Šikmá veža v Pise

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 43° 43′ 24″ s.š., 10° 23′ 39″ v.d.

Šikmá veža v Pise

Šikmá veža v Pise alebo zriedkavo Piská veža je najznámejšia pamiatka talianskeho mesta Pisa, ktorá stojí v severozápadnej časti mesta na tzv. Campo dei Miracoli alebo Dómske námestie. Toto námestie je z dvoch strán obklopené starými mestskými hradbami. Stojí tu Dóm, baptistérium, camposanto a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta Bonanna Pisana v roku 1173.

Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,484 metra. Keď stavba dosiahla 3 poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila na stranu presne o 15 cm. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto sa z obavy, aby stavba nespadla, rozhodol nepokračovať.

V roku 1234 architekt Giovanni di Simone však postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Tým bola postavená základná veža v tvare valca. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím. Všetky stĺpy sú zakončené hlavicami a polkruhovými oblúkmi. Toto sú typické znaky románskeho slohu.

Celé toto architektonické dielo dovŕšil v roku 1350 Tommaso Pisano , ďalší architekt z rodu Pisanovcov tým, že pristavil zvonicu. Vo zvonici je sedem zvonov naladených na sedem hudobných tónov. Šikmá veža sa preslávila aj tým, že na nej fyzik Galileo Galilei, ktorý sa tu narodil v roku 1564, prevádzal merania a výskumy o gravitácii a voľnom páde.

Sklon veže sa stáročiami zväčšoval a na konci 20. storočia už bol sklon veľký 4,5 metra. Aj preto sa udávajú vždy dva údaje o výške veže. Na severnej strane je výška 55,22 metra a na južnej 54,52 metra. Talianska vláda sa rozhodla zachrániť vežu, a preto poverila odborníkov na statiku, aby našli riešenie, ktoré by zastavilo zvyšujúci sa sklon. V roku 1993 bolo nainštalovaných 800 ton olovených dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie, ktoré by malo zabezpečiť stabilizáciu tejto unikátnej pamiatky z 12. storočia. Momentálne sa už vyrovnáva. Patrí medzi pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]