Indočínska vojna: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Wizzard premiestnil stránku Indočínske vojny na Indočínska vojna
Maajo25 (diskusia | príspevky)
typografia, wikilinky, pravopis, formulácia
Riadok 1: Riadok 1:
'''Indočínske vojny''' ({{vjz|vie|''Chiến tranh Đông Dương''}}) boli séria vojnových konfliktov v [[Juhovýchodná Ázia|juhovýchodnej Ázii]] od roku [[1946]] do roku [[1989]] medzi komunistickými indočínskymi silami a francúzskymi, juhovietnamskými, americkými, kambodžskými, laoskými a čínskymi silami. Termín "Indočína" pôvodne odkazoval na [[Francúzska Indočína|Francúzsku Indočínu]] ktorá zahŕňala súčasný [[Vietnam]], [[Laos]] a [[Kambodža|Kambodžu]]. V súčasnosti sa skôr používa na označenie geografickej oblasti. Indočínske vojny zahŕňali:
'''Indočínska vojna''' ({{vjz|vie|''Chiến tranh Đông Dương''}}) bola séria vojnových konfliktov v [[Juhovýchodná Ázia|juhovýchodnej Ázii]] od roku [[1946]] do roku [[1989]] medzi komunistickými indočínskymi silami a francúzskymi, juhovietnamskými, americkými, kambodžskými, laoskými a čínskymi silami. Termín "Indočína" pôvodne odkazoval na [[Francúzska Indočína|Francúzsku Indočínu]], ktorá zahŕňala súčasný [[Vietnam]], [[Laos]] a [[Kambodža|Kambodžu]]. V súčasnosti sa skôr používa na označenie geografickej oblasti. Indočínske vojny zahŕňali:


* '''[[Indočínska vojna|Prvá indočínska vojna]]''' (v Francúzsku nazývaná '''Indočínska vojna''' a vo Vietname nazývaná '''Francúzska vojna''') začala po skončení Druhej svetovej vojny a a trvala až do francúzskej porážky v roku 1954.
* Prvá indočínska vojna (vo Francúzsku nazývaná Indočínska vojna a vo Vietname nazývaná Francúzska vojna) začala po skončení [[Druhá svetová vojna|druhej svetovej vojny]] a a trvala až do francúzskej porážky v roku 1954.


* '''Druhá Indočínska vojna''' (na západe nazývaná [[Vietnamská vojna]], vo Vietname nazývaná Americká vojna) začala ako konflikt medzi Američanmi podporovaným [[Vietnamská republika|Južným Vietnamom]] a jeho oponentmi ozbrojenými silami juhovietnamských komunistov tzv. [[Národný front oslobodenia Južného Vietnamu|Vietkongom]] podporovaným a neskôr celkom nahradeným regulérnymi jednotkami [[Vietnamská ľudová armáda|severovietnamskej ľudovej armády]]. Konflikt začal v druhej polovici 50. rokov a trval až do roku 1973, kedy Severný Vietnam podpísal s Američanmi v Paríži mierovú dohodu. Severný Vietnam následne v rokoch 1974 a 1975 napádal Južný Vietnam až dokedy ho neporazil v máji 1975. Obe krajiny sa oficiálne spojili v roku 1976, čím vznikla dnešná [[Vietnamská socialistická republika]].
* Druhá Indočínska vojna (na západe nazývaná [[Vietnamská vojna]], vo Vietname nazývaná Americká vojna) začala ako konflikt medzi Američanmi podporovaným [[Vietnamská republika|Južným Vietnamom]] a jeho oponentmi ozbrojenými silami juhovietnamských komunistov tzv. [[Národný front oslobodenia Južného Vietnamu|Vietkongom]] podporovaným a neskôr celkom nahradeným regulérnymi jednotkami [[Vietnamská ľudová armáda|severovietnamskej ľudovej armády]]. Konflikt začal v druhej polovici 50. rokov a trval až do roku 1973, kedy [[Vietnamská demokratická republika|Severný Vietnam]] podpísal s Američanmi v Paríži mierovú dohodu. Severný Vietnam následne v rokoch 1974 a 1975 napádal Južný Vietnam až dokedy ho neporazil v máji 1975. Obe krajiny sa oficiálne spojili v roku 1976, čím vznikla dnešná [[Vietnamská socialistická republika]].


