Diskusia s redaktorom:Starekolena

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Úpravy v článku Jozef Gabčík[upraviť kód]

Nuvola apps ktip.png Tip!

Tlačidlo Zobraziť náhľad.png
Ďakujeme za Tvoje príspevky do Wikipédie. Ak prispievaš pomocou záložky Upraviť zdroj, chceme Ťa poprosiť, aby si skôr než článok uložíš, používal/a tlačidlo Zobraziť náhľad, ktoré je umiestnené hneď vedľa tlačidla Publikovať zmeny. Umožní Ti vidieť výsledok Tvojich úprav a korigovať ich ešte pred tým, než sa uložia do systému.

Ak prispievaš pomocou vizuálneho editora (záložka Upraviť), nepoužívaj tlačidlo Zverejniť zmeny po každej drobnej úprave – výslednú podobu článku vidíš v editore priebežne.

Opakovaným drobným opravovaním a ukladaním článku totiž vytváraš veľké množstvo verzií, ktoré zaťažujú servery Wikipédie a zneprehľadňujú nám kontrolu posledných úprav. Ďakujeme.

--Pelex (diskusia) 17:52, 28. máj 2012 (UTC)

Žiadam o rešpektovanie šablóny. Ďakujem. --Pe3kZA (diskusia) 12:21, 29. máj 2012 (UTC)

Pozerám, že som sa od roku 2012 zlepšil a ukladám v Gabčíkovi menej verzií.--Starekolena (diskusia) 15:58, 11. september 2015 (UTC)

Kráľovianky[upraviť kód]

Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Kráľovianky, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Lalina (diskusia) 22:28, 6. apríl 2014 (UTC)

Zdroje, prosím[upraviť kód]

Ahoj. Díky za úpravu, ale ešte lepšia by bola ozdrojovaná úprava. Vďaka a veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 18:04, 13. november 2014 (UTC)

Pred rokom som to doplňoval spamäti. Teraz som doplnil dva zdroje ale ozdrojovať presnejšie sa mi to teraz už nechce. Mimochodom anglická verzia prevzala niektoré veci zo slovenskej (napríklad situáciu v susedných krajinách a 16.11) a práve oni to ozdrojovali. Starekolena (diskusia) 15:10, 17. november 2014 (UTC)

3753 Cruithne[upraviť kód]

Ahoj. článok 3753 Cruithne treba dokončiť. Ak chceš pomôžem ti, opravil som šablóny. Je tam strojový preklad. --Vegetator (diskusia) 08:42, 9. august 2015 (UTC)

 Upravená jedna časť so strojovým prekladom. Stále to nie je dokončené a zdá sa, že je to nad moje možnosti--Starekolena (diskusia) 15:30, 9. august 2015 (UTC)
Reagoval som na pripomienky a vylepšil preklad. --Starekolena (diskusia) 15:54, 11. september 2015 (UTC)

Holokaust[upraviť kód]

Súhlas, že nie je dobre napísaný a vďaka za úpravu, ale bolo by fajn k nej dodať aj zdroje. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 18:53, 20. október 2015 (UTC)

