Franz von Suppé: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaný 1 bajt ,  pred 12 rokmi
d
robot Zmenil: de:Franz von Suppé; kozmetické zmeny
d (robot Zmenil: de:Franz von Suppè)
d (robot Zmenil: de:Franz von Suppé; kozmetické zmeny)
Pôvodným menom '''''Francesco Ezechielle Ermenegildo de Suppé-Demelli'''''. Pochádzal z pôvodom belgickej rodiny, ktorá sa presťahovala najprv do talianskeho mesta [[Cremona]] a neskôr do Splitu, kde sa jeho otec stal okresným komisárom. Jeho matka bola z česko-poľskej rodiny žijúcej vo Viedni. Mladosť prežil v [[Zadar]]e, kde sa učil hre na flautu a spieval v zbore. Hudobnú teóriu ho učil miestny vojenský kapelník. Ako 13. ročný skomponoval omšu v ktorej sa jednozna4ne prejavil jeho hudobný talent. Napriek tomu jeho otec nemal príliš pochopenie pre synove hudobné ambície. Neskôr sa maldý Franz presťahoval do [[Padova|Padovy]], kde mal pôvodne študovať právo, ale jeho viac priťahovalo štúdium hudby.
 
[[ObrázokSúbor:Zentralfriedhof,Suppe,Franz,von.jpg|160px|left|náhľad|Hrob F. von Suppé, v Zentralfriedhof, vo [[Viedeň|Viedni]].]]
 
Do Viedne sa dostal v roku [[1835]], keď mu zomrel otec. Pokračoval v štúdiu hudby a pokúšal sa komponovať opery, ''Virginia'' ([[1837]]) a ''Gertrude della valle'' ([[1841]]), ktoré však nikdy neboli uvedené. V roku [[1840]] ho riaditeľ divadla [[Theater in der Josefstadt]] zamestnal ako dirigenta. Istý čas pôsobil aj v [[Bratislava|Bratislave]]. Jeho prvé komické hudobné dielo ''Jung lustig, im Alter traurig'', uvedené v tomto divadle sa nestretlo s výrazným úspechom. Ako dirigent sa však skvele osvedčil, keď v roku [[1842]] dirigoval operu ''[[Nápoj lásky]]'' od [[Gaetano Dnizetti|Gaetana Donizettiho]], s ktorým ho viazal vzdialený príbuzenský vzťah. Donizettiho nadaný mladík zaujal, spriatelil sa s ním a ochotne mu pomohol v jeho kariére svojimi radami, skúsenosťami, ale aj svojím osobným vplyvom. V roku [[1844]] uviedli jeho dielo "Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien". Stával sa zo Viedni čoraz známejším ako dirigent ale aj ako skladateľ. V roku 1845 sa Suppé zamestnal v [[Theater an der Wien]] a v 60. a 70. rokoch pracoval v [[Carl Theater]], kde boli uvedené aj jeho operety.
Rozhodný úspech však dosiahol Suppé v roku [[1865]], svojou operetou ''[[Krásna Galatea]]'' (nem. ''Die schöne Galathée''), ktorá mala premiéru [[9. september|9. septembra]]. Z ďalších autorových operiet sú najvýznamnejšie ''[[Fatinitza]]'' ([[1876]]) a ''[[Boccaccio]]'' ([[1879]]), preslávila sa tiež [[predohra]] k operete ''Ľahká kavaléria''.
 
== Zoznam Suppého operiet ==
* Das Pensionat, ''Dievčenská škola'' (1860)
* Zehn Mädchen und kein Mann (1862)
 
{{DEFAULTSORT:Suppé, Franz von}}
 
[[Kategória:Narodenia v 1819]]
[[Kategória:Úmrtia v 1895]]
 
[[cs:Franz von Suppé]]
[[de:Franz von SuppèSuppé]]
[[en:Franz von Suppé]]
[[eo:Franz von Suppé]]
118 307

úprav

Navigačné menu