* '''[[Tretia indočínska vojna]]''' bolo obdobie dlhotrvajúceho konfliktu po Vietnamskej vojne počas ktorého sa odohralo niekoľko ďalších vojen:
* [[Tretia indočínska vojna]] bolo obdobie dlhotrvajúceho konfliktu po Vietnamskej vojne, počas ktorého sa odohralo niekoľko ďalších vojen:
** [[Kambodžsko-vietnamská vojna]] začala keď Vietnam napadol Kambodžu a zosadil genocídny režim Červených Khmérov. Vojna trvala od mája 1975 do decembra 1989.
** [[Kambodžsko-vietnamská vojna]] začala, keď Vietnam napadol Kambodžu a zosadil genocídny režim Červených Khmérov. Vojna trvala od mája 1975 do decembra 1989.
** [[Čínsko-vietnamská vojna]] bol krátky vojenský konflikt vo februári a marci 1979 medzi Čínskou ľudovou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou. Čína napadla Vietnam ako "trest" za Vietnamskú inváziu do Kambodže. Čína sa stiahla o mesiac neskôr. Potýčky pozdĺž čínsko-vietnamskej hranice trvali až do roku 1990.
** [[Čínsko-vietnamská vojna]] bol krátky vojenský konflikt vo februári a marci 1979 medzi Čínskou ľudovou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou. Čína napadla Vietnam ako "trest" za Vietnamskú inváziu do Kambodže. Čína sa stiahla o mesiac neskôr. Potýčky pozdĺž čínsko-vietnamskej hranice trvali až do roku 1990.
** Po víťazstve Patet Lao, protikomunistické [[povstanie v Laose]] skončilo kapituláciou Hmongských povstalcov v roku 2007 aj keď bunky odporu sú stále aktívne. Thajsko ktoré podporovalo povstalcov rovnako ako protivietnamské sily v Tretej indočínskej vojne viedlo k niekoľkým potýčkam s Vietnamom v roku 1984 a ku krátkemu konfliktu s Laosom v roku 1987.
** Po víťazstve Patet Lao, protikomunistické [[povstanie v Laose]] skončilo kapituláciou Hmongských povstalcov v roku 2007 aj keď bunky odporu sú stále aktívne. Thajsko, ktoré podporovalo povstalcov rovnako ako protivietnamské sily v Tretej indočínskej vojne, viedlo niekoľko potýčiek s Vietnamom v roku 1984 a krátky konflikt s Laosom v roku 1987.
** [[Komunistická strana Thajska]] bojovala v povstaní v rokoch 1965 až 1989. V rokoch 1975 – 1979 im boli poskytované zálohy z Laosu a Vietnamu ale boli vyhnaní zo svojich základní a stratili väčšinu svojich zásobovacích línii.
** [[Komunistická strana Thajska]] bojovala v povstaní v rokoch 1965 až 1989. V rokoch 1975 – 1979 im boli poskytované zálohy z Laosu a Vietnamu, ale boli vyhnaní zo svojich základní a stratili väčšinu svojich zásobovacích línií.


== Zdroj ==
== Zdroj ==
{{Preklad|en|Indochina Wars|709601782}}
{{Preklad|en|Indochina Wars|709601782}}


[[Kategória:Indočínske vojny]]
[[Kategória:Indočínske vojny| ]]
[[Kategória:Dejiny Vietnamu]]
[[Kategória:Dejiny Vietnamu]]
[[Kategória:Dejiny Kambodže]]
[[Kategória:Dejiny Kambodže]]

Verzia z 16:41, 28. november 2016

Indočínska vojna (viet. Chiến tranh Đông Dương) bola séria vojnových konfliktov v juhovýchodnej Ázii od roku 1946 do roku 1989 medzi komunistickými indočínskymi silami a francúzskymi, juhovietnamskými, americkými, kambodžskými, laoskými a čínskymi silami. Termín "Indočína" pôvodne odkazoval na Francúzsku Indočínu, ktorá zahŕňala súčasný Vietnam, Laos a Kambodžu. V súčasnosti sa skôr používa na označenie geografickej oblasti. Indočínske vojny zahŕňali:

  • Prvá indočínska vojna (vo Francúzsku nazývaná Indočínska vojna a vo Vietname nazývaná Francúzska vojna) začala po skončení druhej svetovej vojny a a trvala až do francúzskej porážky v roku 1954.
  • Druhá Indočínska vojna (na západe nazývaná Vietnamská vojna, vo Vietname nazývaná Americká vojna) začala ako konflikt medzi Američanmi podporovaným Južným Vietnamom a jeho oponentmi ozbrojenými silami juhovietnamských komunistov tzv. Vietkongom podporovaným a neskôr celkom nahradeným regulérnymi jednotkami severovietnamskej ľudovej armády. Konflikt začal v druhej polovici 50. rokov a trval až do roku 1973, kedy Severný Vietnam podpísal s Američanmi v Paríži mierovú dohodu. Severný Vietnam následne v rokoch 1974 a 1975 napádal Južný Vietnam až dokedy ho neporazil v máji 1975. Obe krajiny sa oficiálne spojili v roku 1976, čím vznikla dnešná Vietnamská socialistická republika.
  • Tretia indočínska vojna bolo obdobie dlhotrvajúceho konfliktu po Vietnamskej vojne, počas ktorého sa odohralo niekoľko ďalších vojen:
    • Kambodžsko-vietnamská vojna začala, keď Vietnam napadol Kambodžu a zosadil genocídny režim Červených Khmérov. Vojna trvala od mája 1975 do decembra 1989.
    • Čínsko-vietnamská vojna bol krátky vojenský konflikt vo februári a marci 1979 medzi Čínskou ľudovou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou. Čína napadla Vietnam ako "trest" za Vietnamskú inváziu do Kambodže. Čína sa stiahla o mesiac neskôr. Potýčky pozdĺž čínsko-vietnamskej hranice trvali až do roku 1990.
    • Po víťazstve Patet Lao, protikomunistické povstanie v Laose skončilo kapituláciou Hmongských povstalcov v roku 2007 aj keď bunky odporu sú stále aktívne. Thajsko, ktoré podporovalo povstalcov rovnako ako protivietnamské sily v Tretej indočínskej vojne, viedlo niekoľko potýčiek s Vietnamom v roku 1984 a krátky konflikt s Laosom v roku 1987.
    • Komunistická strana Thajska bojovala v povstaní v rokoch 1965 až 1989. V rokoch 1975 – 1979 im boli poskytované zálohy z Laosu a Vietnamu, ale boli vyhnaní zo svojich základní a stratili väčšinu svojich zásobovacích línií.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Indochina Wars na anglickej Wikipédii.