Upravoval som to len podľa vlastnej hlavy a iných jazykových verzií (anglickej, nemeckej). Koncentráky sa nezačali stavať po napadnutí ZSSR v 1941, keď priamo ten v Osvienčime bol otvorený už v 1940. Navyše tých 6 v Poľku nie su ani všetky koncentráky v Poľsku (preto som tam dal vysvetlenie o extermination camps, ktoré je pravda, by sa skorej hodilo do Koncentračný tábor. Do poznamky som dal viacej ako jeden odstavec a to práve preto, že som nenašiel žiadny zdroj k tomu že by sa ssáci nemohli verbovať v Nemecku, čo evidentne nie je celkom pravda. Neviem, možno že ide o WaffenSS.. Vyzerá (podľa štýlu) že je to okopírované z dajakých referatov. ZAujíma ma holokaust na SLovensku. Z môjho pohľadu je to v tomto štádiu pre mňa zbytočné ďalej upravovať, nie som na to odborník. Až teraz som zistil že je pôvodne preklad z češtiny. Nič o verbovaní som tam nenašiel. Aj aktualizovať to celé podľa súčasnej českej verzie by bolo prínosom..--Starekolena (diskusia) 22:37, 20. október 2015 (UTC)
Upravovať podľa vlastnej hlavy nie je dobrý nápad. Ak prekladáš tak by si mal vložiť do článku šablónu, že ide o preklad. Držím palce na Wiki!--Jetam2 (diskusia) 10:23, 21. október 2015 (UTC)
"Upravujem podľa vlastnej hlavy" u mňa znamená asi to že používam vlastné formulácie - nerobím žiadny vlastný výskum. Vždy keď prekladám používam správnu šablónu. Práve z holocaustu ju niekto odstránil a preto tam nie je uvedené že ide pôvodne o preklad českej verzie. Z anglickej, nemeckej a teraz aj českej som si len overoval veci ktoré som pri poslednom edite zmenil. Keď som to v iných článkoch uviedol ako referenciu, odstranil mi to niekto ako self-reference. Na (anglickej) wiki som už asi desať rokov, takže aj ja držím palce slovenskej wiki.--Starekolena (diskusia) 13:17, 21. október 2015 (UTC)

Bohuslav Křížko[upraviť kód]

ahoj je ten názov správny, nemá byť náhodou Bohuslav Križko? --Gepetito (diskusia) 18:23, 20. december 2015 (UTC)

prosim odstrante mi z nazvu ř (na r) teda Križko. Ďakujem. Mimochodom: si mi to upravil 4 minuty po tom čo som to tam dal a tak som mal konflikt v editacii prave ked som si vsimoll ze mam zly titul.--Starekolena (diskusia) 18:51, 20. december 2015 (UTC)

Iránska kríza z roku 1946[upraviť kód]

Ahoj, v takomto stave to nemôže ostať.--Lalina (diskusia) 21:07, 19. január 2016 (UTC)

Skrátené. Potreboval som to do Šablóna:Studená_vojna kde bola nesprávna kríza.--Starekolena (diskusia) 22:24, 19. január 2016 (UTC)

SDĽ[upraviť kód]

Vďaka za doplnenie, ale citáciu nabudúce priamo do textu. :-) --Jetam2 (diskusia) 13:34, 3. február 2016 (UTC)

Ďakujem za ozdrojovanie. Správne si vystihol, že to podstatné v rozhovore nepovedal. Predpokladám však, že po čase sa aj k tomu nájde verejne dostupný zdroj. --Starekolena (diskusia) 09:38, 4. február 2016 (UTC)

inZine[upraviť kód]

Zdravím. Aký bol dôvod zrušenia relevantného wikilinku, navyše na existujúce heslo, v úprave [1]? --Teslaton (diskusia) 07:47, 30. apríl 2016 (UTC)

Dva dôvody: 1. mená prispievateľov / redaktorov som tam vkladal z verejne dostupných zdrojov, ktoré sú citované. M.J. tam pravdepodobne nebol. 2. Hlavný dôvod, je žiadosť aby článok doplnil tak aby spĺňal kritéria kvality. Keby mal stránku redaktora tak mu tú žiadosť pošlem osobne. OK. Bol to hlavne pokus vylepšiť ten článok a vyprovokovať ho. Ak je tu ešte niekto iný, kto ten článok môže vylepšiť, tak nech sa chopí klávesnice. Nie je to nič osobné. Ďakujem ti za rýchlu reakciu.--Starekolena (diskusia) 08:15, 30. apríl 2016 (UTC)
Ak je to nedoložená informácia (nevyplýva zo zdrojov, ktoré sú k dispozícii), treba ho buď úplne odstrániť, alebo doplniť {{chýba zdroj}}, ale učite nie zrušiť relevantný wl. a meno ponechať.
Čo sa týka rovnomenného redaktora, má štandardnú diskusnú stránku a evidentne aj vyplnený mailový kontakt (zobrazuje sa E-mail tomuto redaktorovi vľavo), takže sa mu dá poslať mail a veľmi pravdepodobnézrejme dostáva aj Echo notifikácie z MW... --Teslaton (diskusia) 08:23, 30. apríl 2016 (UTC)
OK. Bol to neštandardný postup/pokus a máš pravdu, že sa s ním dá diskutovať (pomýlilo ma že nemá stránku redaktora). Napíšem mu žiadosť o doplnenie priamo a ďakujem ti. Nespochybňujem jeho informáciu len ma zarazilo, že jediné čo urobil bolo doplnenie seba samého s linkom na seba samého. --Starekolena (diskusia) 08:32, 30. apríl 2016 (UTC)

