Letničné hnutie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Hefo (diskusia | príspevky)
par uprav
Riadok 2: Riadok 2:


== Počiatky letničného hnutia ==
== Počiatky letničného hnutia ==
Za počiatok sa považuje skúsenosť žiakov s [[dar hovorenia v jazykoch | darom hovorenia v jazykoch]] na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom [[Charles F. Parham | Charlesom F. Parhamom]] v kansaskom meste [[Topeca]] v roku [[1901]]. Parham po prvý krát sformuloval [[doktrínu]] o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v [[Duch Svätý | Duchu Svätom]]. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na [[Azusa Street]] v [[Los Angeles]] v roku [[1906]] pod vedením Parhamovho žiaka, černošského kazateľa [[William Joseph Seymour | Williama J. Seymoura]]. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej emocionálnej búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove [[Africká metodistická episkopálna cirkev | Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi]] (African Metoidist Episcopal church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali noviny nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére rasizmu a segregácie, ktorá v tej dobe v Amerike panovala.
Za počiatok sa považuje skúsenosť žiakov s [[dar hovorenia v jazykoch | darom hovorenia v jazykoch]] na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom [[Charles F. Parham | Charlesom F. Parhamom]] v [[Kansas|kansaskom]] meste [[Topeca]] v roku [[1901]]. Parham po prvý krát sformuloval [[doktrínu]] o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v [[Duch Svätý |Duchu Svätom]]. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na [[Azusa Street]] v [[Los Angeles]] v roku [[1906]] pod vedením Parhamovho žiaka, černošského kazateľa [[William Joseph Seymour | Williama J. Seymoura]]. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej emocionálnej búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove [[Africká metodistická episkopálna cirkev | Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi]] (African Methodist Episcopal Church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali noviny nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére rasizmu a segregácie, ktorá v tej dobe v Amerike panovala.


== Charakteristika ==
== Charakteristika ==
Hlavnou charakteristikou je dôraz na ''krst Duchom Svätým''. Tento krst sa u kresťana prejavuje kvalitatívne novým prístupom k životu - prerodom alebo ''znovuzrodením'', zmenou životného štýlu – v angl. tzv. ''born-again''.
Hlavnou charakteristikou je dôraz na ''krst Duchom Svätým''. Tento krst sa u kresťana prejavuje kvalitatívne novým prístupom k životu - prerodom alebo ''znovuzrodením'', zmenou životného štýlu – v angl. tzv. ''born-again''.

Letničné hnutie nie je jednotným názorovým prúdom, ale jestvuje v ňom mnoho (viac než 10 000) rôznych [[denominácia|denominácií]], ktoré sa navzájom v doktríne i spôsobom života od seba viac či menej odlišujú. Často dochádza k deleniu na menšie spoločenstvá kvôli vnútorným nezhodám. Roztrieštenosť je jednou z najčastejšie kritizovaných vlastností hnutia. Je známe ironické príslovie "Kde sa stretnú dvaja letničiari, vzniknú tri rôzne cirkvi".


== Významné osobnosti letničného hnutia ==
== Významné osobnosti letničného hnutia ==
Riadok 27: Riadok 29:


== Niektoré známe denominácie ==
== Niektoré známe denominácie ==
Dnes tvorí letničné hnutie viac než 14 000 letničných denominácií po celom svete. Petrí medzi ne:
Dnes tvorí letničné hnutie viac než 14 000{{chýba citácia}} letničných denominácií po celom svete. Patria medzi ne napríklad:

* Church of God in Christ (COGIC), USA, asi 6 mil. členov
* Assemblies of God, USA, 2 mil členov (r.[[2000]])
* [[Assemblies of God]], celkovo okolo 53 mil. členov
* Assemblies of God, Brazília, 30 mil. členov (r.[[2000]])
* [[Church of God in Christ]] (COGIC), USA, asi 6 mil. členov
* Letničná metodistická cirkev, Chile, dnes asi 1,5 mil. členov
* [[Letničná metodistická cirkev]], Chile, dnes asi 1,5 mil. členov
* Apostolic Faith Mission, Južná Afrika
* [[Apostolic Faith Mission]], Južná [[Afrika]]
* Zion Christian Church, Južná Afrika, 6 mil. členov (r.[[2000]])
* [[Zion Christian Church]], Južná Afrika, 6 mil. členov (r.[[2000]])
* Pentecostal Assemblies of World, [[1915]], tretia najväčšia '''denominácia''' v rámci letničného hnutia.
* [[Pentecostal Assemblies of The World]]

* K letničnému hnutiu sa na Slovensku hlási napr. [[Apoštolská cirkev]].
Na [[Slovensko|Slovensku]] sa k letničnému hnutiu hlási napr. [[Apoštolská cirkev]].


