Politika: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 8 168 bajtov ,  pred 8 rokmi
d
Verzia používateľa 87.197.8.1 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Ptbotgourou
(fegw g)
d (Verzia používateľa 87.197.8.1 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Ptbotgourou)
{{portál|Politika|Politický}}
KOKOT S PIČOU
 
'''Politika''' (z [[latinčina|neskorolat.]] politice < [[gréčtina|gr.]] slova ''politiké'' – umenie správy [[štát]]u < gr. ''pólis'' - mesto (-ský štát), občianstvo) je proces a metóda záväzného rozhodovania určitej skupiny ľudí smerujúceho k dosiahnutiu určitého cieľa. V užšom slova zmysle sa pojem politika vzťahuje na kolektívne rozhodovanie zamerané na dosiahnutie alebo udržanie štátnej alebo obecnej moci.
 
V rámci takýchto kolektívnych rozhodnutí je politika umením spravovať veci verejné, umením riadiť štát a obhajovať záujmy jedného štátu voči druhému, vytvárať a udržovať vzťahy medzi týmito štátmi. Prostriedkom politiky je politická moc, ktorú je možné získať buď demokratickými prostriedkami alebo násilím. V demokratickej spoločnosti vstupujú do politiky politické subjekty politickým presviedčaním a vyjednávaním, a tak vytvárajú politické rozhodnutia. Medzi takéto subjekty môžu patriť jednotlivci (občania) alebo organizácie ([[politická strana|politické strany a hnutia]], [[mimovládne organizácie]] a iné záujmové skupiny). Vynútiteľnost politického rozhodnutia je zaistená autoritou, ktorá vykonáva politickú moc.
Politika v [[Staroveké Grécko|antickom Grécku]] bola chápaná ako správa vecí verejných.
 
Veda o politike sa nazýva [[politológia]] (presnejšie politické vedy, jedná sa o viac odborov).
 
== Vývoj politiky ==
Politika sa zo svojej pôvodnej podoby v [[starovek]]u ako komplexného občianskeho spolužitia od začiatku nášho letopočtu až do [[18. storočia]] stále silnejšie zužovala len na otázky moci a vládnutia a na ovládanie väčšiny menšinami, a až od 18. storočia má opäť tendenciu zahrnovať riešenie hospodárskych, sociálnych a kultúrnych problémov a emancipáciu spoločnosti. Vyvíja sa teda opäť smerom k akejsi novej komplexite. Rastie opäť počet faktorov, ktoré ľudia politicky zasahujú, rastie i zodpovednosť jedinca za vývoj mnohých otázok ľudského spolužitia, prehlbuje sa rôznorodosť názorov. Opozičné názory a činnosti sú normálnou súčasťou politického spektra. Zásluhou [[prostriedok masovokomunikačný|masovokomunikačných prostriedkov]] a vývoja [[školstvo|školstva]] vzrastá občianska informovanosť i schopnosť s informáciami pracovať.
 
== Definície ==
Definícií politiky je mnoho. Mnohí politici a teoretici prízvukujú známu myšlienku nemeckého politika a vojvodcu z 19. storočia [[Otto von Bismarck|Bismarcka]] - „Politika nie je exaktná veda... je to umenie možného“. Mnohí považujú politiku za plánovité, organizované a cieľavedomé sociálne konanie, ktoré je zamerané na vybudovanie, udržiavanie alebo zmenu spoločenského poriadku. Iní chápu politiku ako umenie spravovať veci verejné, resp. riadiť štát a realizovať jeho ciele. Podľa ďalších je politika úsilím o získanie moci, jej udržanie, alebo úsilím o získanie podielu na moci.
 
== Štruktúra ==
Ako každý politický jav, má aj politika svoju vlastnú štruktúru. V prvom rade je to existencia sociálno-ekonomickej základne, t. j. existencia sociálnych skupín, profesií, náboženstiev, rôznych lokálnych a regionálnych skupín, národov, národností, z ktorých každá má svoje politické záujmy, ktoré sa stretávajú v politike, kde nachádzajú potrebný rámec pre ich riešenie.
Ďalším prvkom štruktúry politiky sú aj politické idey. Politickými sa stávajú len tie idey, ktoré dokážu osloviť aj ostatných jednotlivcov, dokážu ich získať k spoločnej akcii, t. j. musia mať nadindividuálny obsah. Moralizovanie, alebo prázdne „filozofovanie“ samé osebe nie je ešte politikou.
 
Dôležitou súčasťou politiky je aj praktické konanie. Politickými sa idey, myšlienky a názory začínajú stávať vtedy, keď sa s nimi začíname obracať sa na iných a hľadať spojencov, keď začíname vytvárať názorový konsenzus, robiť prvé rozhodnutia. Znamená to , že začíname vytvárať spoločnú vôľu určitej skupiny, tvoriť program, začíname zápas o realizáciu vlastných programových cieľov.
Len samotné idey a praktická činnosť by ešte nebola dostačujúca pre realizáciu politiky, preto jej súčasťou sú aj politické inštitúcie (štát, politické strany a hnutia, odborové zväzy, záujmové združenia a pod).
 
Politika vzniká, funguje a je rozvíjaná v konkrétnom čase a priestore konkrétnymi ľuďmi, tento proces označujeme pojmom politický život. Tu ľudia vstupujú do politiky, tu dochádza ku vzniku politických interakcií, politických vzťahov a činností, tu ľudia nachádzajú politické nástroje a formy svojho pôsobenia, a realizujú svoje politické potreby, záujmy, hodnoty a ciele. Jeho konkrétny obsah tvoria rôzne politické orgány, organizácie a inštitúcie, politické vzťahy, duchovné javy a procesy a [[politická kultúra]].
 
== Názory na politiku ==
* Politika podľa D. Millera je proces, v ktorom skupina ľudí, ktorých názory a záujmy sú spočiatku odlišné, dosahuje kolektívne rozhodnutia, ktoré sú všeobecne považované pre skupinu za záväzné a presadzujú sa ako spoločný spôsob konania.
* Podľa J. Vajdu je politika spolu s morálkou a právom regulátor správania sa ľudí. Politika reguluje vzťahy medzi sociálnymi skupinami z aspektu moci, podriadenosti či nadriadenosti jednej skupiny voči druhej.
 
== Druhy politiky ==
* [[finančná politika|politika finančná]]
* [[fiškálna politika|politika fiškálna]]
* [[hospodárska politika|politika hospodárska]]
* [[kriminálna politika|politika kriminálna]]
* [[kultúrna politika|politika kultúrna]]
* [[zahraničná politika|politika zahraničná]]
 
== Pozri aj ==
* [[politická strana]]
* [[politické myslenie]]
* [[politik]]
* [[politológia]]
* [[teória politiky]]
* [[veto]]
 
== Zoznam literatúry ==
* Scruton, R.: Slovník politického myšlení, [[1989]]
* Tomeš, J.: Slovník k politickým dějinám Československa [[1918]]-[[1992]], [[1994]]
* Tóth, R.: Základy politológie, [[1994]]
 
== Iné projekty ==
{{projekt|q=politika|commons=Category:Politics}}
 
{{Politický výhonok}}
 
[[Kategória:Politika]]
 
{{Link FA|tr}}
 
[[af:Politiek]]
[[am:ፖለቲካ]]
[[an:Politica]]
[[ar:سياسة]]
[[arz:سياسه]]
[[ast:Política]]
[[az:Siyasət]]
[[ba:Сәйәсәт]]
[[bar:Politik]]
[[bat-smg:Puolitėka]]
[[be:Палітыка]]
[[be-x-old:Палітыка]]
[[bg:Политика]]
[[bm:Politiki]]
[[bn:রাজনীতি]]
[[bo:ཆབ་སྲིད་ཀྱི།]]
[[bpy:রাজনীতি]]
[[br:Politikerezh]]
[[bs:Politika]]
[[ca:Política]]
[[ceb:Politika]]
[[ch:Politika]]
[[ckb:سیاسەت]]
[[co:Pulitica]]
[[cs:Politika]]
[[cy:Gwleidyddiaeth]]
[[da:Politik]]
[[de:Politik]]
[[diq:Siyaset]]
[[el:Πολιτική]]
[[en:Politics]]
[[eo:Politiko]]
[[es:Política]]
[[et:Poliitika]]
[[eu:Politika]]
[[fa:سیاست]]
[[fi:Politiikka]]
[[fiu-vro:Poliitiga]]
[[fr:Politique]]
[[frr:Politiik]]
[[fur:Politiche]]
[[fy:Polityk]]
[[ga:Polaitíocht]]
[[gd:Poileataigs]]
[[gl:Política]]
[[gv:Politickaght]]
[[he:פוליטיקה]]
[[hi:राजनीति]]
[[hif:Rajniti]]
[[hr:Politika]]
[[ht:Politik]]
[[hu:Politika]]
[[ia:Politica]]
[[id:Politik]]
[[ie:Politica]]
[[io:Politiko]]
[[is:Stjórnmál]]
[[it:Politica]]
[[ja:政治]]
[[jbo:plajva]]
[[jv:Pulitik]]
[[ka:პოლიტიკა]]
[[kab:Tasertit]]
[[kk:Саясат]]
[[kl:Politikki]]
[[kn:ರಾಜಕೀಯ]]
[[ko:정치]]
[[krc:Политика]]
[[ky:Саясат]]
[[la:Civilitas]]
[[lad:Politika]]
[[lb:Politik]]
[[li:Politiek]]
[[ln:Politíki]]
[[lo:ການເມືອງ]]
[[lt:Politika]]
[[lv:Politika]]
[[mdf:Политиксь]]
[[mg:Politika]]
[[mk:Политика]]
[[ml:രാഷ്ട്രതന്ത്രം]]
[[mn:Улс төр]]
[[mr:राजकारण]]
[[ms:Politik]]
[[mwl:Política]]
[[my:နိုင်ငံရေး]]
[[mzn:سیاست]]
[[nah:Cemitquimatiliztli]]
[[nap:Politica]]
[[nds:Politik]]
[[nds-nl:Poletiek]]
[[ne:राजनीति]]
[[new:अरचियल् (सन् १९९७या संकिपा)]]
[[nl:Politiek]]

Navigačné menu