Esino Lario[upraviť kód]

Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Esino Lario, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--BT 22:38, 27. jún 2016 (UTC)

Ten článok vyžaduje kompletnú kontrolu a úpravu vetu po vete. Neviem aký nástroj si použil na strojový základ prekladu, bolo by ale vhodné používať keď tak nástroj WPCS projektu Česko-slovenská Wikipédia, je špecializovaný na cs↔sk preklady a nezostáva po ňom až taká spúšť ako zostala tu. Tiež ale vyžaduje poctivú kontrolu a doladenie. Ak do toho neplánuješ vkladať tú energiu, radšej pls. preklady nerob. --Teslaton (diskusia) 15:28, 28. jún 2016 (UTC)

Pozerám, že podľa zdroja šlo o stroj. preklad z EN. Tak to je už úplne nevhodné riešiť strojovo. Úprava spravidla vyžaduje väčšie úsilie než komplet vlastný preklad. --Teslaton (diskusia) 15:32, 28. jún 2016 (UTC)

Ďakujem Vám za vaše opravy/úpravy. Vygeneroval som to v noci ako strojový preklad z češtiny, ktorého zdrojom bola angličtina. Keď som to začal upravovať manuálne mal som konflikt v editovaní s BT, ktorý som už potom v noci nedoriešil. Mimochodom použil som google translation toolkit a je zaujimavé že preklady z angličtiny do slovenčiny sú lepšie ako z češtiny do slovenčiny. Nechal som tam zakomentovaný ten strojový preklad ale ozaj je mizerný. --Starekolena (diskusia) 14:31, 2. júl 2016 (UTC)


Po odstránení som to preložil opäť strojovo pomocou https://en.wikipedia.org/wiki/Special:ContentTranslation teraz pozerám že to nie je nástroj, ktorý odporúčal Teslatom https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:WikiProjekt_%C4%8Cesko-slovensk%C3%A1_Wikipedie/N%C3%A1stroje . POkiaľ ten odporúčaný prekladá pomocou Google (tak ako moj prvý preklad) tá súčasná verzia Esino Lario je so slovníkom Yander.--Starekolena (diskusia) 21. 8. 2016, 12:51 (UTC)

Tom Nicholson[upraviť kód]

Ahoj. Na margo tejto úpravy: vkladaj, prosím informácie čo v zdrojoch reálne sú. V odkaze na SME nie je nič o učení pilotoch ani o oženení sa s moderátorkou TA3. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 13:39, 2. august 2016 (UTC)

článkom zo Sme je správne ozdrojované to, že učil v Piešťanoch. Piloti a moderátorka - nenašiel som dôveryhodné zdroje, preto to ozdrojované nebolo (alebo som nenapísal z akého zdroja to mám). Pozri ale Lucia Nicholsonová: V rokoch 1996 až 2007 pôsobila ako redaktorka, moderátorka a reportérka v mnohých slovenských mediách vrátane VTV, Denníka SME, TV Luna, Domino Fórum, TA3 a STV. A teraz som pre teba našiel zdroj aj k pilotom: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/47845/novinar-tom-nicholson-pro-reflex-o-slovacich-s-laskou-a-taky-o-pokladni-ktera-ho-poslala-do-pici.html

