Považský hrad: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 419 bajtov ,  pred 10 rokmi
d
fix.
(pravopis)
d (fix.)
'''Považský hrad''' (ďalšie názvy: ''Bystrica'', ''Bystrický hrad'', ''Bistrizza'') je zrúcanina hradu na strmom vrchu na pravom brehu [[Váh]]u, neodmysliteľná silueta [[Považie|Považia]] nachádzajúca sa neďaleko [[Považská Bystrica|Považskej Bystrice]].
 
--== História -- ==
Presné doklady na čas vzniku tunajšieho kráľovského hradu sa nezachovali. Podľa neoverených správ hrad bol vystavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá zmienka je však z roku 1316 ako Bystrický hrad. V roku 1458 ho kráľ Matej daroval Podmanickovcom (známy sú najmä Ján a Rafael). Noví majitelia opravili všetky objekty a hrad rozšírili. Veľký požiar v roku 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšíri o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia roku 1558. Ďalší majitelia, Balassovci, adaptovali starý palác a vykonali ďalšie opravy ostatných budov. Napriek opravám v roku 1631 opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového, renesančného kaštieľa pod hradom. V roku 1684 obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili thökölyovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal v r.1698 zničiť. Tunajšie panstvo v roku 1895 kúpil barón Popper.
 
== Galéria ==
<gallery>
ObrázokSúbor:Povazsky hrad detail01.jpg|Považský hrad
ObrázokSúbor:Povazsky hrad detail02.jpg|Považský hrad
ObrázokSúbor:Povazsky hrad od kanala Vahu .jpg|Považský hrad
ObrázokSúbor:Povazsky hrad od Velkeho Manina.jpg|Považský hrad z Veľkého Manína
</gallery>
 
== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:Považský hrad}}
 
== Externé odkazy ==
*[http://www.krajinou.sk/cpg/thumbnails.php?album=31 Fotoalbum Považský hrad]
*[http://www.hradbystrica.sk Stránka združenia na záchranu hradu]
*[http://www.360cities.net/image/castle-povazsky-hrad-barbacan 360° pohľad]
*[http://stream.m1.livetv.sk/media/a1/stv/2009/NOVINY/2009-08-26_NOVINY_19_Povazsky_hrad__P_1251318872.wmv Reportáž STV o hrade]
 
== Zdroj ==

Navigačné menu