Wikipédia:Príručka/Formátovanie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
BOKOM OKOLKY
Značky: úprava z mobilu úprava z mobilného webu
d Verzia používateľa SashQa225 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Addbot
Riadok 1: Riadok 1:
{{Príručka}}
Skupina bola založená v auguste 1998. Na basovú gitaru: Fash, na gitaru a spev: Whitney. Do apríla 1999 sa v kapele vystriedali Harvey (krabicie) a Onopko (gitara).
Väčšina '''formátovania''' textu sa zvyčajne robí pomocou wiki formátovacích značiek, ktoré umožňujú písať text bez znalosti [[HTML]]. Pri úprave článku sa vám zobrazí jednoduchý panel s najzákladnejšími formátovacími funkciami, takže si tieto značky nemusíte pamätať.

Príchod Zubi-ho na bicie a odohrali sme prvý koncert vo Svederníku, kde sme mali vtedy aj skúšobňu. So Zubim sme odohrali ešte tri koncerty, potom Fash a Whitney išli na vojnu.

Po vojne (2001) zmenili skúšobňu (Hlboké) a prišiel nový člen na gitaru aj spev Stanley. So Stanleym odohraný jeden koncert. Bol naplánovaný aj druhý, ale sa neuskutočnil (Fash sa ožral). V novembri 2002 Stanley odchádza. Zubi sa oženil, odsťahoval sa a na prelome roka 2003 tiež opúšťa kapelu.

V marci prichádza na post bubeníka Pišta (ex - jasmine). V tom istom roku, v septembri s ním odohrali prvý koncert. Na začiatku roka 2004 prebieha príprava na prvé nahrávanie. Uskutočnilo sa v marci a mixovanie a mastrovanie prebehlo v apríli. Nahrali päť pesničiek + bonusovú skladbu. Názov je "Bokom Demonahrávky" a slúži ako promo.

V júni 2004 vyšla pesnička "Všetko čo chcem" na kompilácii ku českému freezinu "Move Your Ass". V tomto roku odohrali štyri koncerty v okolí Bytče. Vo februári 2005 dali 10 kusov nášho dema do distra "Hiraxrecords". V apríli vyšla skladba "(A)politická" na kompilácii "Slovak Underground Punx Attack vol.1" od Hiraxrecords.

Cez leto bol odohraný koncert v Bytči. November znamenal pre kapelu veľkú zmenu a na miesto speváka prišla speváčka: Ef. Vo februári 2006 dali 11 kusov nášho dema opäť do distra "Hiraxrecords". Tieto kusy boli posledné, ktoré urobili z Demonahrávok, pesničky z dema sú len vo formáte mp3 na stiahnutie na našich stránkach. Z Bokom Demonahrávok bolo urobených približne 70 ks.

Od marca nová skúšobňa, v ktorej konečne hrajú sami. V máji prišiel na druhú gitaru hrať IVO, ktorý je odvtedy platným členom kapely. Spolu s Ivom odohrali tri koncerty a v roku 2008 po dlhšej pauze v kapele, odišli IVO aj EF.

Nasledovala dlhá pauza, spôsobená odchodom Fasha za kariérou vodiča kamiónu. Po rokoch nečinnosti (ale neustáleho rozprávania sa o zrode umierajúcej kapely pri pive) sa teda dokopali začať opäť skúšať a pracovať na nových pesničkách. Ku tomu výrazne pomohol nový člen kapely Lubo, ktorý svojím entuziazmom pre tvorenie a hranie nakazil tak trochu aj ich. Toto sa udialo v lete 2011.

Rok na to sa opäť udiala personálna zmena keď z kapely odišiel zakladajúci člen Fash. Basgitary sa chopil Lubo a ďalej pokračujú v trojke.V roku 2012 sa im podarilo dokonca aj odohrať koncert po šiestich rokoch v Trnave.

V roku 2013 sa im opäť zmeny nevyhli, zato nastala aj jedna príjemná. Naj jar sa rozlúčil bubeník Pišta na bližšie nešpecifikovanú pracovnú prestávku a rozhodli sa nahrať CD. Oslovili nového bubenníka Tomáša, nacvičili sme s ním pesničky a na jeseň išli do štúdia Kobka v Martine a nahrali 12 pesničiek. Cez rok sme dohromady odohrali 4 koncerty (dva s Pištom a dva s Tomášom) a z toho jeden bol akustický.

V decembri 2013 dokončili album, nazvali ho Prelomový Album, a na začiatku roka 2014 sa dohodli s vydavateľstvom CECEK records na vydaní pod jeho hlavičkou. CD vyšlo vo februári v počte 400ks. Počas lisovania sa rozhodli vyskúšať nového gitaristu a stal sa ním Marcel.