Vráť mi ten revert - napísal som to najlepšie ako sa dalo... (Teraz pozerám, že je tam aj to, že Lucia práve bola v TA3 ked sa brali) --Starekolena (diskusia) 09:34, 3. august 2016 (UTC)

Ahoj. Piešťany som vrátil do článku. Okay, piloti tam sú, tak vlož. Skús nájsť zdroj aj na Nicholsonovú. Najlepšie ako sa dalo si to nenapísal. Nie je dobré neuvádzať referencie, ale je ešte horšie vkladať do ozdrojovaných viet informácie čo v referenciách nie sú. Sorry.--Jetam2 (diskusia) 15:49, 3. august 2016 (UTC)
PS, v tom Reflexe je dosť materiálu do článku. Držím palce!--Jetam2 (diskusia) 15:51, 3. august 2016 (UTC)
Ahoj. Sorry ale ozdrojované to bolo korektne. Kde v tomto texte: "Na Slovensko prišiel prvý krát v rok 1992 učiť angličtinu do Piešťan[4] na 6 mesiacov. Opätovne sa vrátil v roku 1995, kedy vznikol The Slovak Spectator. Z pedagóga (učil angličtinu budúcich pilotov na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline ale aj na Paneurópskej VŠ) sa stáva šéfredaktorom a potom vydavateľom týchto novín. Na Slovensku sa oženil s moderátorkou televízie TA3 a v roku 2003 sa s ňou presťahoval do Kanady." je tvoje "vkladať do ozdrojovaných viet informácie čo v referenciách nie sú." --Starekolena (diskusia) 08:27, 4. august 2016 (UTC)
Tvojou verziou si obsahovo rozšíril vetu čo cituješ v tvojom diskusnom príspevku (o pilotoch a.i.), ale profil čo má Nicholson na SME, ktorý k tej vete odkazoval o pilotoch nehovoril.--Jetam2 (diskusia) 10:33, 4. august 2016 (UTC)
Uznávaš teda, že som ne"vkladať do ozdrojovaných viet informácie čo v referenciách nie sú." Tvoja nová interpretácia, že som ďalšou vetou rozširoval tú ozdrojovanú je dosť pritiahnutá za vlasy, pretože medzi nimi je ešte jedna veta: "Opätovne sa vrátil v roku 1995, kedy vznikol The Slovak Spectator." ale máš pravdu, že na to nadväzujem tým, že "z pedagóga ... sa stáva... ". Celkom by ma zaujímalo čo si o tomto našom spore môžu myslieť ostatní... Mne sa nechce dvakrát alebo trikrát robiť to isté, preto som ťa žiadal aby si vrátil svoje edity, pretože všetko čo som pridal bolo a je pravdivé (a podľa mňa dobre formulované) a na tvoju žiadosť som teraz tu v diskusii našiel aj dobrý zdroj (článok v Reflexe).
Trochu sa strácam v tom čo píšeš. Chcel som upozorniť na toto (zjednodušený príklad):
Pôvodný text: Pomaranče sú ovocie.[1]
Rozšírenie nesprávne citované: Pomaranče sú oranžové ovocie.[1] (o farbe v prvej knihe nie je nič)
Rozšírenie správne citované: Pomaranče sú ovocie.[1] Ich prevažná farba je oranžová.[2]
Chápeš ako to myslím?--Jetam2 (diskusia) 12:46, 10. august 2016 (UTC)
Prepáč, ale ja som nespojil dve tvrdenia do jedného (určite som ich nespojil do jednej vety). "Logických klamov" máte na wikipedii milióny. Chápem a nevadilo by mi keby si ma na ne upozorňoval (najmä v tom prípade, že by som to urobil zámerne, tak aby som uviedol čitateľa do omylu), čo mi vadí je, že si mi zmazal dve tvrdenia, ktoré sa ukázali ako pravdivé a v tejto diskusii si ma nabádal aby som to tam napísal znova aj s uvedením zdroja, ktorý som medzitým našiel (namiesto toho aby si ty revertoval svoje zmeny - o čo som ťa poprosil a prípadne tam ten zdroj dopísal). Keby sme sa rozprávali osobne tak ti poviem, že som to vedel, pretože Nicholson bol môj sused. Namiesto toho aby som to robil znovu (s neistým výsledkom) ma teraz viacej zaujíma táto naša diskusia. Môže sa tu citovať osobné "ústní sdělení" (ani neviem ako sa to volá po slovensky) a ako? --Starekolena (diskusia) 14:01, 10. august 2016 (UTC)
Mne to vyzerá na spájanie. Ten zdroj mal byť nájdený nie medzitým, ale spolu s tvrdením (čo je zlvášť dôležité pre biografické články). Prečo neistý výsledok? Ak pridáš k tvrdeniam zdroje všetko je v poriadku. "Ústní sdělení" se necitujú.--Jetam2 (diskusia) 10:43, 11. august 2016 (UTC)
Máš čiastočne pravdu. Spojené to bolo tým že to na seba nadväzovalo obsahovo. KEby bola splnená tvoja požiadavka, tak všetky biografické články by mali v každej vete aspoň jednu citáciu. "Ústní sdělení" sa citujú... možno zatiaľ ešte nie na wikipedii.--Starekolena (diskusia) 19. 8. 2016, 10:58 (UTC)
Mať v každej vete citáciu nevidím ako problém. Určite menší ako nemať poriadne citácie. Citácie na Wikipédii by mali byť overiteľné. "ústní sdělení" nie je overiteľné.--Jetam2 (diskusia) 19. 8. 2016, 20:32 (UTC)
"Ustní sdělení" je overiteľné a preto sa v akademickom kontexte používa (najmä v prípade výsledkov, ktoré len budú publikované). Máš pravdu a vlastne si mi aj vysvetlil, prečo ho nie je vhodné použiť na wikipedii. Súvisí dajako tvoja snaha o viac citácií s celkovou snahou slovenskej wiki o zvyšovanie kvality článkov?--Starekolena (diskusia) 21. 8. 2016, 12:37 (UTC)
 1. a b c KONÁRIK, Karol. Ovocie či zelenina? Príručka rýchleho určovania najbežnejších plodín. Bojnice : Mladý záhradkár, 1980. S. 44.
 2. VETVIČKOVÁ, Karolína. O farbách sadoch a záhrad. Bojnice : Mladý záhradkár, 1994. S. 27.

