Striedavý prúd: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 542 bajtov ,  pred 9 rokmi
Revízia 5481701 používateľa 194.160.188.201 (diskusia) bola vrátená
(Revízia 5481701 používateľa 194.160.188.201 (diskusia) bola vrátená)
kde ''I<sub>m</sub>'' je amplitúda striedavého prúdu a ''U<sub>m</sub>'' je amplitúda striedavého napätia.
 
== Výroba striedavého prúdu ==
je to proste taká vec čo vobec nejde a kona sa to v okne a v zarubny.
Striedavý prúd vzniká [[Elektromagnetická indukcia|elektromagnetickou indukciou]] v [[elektrický generátor|generátore]], nazývanom [[alternátor]]. [[Frekvencia]] otáčania [[rotor]]a v generátore určuje frekvenciu striedavého prúdu. Ak sa otáčanie rotora deje so stálou [[uhlová rýchlosť|uhlovou rýchlosťou]], vzniknutý striedavý prúd má harmonický priebeh.
 
=== Trojfázový prúd ===
Praktická výroba striedavého prúdu sa deje v generátoroch obsahujúcich 3 cievky. Striedavý prúd, vznikajúci v takom generátore sa nazýva '''trojfázový prúd'''. Striedavý prúd, ktorý sa indukuje v každej z cievok, sa nazýva '''fáza'''.
 
[[Elektrický vodič|Vodivým]] spojením jednej svorky od každej cievky vznikne vodič s ''nulovým'' [[elektrický potenciál|elektrickým potenciálom]], ktorý sa nazýva ''nulovací vodič'' (v žargóne ''nulák''). Elektrické napätie medzi nulovacím vodičom a druhou svorkou cievky sa nazýva ''fázové napätie'', napätie medzi dvomi fázami sa nazýva ''združené napätie''. Pre harmonický priebeh platí:
:<math>U_s = 2 U_0 \cdot \sin \frac{\pi}{3} \approx 1{,}73 \cdot U_0</math>.
 
Striedavý prúd sa používa kvôli jeho ľahšej výrobe v [[elektrárna|elektrárňach]] a menej stratovému prenosu na diaľku oproti jednosmernému prúdu. Menšie straty sa dosahujú transformáciou vyrobenej elektriny na ''veľmi vysoké napätie'' a nízky prúd, čím sa znižuje prílišné [[Joulovo teplo|zahrievanie]] vedenia. Transformácia prúdu a napätia prebieha v [[transformátor]]och.
 
== Použitie striedavého prúdu ==
101 000

úprav

Navigačné menu