Firmware: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d preklepy
Starekolena (diskusia | príspevky)
wlinky, upresnenia, vysvetlenie
Riadok 1: Riadok 1:
'''Firmware''' (iné názvy: '''firmvér''', '''mikroprogramové vybavenie'''<ref>STN EN 50178, [https://www.sutn.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=79927]</ref>) je termín, ktorý sa niekedy používa na označenie fixných, obvykle pomerne malých [[softvér|programov]], ktoré interne riadia kontrolu rôznych elektronických zariadení. Typickými príkladmi z radu produktov pre konečných užívateľov napr. diaľkové ovládače alebo kalkulačky, počítačové súčasti a zariadenia ako napr. [[pevný disk|pevné disky]], [[klávesnica|klávesnice]], [[TFT obrazovka|TFT obrazovky]] alebo [[pamäťová karta|pamäťové karty]], až po zariadenia ako vedecké prístroje a priemyselné robotické systémy. Taktiež zložitejšie spotrebiteľské zariadenia, ako sú mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty, syntetizéry a podobne, obsahujú firmvér prístroja, ktorý umožní vykonávať základné operácie, ale aj vyššie funkcie.
'''Firmware''' (iné názvy: '''firmvér''', '''mikroprogramové vybavenie'''<ref>STN EN 50178, [https://www.sutn.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=79927]</ref>) je termín, ktorý sa niekedy používa na označenie fixných, obvykle pomerne malých [[softvér|programov]], ktoré interne riadia kontrolu rôznych elektronických zariadení. Firmvér dodal aj prípadne aktualizuje firma výrobcu zariadenia a to aj keď je súčasťou zložitejšieho zariadenia, napríklad [[Počítač|počítača]]. Odtiaľ pochádza jeho názov.


Typickými príkladmi z radu produktov pre konečných užívateľov sú napr. diaľkové ovládače alebo kalkulačky, počítačové súčasti a zariadenia ako napr. [[pevný disk|pevné disky]], [[klávesnica|klávesnice]], [[Monitor (displej)|monitory (displeje)]] alebo [[pamäťová karta|pamäťové karty]], až po zariadenia ako vedecké prístroje a priemyselné robotické systémy. Taktiež zložitejšie spotrebiteľské zariadenia, ako sú mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty, syntetizátory a podobne, obsahujú firmvér prístroja, ktorý umožní vykonávať základné operácie, ale aj vyššie funkcie.
Neexistujú žiadne striktné alebo presne definované hranice medzi firmvérom a softvérom, oba termíny sú len informatívne. Ale firmvér je vždy spájaný so základnými low-level (nízkoúrovňovými) operáciami zariadenia, bez ktorých by bol prístroj úplne nefunkčný.


Neexistujú žiadne striktné alebo presne definované hranice medzi firmvérom a softvérom, oba termíny sú len informatívne. Ale firmvér je vždy spájaný so základnými low-level (nízkoúrovňovými) operáciami zariadenia, bez ktorých by bol prístroj nefunkčný.
Jednoduchý firmvér býva typicky umiestnený v pamäti ROM alebo OTP/PROM, zatiaľ čo zložitejší firmvér často používa pamäť typu [[Flash pamäť|FLASH]], aby bolo možné neskoršie aktualizovať jeho obsah. Častým dôvodom pre aktualizáciu firmvéru býva napr. opravenie chyby alebo pridanie funkcií do zariadenia. Firmvér býva bežne jeden [[binárny kód|binárny]] súbor obrazu pamäte a postup aktualizácie obvykle určí výrobca zariadenia podľa osobitného postupu. Tieto akcie môžu byť ponechané aj na koncového užívateľa.

Jednoduchý firmvér býva typicky umiestnený v pamäti [[Permanentná pamäť (ROM)|ROM]] alebo [[PROM]], zatiaľ čo zložitejší firmvér často používa pamäť typu [[Flash pamäť|flash pamäť (Flash-EEPROM)]], aby bolo možné neskoršie aktualizovať jeho obsah bez nutnosti výmeny [[Permanentná pamäť (ROM)|ROM]] alebo preprogramovania pamäte [[PROM]]. Častým dôvodom pre aktualizáciu firmvéru býva napr. opravenie chyby alebo pridanie funkcií do zariadenia. Firmvér býva bežne jeden [[binárny kód|binárny]] súbor obrazu pamäte a postup jeho aktualizácie obvykle určí výrobca zariadenia. Aktualizácia firmvéru môžu byť firmou ponechaná aj na koncového užívateľa ak postupuje podľa inštrukcií.


== Referencie ==
== Referencie ==

Verzia z 15:04, 21. november 2017

Firmware (iné názvy: firmvér, mikroprogramové vybavenie[1]) je termín, ktorý sa niekedy používa na označenie fixných, obvykle pomerne malých programov, ktoré interne riadia kontrolu rôznych elektronických zariadení. Firmvér dodal aj prípadne aktualizuje firma výrobcu zariadenia a to aj keď je súčasťou zložitejšieho zariadenia, napríklad počítača. Odtiaľ pochádza jeho názov.

Typickými príkladmi z radu produktov pre konečných užívateľov sú napr. diaľkové ovládače alebo kalkulačky, počítačové súčasti a zariadenia ako napr. pevné disky, klávesnice, monitory (displeje) alebo pamäťové karty, až po zariadenia ako vedecké prístroje a priemyselné robotické systémy. Taktiež zložitejšie spotrebiteľské zariadenia, ako sú mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty, syntetizátory a podobne, obsahujú firmvér prístroja, ktorý umožní vykonávať základné operácie, ale aj vyššie funkcie.

Neexistujú žiadne striktné alebo presne definované hranice medzi firmvérom a softvérom, oba termíny sú len informatívne. Ale firmvér je vždy spájaný so základnými low-level (nízkoúrovňovými) operáciami zariadenia, bez ktorých by bol prístroj nefunkčný.

Jednoduchý firmvér býva typicky umiestnený v pamäti ROM alebo PROM, zatiaľ čo zložitejší firmvér často používa pamäť typu flash pamäť (Flash-EEPROM), aby bolo možné neskoršie aktualizovať jeho obsah bez nutnosti výmeny ROM alebo preprogramovania pamäte PROM. Častým dôvodom pre aktualizáciu firmvéru býva napr. opravenie chyby alebo pridanie funkcií do zariadenia. Firmvér býva bežne jeden binárny súbor obrazu pamäte a postup jeho aktualizácie obvykle určí výrobca zariadenia. Aktualizácia firmvéru môžu byť firmou ponechaná aj na koncového užívateľa ak postupuje podľa inštrukcií.

Referencie

  1. STN EN 50178, [1]