Uvádzanie zdrojov prekladov[upraviť kód]

Nazdar. Zdroj prekladu sa v článkoch štandardne uvádza šablónou {{Preklad}}, viď napr. oprava [2]. Priame uvedenie odkazom je z viacerých dôvodov nevhodné: • nekonzistentná forma; • komplikuje to dohľadateľnosť a štatistiky (oboje štandardne cez výskyt a parametre uvedenej šablóny); • ukladanie zbytočne spúšťa filter Odkaz od inojazyčnej Wikipédie. --Teslaton (diskusia) 20:20, 10. august 2016 (UTC)

Prepáč. Vedel som to len som nevedel nájsť rýchlo tú šablónu. Sú niekde dôležití šablóny spolu? --Starekolena (diskusia) 19. 8. 2016, 10:58 (UTC)

Skalka a zdroje[upraviť kód]

Ahoj! Musím upozorniť na túto úpravu. Uvádzaš, že Skalka je "najjužnejšie položené slovenské vysokohorské stredisko". Ako referenciu uvádzaš pohoria kde sa musí platiť vysokohorské poistenie. V zozname akosi chýbajú Kremnické vrchy kde sa Skalka nachádza. A referencia. Tvrdenia ohľadne názvu Slovenský Semmering tiež nemajú podporu v citovanom zdroji. Tam sa dokonca okrem nadpisu nepíše vôbec nič a i ten sa vzťahuje na Kremnicu nie na Skalku.--Jetam2 (diskusia) 21. 9. 2016, 15:29 (UTC)

