Preskočiť na obsah

Theater in der Josefstadt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Divadlo Theater in der Josefstadt

Divadlo Theater in der Josefstadt je najstaršie viedenské divadlo, ktoré sa nachádza v 8. mestskom obvode na ulici Josefstädter Straße 26.

Prvá divadelná budova na tomto mieste bola otvorená v roku 1788 Karlom Mayerom. Theater in der Josefstadt je najstaršie dodnes fungujúce divadlo vo Viedni. Divadlo bolo obnovené v slohu Biedermeier Adamom Hidweinom a znovu otvorené 3. októbra 1822. Na slávnostnom otvorení divadla dirigoval skladateľ Ludwig van Beethoven predohru k dielu Die Weihe des Hauses. V nasledujúcom období bolo divadlo viackrát prestavané, hlavne čo sa týka interiéru. V roku 1834 bola v divadle otvorená koncertná sála Sträußelsäle, kde koncertovali umelci ako Josef Lanner a Johann Strauss st. V divadle ako dirigent účinkoval aj Richard Wagner.

Z významných riaditeľov tu v rokoch 1828-1831 pôsobil Carl Carl, ktorý neskôr prebudoval konkurenčné divadlo Theater in der Leopoldstadt, ktoré neskôr nieslo jeho meno (Carl Theater). V divadle Theater in der Josefstadt začal svoju kariéru herec Johann Nestroy, ktorý sa neskôr stal riaditeľom v Carl Theater alebo skladateľ Franz von Suppé angažovaný riaditeľom Franzom Pokornym (1837-1848) ako dirigent. V nasledujúcom období sa charakter divadla postupne menil. Objavovalo sa v ňom menej hudobných diel a väčší dôraz sa začal klásť na činohru. V roku 1916 mal v divadle svetovú premiéru Franz Lehár so svojou operetou Der Sterngucker.

V roku 1924 bolo divadlo rozsiahle prestavané. Prestavbu riadili Max Reinhardt a Carl Witzman. Divadlo má dnes (2014) v repertoári predovšetkým diela zamerané na prózu s hudobným doprovodom.[chýba zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]