Šošovková galaxia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:33, 14. október 2014, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) (fix.)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šošovkovitá galaxia NGC 5866 sa nachádza v súhvezdí Draka
prachový prstenec v blízkosti jadra galaxie NGC 1553

Šošovková galaxia alebo (staršie) šošovkovitá galaxia[1] je prechodný typ galaxie medzi eliptickou galaxiou a špirálovitou galaxiou v Hubblovej schéme. Má tvar šošovky s vypuklým jadrom a tenším diskom, ale v jej disku chýbajú náznaky špirálovej štruktúry. Šošovkovité galaxie patria medzi diskové galaxie (podobne ako špirálové galaxie), ktoré už využili alebo stratili väčšinu zo svojej medzihviezdnej hmoty, tým pádom majú veľmi malý počet novovznikajúcich hviezd. Pozostávajú väčšinou zo starých hviezd (podobne ako eliptické galaxie). Prach sa vo väčšine šošovkovitých galaxií nachádza v blízkosti jadra a sleduje svetelnú stopu galaktického jadra. Kvôli ich špirálovitým ramenám a ak sú natočené tvárou, je ich niekedy ťažké rozoznať od eliptických galaxií.

Morfologické variácie

Aj napriek tomu, že šošovkovité galaxie nemajú toľko rôznych zmien ako špirálovité galaxie, môžu byť rozdelené do niekoľkých podtried podľa vzhľadu. Niektoré tieto variácie sú popísané nižšie.

Guľatina

Podľa de Vaucouleurs systému klasifikácie môžu byť šošovkovité galaxie rozdelené do troch podskupín založených na prítomnosti alebo absencii centrálnej guľovej štruktúry.

  • Označenie SA0 sa dáva šošovkovým galaxiám bez zjavného jadra.
  • Označenie SB0 sa dáva pri veľmi slabo viditeľnom jadre.

Vnútorné prstence a podtypy s vykrojením S

Niektoré šošovkové galaxie obsahujú vnútorné prstence (S0 (r)) a S-vykrojenie (S0 (s)), niektoré majú dočastné označenie (S0 (rs)). Nakoľko tieto označenia boli priate pre špirálovité galaxie, je hľadanie objektov, ktoré reprezentujú niektoré z týchto tried je veľmi obťažné.

Referencie

  1. Základné názvy z astronómie. Kultúra slova, 1980, roč. 14, čís. 5, s. 158-172. Dostupné online [cit. 2014-10-14]. ISSN 0023-5202.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lenticular galaxy na anglickej Wikipédii.