Ahoj. Máš pravdu, k obidvom tvrdeniam alebo lepšie povedané "vyjadreniam" nemám dôveryhodné zdroje, preto som použil tie pochybné. Obidve vyjadrenia sú pravdivé a mojim editom som relativizoval označenie Skalka Arena, ktore tam bolo predtym ako jedine a to bez jedineho zdroja. Pokusal som sa najst zdroje.. Skalku nazyvaju/nazyvali slovensky Semmering najma Madari, pre ktorych je to najblizsie "vysokohorske" stredisko a to bolo zmyslom mojej formulacie o najjuznejsom stredisku. Ak najdem lepsie zdroje doplnim.--Starekolena (diskusia) 21. 9. 2016, 20:36 (UTC)
Úprava s odstráneným "najjužnejšie položené slovenské vysokohorské stredisko". SLovenský Semmering - Kremnica s dvoma zdrojmi.--Starekolena (diskusia) 23. 9. 2016, 12:48 (UTC)

Čechy[upraviť kód]

Ahoj, píšeš, že v Čechách, ale asi myslíš celé Česko?--Jetam2 (diskusia) 12. 10. 2016, 15:43 (UTC)

jj. Tieto drobné rozdiely mi unikajú. --Starekolena (diskusia) 12. 10. 2016, 15:49 (UTC)

Členovia KSČ[upraviť kód]

Ahoj. Na margo tejto úpravy: tvrdenia, že niekto bol členom KSČ by mali byť ozdrojované.--Jetam2 (diskusia) 5. 11. 2016, 17:24 (UTC)

OK. Nevieš náhodou kde by som taký zdroj - kandidátov z roku 1986 - našiel?--Starekolena (diskusia) 6. 11. 2016, 11:08 (UTC)
Sorry, neviem.--Jetam2 (diskusia) 6. 11. 2016, 11:20 (UTC)
A odkiaľ máš teda istotu, že bol člen KSČ? Ak nemáš žiaden zdroj, tak ide pravdepodobne o vlastný výskum. --Teslaton (diskusia) 6. 11. 2016, 11:30 (UTC)
Do roku 1989 sa členstvo netajilo. Bola to všeobecne známa okolnosť. Nemienim v tejto veci robiť žiaden výskum. Asi teda čakám, že sa ho na to nejaký novinár opýta...--Starekolena (diskusia) 6. 11. 2016, 12:12 (UTC)

Elena Akácsová[upraviť kód]

Nazdar. Kat. Absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave by som tam nechal, kategorizáciu starších názvov škôl s kontinuitou myslím samostatne neriešime. Trebárs pri SVŠT→STU je to podobne (absolventi sú spoločne v kat. Absolventi Slovenskej technickej univerzity). --Teslaton (diskusia) 20:22, 13. november 2016 (UTC)

