Preskočiť na obsah

Július Virsik: Rozdiel medzi revíziami

Pridaný 1 bajt ,  pred 14 rokmi
Ferdinand Ďurčanský
({{bezzdroja}})
(Ferdinand Ďurčanský)
Július Virsik vyštudoval právo v Bratislave. Počas štúdií sa zúčastňoval vysokoškolského života na katolíckom internáte [[Svoradov]], kde viedol viacero polemík s Gustávom Husákom. Postgraduálne štúdium absolvoval v Mníchove (1930) so zameraním na cirkevné a rodinné právo. Pôsobil v Bratislave ako advokát až do roku [[1949]], kedy ho nastupujúci komunistický režim ako nepohodlného pozbavil právnickej profesie a násilne vysťahoval z Bratislavy do Stupavy. Pracoval ako robotník a neskôr právny úradník v rôznych slovenských cementárňach.
 
Pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky ([[1939]]) pôsobil v spoločnej právnej kancelárii s [[FerdinadFerdinand Ďurčanský|Ferdinadom Ďurčanským]]. Po vzniku štátu však nesúhlasil s viacerými nedemokratickými prvkami, ktoré sa objavili v Ústave.{{bez citácie}} Bol právnym poradcom slovenských katolíckych [[biskup]]ov. Až do rozpadu štátu v roku [[1945]] mal v kancelárii zamestnanú korešpondentku pani Fleischmannovú, židovku, čo bolo v tej dobe prejavom veľkej odvahy.
 
Patril k tým, ktorí vedeli o stalinských zverstvách, ktoré pár rokov predchádzali zverstvám hitlerovským. Preto ani nevítal sovietsku prítomnosť či už v povstaní, alebo s Benešom v roku [[1945]] či s Gottwaldom a Husákom v roku [[1948]]. V roku [[1968]] bol skeptický aj ohľadne Dubčekovho komunistického tzv. “socializmu s ľudskou tvárou”.
1 104

úprav