Ernest Lawrence: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
preklep
d (wikilinky)
d (preklep)
V novembri [[1939]] bol Lawrence ocenený [[Nobelova cena za fyziku|Nobelovou cenou za fyziku]] za jeho prácu na cyklotróne. Keďže bola vojna, ceremónia sa konala v Berkeley v Kalifornii.
Obrovské (calutron) zariadenia vytvorené v Lawrenceovom laboratóriu boli použité v Zóne X (Site X) počas [[Druhá svetová vojna|druhej svetovej vojny]] na vyčistenie [[Urán (prvok)|uránu]] do prvej [[atómová bomba|atómovej bomby]]. Počas druhej svetovej vojny, Lawrence dychtivo pomáhal pri americkom výskume možnosti vyrobiť zbraň na základe štiepenia atómu. Jeho Radiačné laboratórium (Radiation Laboratory) sa stalo jedným z hlavných miest vojnového jadrového výskumu. Bol to práve Lawrence, kto uviedol J. Roberta Oppenheimera do toho, čo sa neskôr stalo [[projekt Manhattan|projektom Manhattan]]. Skorý šampión elektromagnetickej separačnej metódy na obohatenie uránu, Lawrence vyrobil jeho (calutrons) - špeciálne formy spektometrovspektrometrov hmoty - pre masívne zariadenia na čistenie uránu v Oak Ridge v [[Tennessee]].
 
Po vojne Lawrence viedol rozsiahle kampane za vládne sponzorstvo veľkých vedeckých programov. Bol mocný zástupca "veľkej vedy" s jeho požiadavkami na veľké mašiny a veľké [[peniaze]].
4 290

úprav

Navigačné menu