Čeľabinský incident: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 566 bajtov ,  pred 5 rokmi
dopl.
(dopl. úvod. def.)
(dopl.)
Značka: bez zdroja
[[Súbor:Czech troop quarters.jpg|thumb|Československí legionári]]
'''Čeľabinský incident''' bola udalosť ktorá sa odohrala [[14. máj]]a [[1918]] na železničnej stanici v meste [[Čeľabinsk]] vo vtedajšej [[Ruská sovietska federatívna socialistická republika|RSFSR]] počas [[Ruská občianska vojna|ruskej občianskej vojny]]. Tento incident v rozhodujúcej miere ovplyvnil postoj [[Česko-slovenské légie|česko-slovenských légii]] k boľševickej moci. Nevyprovokovaný útok na evakuovaných príslušníkov légií spôsobil roztržku medzi boľševickými silami a československými légiami a viedol k ozbrojenému odporu a bojom, ktoré trvali až do roku 1920.
 
== Predohra ==
Po vypuknutí [[prvá svetová vojna|prvej svetovej vojny]] sa začali na východnom fronte vytvárať dobrovoľníckej jednotky vytvorené z Čechov a Slovákov, ktorí bojovali po boku ruskej armády. Spočiatku vytvorili malú jednotku označenú ako [[česká družina]]. Neskôr v roku 1916 už československá jednotka nadobudla veľkosť pluku a v roku 1917 sa už v radoch československého vojska v Rusku nachádzalo asi 30 000 mužov.
 
[[Ruská revolúcia 1917|Revolučné udalosti]] v roku 1917 uviedli československé vojská do zložitej situácie. Vojsko jednak vyhlásilo vernosť ruskej dočasnej vláde, zároveň vyjadrilo snahu nezasahovať do ruských vnútorných záležitostí a odmietlo podporu akejkoľvek politickej strane, zároveň však deklarovalo snahu o pokračovanie boja proti vojskám Ústredných mocností. Avšak po vyhlásení prímeria medzi vojskami Ústredných mocností a Ruskom a neskorším vyhlásením [[Brestlitovský mier|Brestlitovského mieru]] začiatkom roku 1918 bolo rozhodnuté stiahnuť tieto vojská z frontu a cez Sibír a Ďaleký východ ich presunúť loďami cez USA alebo oceán okolo sveta do Európy. Tento presun mal niekoľko komplikácii, predovšetkým fakt, že Ústredné mocnosti požadovali od novej Sovietskej vlády aby tieto jednotky odzbrojilo a navrátilo občanov Rakúsko-Uhorska do vlasti, kde im hrozilo stíhanie za vlastizradu. Československá exilová vláda dosiahla, aby ju ruské a neskôr sovietske autority považovali za súčasť francúzskej armády.
 
== Priebeh ==
43 652

úprav

Navigačné menu