== Literatúra ==
== Literatúra ==

Verzia z 22:13, 13. august 2008

Letničné hnutie (iné názvy: turíčne hnutie, turičnícke hnutie, turičníci, letničiari) je prvá vývojová vlna Hnutia obnovy v Duchu Svätom. Letničné hnutie sa objavilo v 19. storočí v protestantských cirkvách. Názov hnutia je odvodený z židovského sviatku Letnice, čo je starší (ale v slovenskej protestantskej terminológii bežne používaný) výraz pre dnešný kresťanský sviatok Turíce.

Počiatky letničného hnutia

Za počiatok sa považuje skúsenosť žiakov s darom hovorenia v jazykoch na biblickej škole Bethel vedenej kazateľom Charlesom F. Parhamom v kansaskom meste Topeca v roku 1901. Parham po prvý krát sformuloval doktrínu o hovorení v jazykoch, ako o „biblickom dôkaze“ krstu v Duchu Svätom. Ďalšou kľúčovou udalosťou bolo prebudenie, ktoré začalo na Azusa Street v Los Angeles v roku 1906 pod vedením Parhamovho žiaka, černošského kazateľa Williama J. Seymoura. V oboch prípadoch kresťania svedčili o silnej emocionálnej búrke, ktorú prežívali pri modlitbách a ktorú považovali za svedectvo Božej prítomnosti. Udalosti na Azusa Street, kde sa v priebehu troch rokov konali nepretržité modlitebné zhromaždenia v bývalej budove Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi (African Methodist Episcopal Church), podnietili explóziu, ktorá počas dvoch rokov rozšírila nové hnutie na všetky kontinenty. O správach o prebudení informovali noviny nazývané „Apoštolská viera“, ktoré boli zdarma rozosielané až 50 000 čitateľom. Pre letničné bohoslužby boli v tom čase typické dynamické kázne založené na doslovnom výklade Biblie, s prejavmi nadšenia, tlieskanie, kričanie, padanie, pochodovanie a vyháňanie démonov. Medzirasová znášanlivosť na Azusa Street bola pozoruhodnou výnimkou v atmosfére rasizmu a segregácie, ktorá v tej dobe v Amerike panovala.

Charakteristika

Hlavnou charakteristikou je dôraz na krst Duchom Svätým. Tento krst sa u kresťana prejavuje kvalitatívne novým prístupom k životu - prerodom alebo znovuzrodením, zmenou životného štýlu – v angl. tzv. born-again.

Letničné hnutie nie je jednotným názorovým prúdom, ale jestvuje v ňom mnoho (viac než 10 000) rôznych denominácií, ktoré sa navzájom v doktríne i spôsobom života od seba viac či menej odlišujú. Často dochádza k deleniu na menšie spoločenstvá kvôli vnútorným nezhodám. Roztrieštenosť je jednou z najčastejšie kritizovaných vlastností hnutia. Je známe ironické príslovie "Kde sa stretnú dvaja letničiari, vzniknú tri rôzne cirkvi".

Významné osobnosti letničného hnutia

Niektoré známe denominácie

Dnes tvorí letničné hnutie viac než 14 000[chýba zdroj] letničných denominácií po celom svete. Patria medzi ne napríklad:

Na Slovensku sa k letničnému hnutiu hlási napr. Apoštolská cirkev.

Literatúra

  • Century Of The Holy Spirit, 100 Years Of Pentecostal And Charismatic Renewal, 1901-2001, Vinson Synan

Externé odkazy

  • http://www.sekty.sk/c_rubriky.stm?cmd[83]=i-84-8d2ef95f4428c9580d54bc3159265b1c&cmd[77]=c-1-2000/3&cmd[80]=c-2-2000/3&cmd[81]=c-1-2000/3
  • [1]