydal spis Malá apatéka (1872), ktorý je prehľadom najzávažnejších chorôb rožného dobytka a liekov proti nim.

Zomrel v Púchove, kde je aj pochovaný.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]