V roku 2014 odohrali 12 koncertov, prešli Slovensko, dvakrát v Čechách, raz v rádiu.
Prvý polrok 2015 odohrané 3 koncerty a z časových dôvodov odchod Tommyho z kapely. Na post bicích prišiel v lete 2015 Michelle.


== Wiki formátovanie ==
== Wiki formátovanie ==

Verzia z 12:14, 8. august 2015

Tento článok je
časťou príručky Wikipédie
Stránky príručky

Úvodná stránka
Upravovanie
Formátovanie
Odkazy
Odkazy na podobné stránky
Externé odkazy
Diskusie
Majte na pamäti
Registrácia
Menné priestory
Zhrnutie

Pozri aj

Stránka s pomocou

Väčšina formátovania textu sa zvyčajne robí pomocou wiki formátovacích značiek, ktoré umožňujú písať text bez znalosti HTML. Pri úprave článku sa vám zobrazí jednoduchý panel s najzákladnejšími formátovacími funkciami, takže si tieto značky nemusíte pamätať.

Wiki formátovanie

Písanie článkov pre Wikipédiu je trochu odlišné od písania v štandardnom textovom editore. Namiesto prístupu „čo vidíš, to aj dostaneš“ (what you see is what you get), sa tu používa jediný druh písma a na formátovanie článkov jednoduché textové „kódy“, vlastné značky, ktorými sa označuje text. Tento prístup je podobný ako pri písaní HTML internetových stránok, ale značky sú jednoduchšie. Úprava článku by mala byť prehľadnejšia.

Wiki síce podporuje priamo niektoré HTML značky, ale od ich používania sa upúšťa, lebo nie sú také prehľadné ako wiki značky.

Tučné a kurzíva

Napríklad wiki značky umožňujú napísať tučné písmo a písmo v kurzíve len pomocou apostrofov ', nezamieňať s dĺžňom ´:

  • ''kurzíva'' sa zobrazí ako kurzíva. (2 apostrofy pred a za slovom)
  • '''tučné''' sa zobrazí ako tučné. (3 apostrofy pred a za slovom)
  • '''''tučná kurzíva''''' sa zobrazí ako tučná kurzíva. (2 + 3 = 5 apostrofov pred a za slovom)


Vo Wikipédii je konvencia napísať tučne hlavne predmet článku a ostatné alternatívne pomenovania článku. Napríklad začiatok článku Žirafa štíhla:

Žirafa štíhla alebo žirafa škvrnitá alebo len žirafa (Giraffa camelopardalis), z arab. زرافة zaráfa,  je párnokopytník…

Inou konvenciou je použitie kurzívy hlavne pre rôzne názvy a pomenovania v texte. Názvy kníh, filmov, hier a ďalšie názvy ako napríklad tvorba Jozefa Cíger-Hronského:

Začínal písaním noviel a krátkych próz, ktoré neskôr vyšli v zbierkach U nás, Domov, Medové srdce alebo Podpolianske rozprávky.

Nadpisy a podnadpisy

Používanie nadpisov a podnadpisov je jednoduchá cesta ako vylepšiť organizáciu článku. Ak sa článok zaoberá dvoma alebo viacerými rôznymi témami, môžete článok rozdeliť pomocou nadpisov. Vzniknutému celku hovoríme sekcia. Články vo Wikipédii môžte upravovať aj po sekciách.

Nadpisy môžete vytvoriť takto:

  • == Nadpis najvyššej úrovne == (2 znaky „rovná sa“)
  • === Podnadpis === (3 znaky „rovná sa“)
  • ==== O úroveň nižšie ==== (4 znaky „rovná sa“)
  • ===== O úroveň ešte nižšie ===== (5 znakov „rovná sa“)

Nepoužívajte nadpisy nižšej úrovne, pokiaľ nemajú svoje nadradené. Ak má článok aspoň 3 nadpisy, bude automaticky vygenerovaný obsah. Vyskúšajte vytvoriť nadpis na pieskovisku. Bude automaticky pridaný do obsahu pre stránku pieskoviska.

Odsadenie

Pre inštrukcie o odsadzovaní pozri 6. kapitolu.

Formátovací štýl Wikipédie

Formátovací štýl Wikipédie je popísaný v štylistickej príručke. Formátovanie článkov sa riadi pravidlom, aby boli články prehľadné a čítali sa jednoducho v spojitých vetách. Tabuľky a rôzne zoznamy sú až druhoradé. Najlepšie sa s formátovacím štýlom zoznámite čítaním, pozeraním dostatočne dlhých a významných článkov.

Pokračovanie príručky.

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie