Gramofónová platňa: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JackieBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: et:Vinüülplaat
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 45 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q178588)
Riadok 27: Riadok 27:


{{Link GA|de}}
{{Link GA|de}}

[[bg:Грамофонна плоча]]
[[bn:গ্রামোফোন]]
[[ca:Disc fonogràfic]]
[[cs:Gramofonová deska]]
[[da:Grammofonplade]]
[[de:Schallplatte]]
[[el:Δίσκος γραμμοφώνου]]
[[en:Gramophone record]]
[[eo:Gramofondisko]]
[[es:Disco de vinilo]]
[[et:Vinüülplaat]]
[[fi:Vinyylilevy]]
[[fr:Disque phonographique]]
[[he:תקליט]]
[[hr:Gramofonska ploča]]
[[hu:Hanglemez]]
[[hy:Ձայնապնակ]]
[[id:Perekam suara]]
[[is:Hljómplata]]
[[it:Disco in vinile]]
[[ja:レコード]]
[[ka:გრამფირფიტა]]
[[kk:Граммофон табағы]]
[[ko:축음기 음반]]
[[la:Phonodiscus]]
[[lb:Schallplack]]
[[lt:Vinilinė plokštelė]]
[[lv:Skaņuplate]]
[[mk:Грамофонска плоча]]
[[nah:Vinillahualli]]
[[nl:Grammofoonplaat]]
[[nn:Grammofonplate]]
[[no:Grammofonplate]]
[[pl:Płyta gramofonowa]]
[[pt:Disco de vinil]]
[[qu:Ruqyay phiruru]]
[[ru:Грампластинка]]
[[simple:Gramophone record]]
[[sl:Gramofonska plošča]]
[[sr:Грамофонска плоча]]
[[sv:Grammofonskiva]]
[[th:แผ่นเสียง]]
[[tr:Plak]]
[[uk:Грамофонна платівка]]
[[zh:黑膠唱片]]

Verzia z 14:08, 10. marec 2013

Gramofónová vinylová platňa - tzv. singel
Vinylové platne

Gramofónová platňa (iné názvy: platňa; ak je zo šelaku: šelaková (gramofónová) platňa/slangovo šelak; ak je z vinylu: vinylová (gramofónová) platňa/ slangovo vinyl) je kruhová platňa, na ktorej je formou stranových výchyliek do špirálovej drážky prebiehajúcich od okraja platne smerom k jej stredu nahraná zvuková informácia. Prehrávať sa dá pomocou gramofónu.

Typy

Najbežnejšie formáty v druhej polovici 20. storočia boli:

  • SP (single play, singel, malá platňa) – menší typ vinylových platní obvykle na rýchlosť 45 otáčok, výnimočne na rýchlosť 33 otáčok. Zvyčajne jedna strana platne obsahovala jednu pesničku, druhá druhú. Priemer platne 17 cm.
  • EP (extended play) – menší typ vinylových platní obvykle na rýchlosť 45. V podstate totožné s SP, ale na každej strane sú dve pesničky. Predávali sa oveľa menej a mali špeciálne obaly.
  • LP (long play, dlhohrajúca platňa, "elpéčko") – dlhohrajúca platňa obvykle na rýchlosť 33, výnimočne na rýchlosť 16. Väčšinou obsahovala celé jedno album jednotlivej skupiny alebo inú nahrávku v celkovej dĺžke až 45 minút, výnimočne aj viac. Priemer 30 cm, na jednej strane 4 – 8 pesničiek.

Dejiny

Vynašiel ju Emile Berliner koncom 19. storočia podľa vzoru zvukového valčeka vymysleného T. A. Edisonom (pozri fonograf). Ešte na prelome 19. a 20. storočia existovali na trhu paralelne zvukové valčeky a gramofónové platne, ale po vypršaní patentu na platne roku 1918 sa rýchlo presadili platne.

Pôvodne sa vyrábali zo šelaku, neskôr (spravidla od 50. rokov, v Česko-Slovensku od roku 1953) z vinylu. Platne zo šelaku mali hrubšie drážky, potrebovali hrubšiu ihlu a špeciálnu rýchlosť 78; jedna strana štandardnej 25 cm platne mohla obsahovať maximálne 3 minúty zvuku, väčší typ 30 cm platne aj 5 minút. Na prehrávanie šelakových platní existujú dva druhy gramofónov. Staršie, sú mechanické, s plechovou rúrou a natáčaním kľukou. Novšie sú elektrické, a zvuk je z nich snímateľný v podobe elektrického signálu nielen do elektrónkových rádií, ale aj do akéhokoľvek druhu elektroniky, po pripojení novšieho typu konektoru.

Najznámějšie značky gramofónových platní z medzivojnového Česko-Slovenska boli Ultraphon, Supraphon, His master's voice (etiketa so psíkom), Esta, Odeon, Polydor, Rekord, Artona, Selekton a veľa ďalších. Medzi týmito značkami existovali ustálené rozdiely v cene a kvalite nahrávok. Napríklad značky Artona a Selekton boli špeciálne zriadené firmou Ultraphon na vydávanie menej kvalitných nahrávok a táto prax bola obvyklá aj u iných firiem. Počas socializmu v Česko-Slovensku existovala iba značka Supraphon a od roku 1971 na Slovensku aj Opus.

Od druhej polovice 80. rokov do začiatku 90. rokov 20. storočia rozšírenie platní prudko kleslo v prospech kompaktných diskov. V súčasnosti sa vydávajú platne skoro iba ako doplnok popri hudobných nosičoch produkovaných na CD; slúžia na zberateľské účely a na činnosť diskotékarov.

Iné projekty

Šablóna:Link GA