Pravdepodobne študovala ale neabsolvovala. Nemám zdroj len spomínam, že ona sama písala že nemá absolvovanú vysokú školu. V jej prípade je to asi ozaj nepodstatné.--Starekolena (diskusia) 20:33, 13. november 2016 (UTC)
Ach tak. No nie, to nie je nepodstatné, to treba zistiť. Ak ju neskončila, nemá byť samozrejme uvedená medzi absolventami (a zrejme ani Alma mater v IB a v texte by to tiež malo byť upresnené). --Teslaton (diskusia) 20:43, 13. november 2016 (UTC)
Z formulácií v tom rozhovore [3] vyplýva skôr, že ju vyštudovala:
"Narodila sa v Bratislave, kde vyštudovala Vysokú školu ekonomickú."
"Prihlásila som sa na programovanie, ale preradili ma na ekonomickú štatistiku. Vlastne som vyštudovala popri tancovaní vo folklórnom súbore Ekonóm."
V LinkedIn má tiež:
"University of Economics, Bratislava; Master's degree, Ekonomická štatistika"
Na druhej strane, ako Ing. som ju uvedenú našiel len tu: [4]. --Teslaton (diskusia) 20:56, 13. november 2016 (UTC)
Možno si Ing. len neuvádza. Šiel by som podľa LinkedIn-u (podľa toho som ju aj prihodil do kategórie absolventov).--Jetam2 (diskusia) 21:02, 13. november 2016 (UTC)
Do Inzinu napísala (s Pištankom) článok kde argumentovala svojim uplatnením napriek tomu, že nemá vysokoškolský titul. Preto som citoval je LinkedIn s formuláciou "študovala". Je to zaujímavý prípad... že sa po rokoch zaoberáme práve tým proti čomu protestovala: delením ľudí na titulovaných a netitulovaných. Mimochodom gymnázium končila v roku 1981.. Podľa mňa AlmaMater človeku zostane aj keď neabsolvuje. Možno že sa mýlim a školu si neskôr dokončila. Nemám zdroj ako to overiť (na euba majú absolventov len od roku [5])--Starekolena (diskusia) 21:13, 13. november 2016 (UTC)
Tu absolútne nejde o nejaké delenie ľudí na titulovaných a netitulovaných, ide čisto o to, že ak by ju neskončila, je zavádzajúce uvádzať ju ako absolventku. --Teslaton (diskusia) 21:17, 13. november 2016 (UTC)
Pre mňa (a asi aj pre ňu) je to bezvýznamné. Ak tam nepridáte kategóriu je to podľa mňa OK. Inak bude ozaj treba overovať alebo celú ekonomickú aj s LinkedInom odstrániť. To je tu na wiki prvý takýto prípad?--Starekolena (diskusia) 21:25, 13. november 2016 (UTC)

Upozornenie k prekladom[upraviť kód]

Zdravím. Článok Večerná univerzita marxizmu-leninizmu v podobe ako si ho založil, bol jazykový paškvil, súci na okamžité vymazanie. Čo sa týka prekladov z češtiny:

 1. nepoužívaj nástroj Content translation, ale WPCS – prekladací nástroj v rámci projektu Česko-slovenská Wikipédia, špecializovaný na cs↔sk preklady. Inštaluje sa doplnením do redaktorského common.js.
 2. Redaktor, ktorý prispieva pomocou ľubovoľného strojového prekladača je povinný celý preložený text podrobne prejsť a opraviť všetky pravopisné, gramatické a štylistické nedostatky, ktoré pri strojových prekladoch nevyhnutne vznikajú. Ty si sa na to v tomto prípade úplne evidentne vykašľal.

--Teslaton (diskusia) 18:05, 12. december 2016 (UTC)

Zapíšem si tvoje slová hlboko do pamäte, keď ma znovu napadne v nedeľu o 0:10 vytvárať (prekladať) dajaký nový článok. Ďakujem ti za rady aj úpravy. --Starekolena (diskusia) 20:22, 12. december 2016 (UTC)

Ad výtky k článoku Zavlečenie Michala Kováča ml.[upraviť kód]

Dobrý večer, prečítal som si vašu poznámku k mnou upravovanému a postupne doplňanému článku Zavlečenie Michala Kováča ml. S niektorými výtkami by sa dalo súhlasiť, je možné ich opraviť, alebo upresniť. V globále však s vašim postrehom nesúhlasím. Mnou uvádzané tvrdenie sú vecné, dokázateľné a dávno známe každému, kto sa o celý prípad zaujíma a nevychádzajú s mojich emočných stavov. Upozornili ste ma, že je tu samostatný článok o Kauze Technopol. Pozrel som si ho a musím konštatovať, že obsahuje veľa vecí, ktoré sa tejto kauzy vôbec netýkajú, ale v prvom rade sa týkajú kauzy zavlečenia M.K.ml. Článok Zavlečenie Michala Kováča ml. bude postupne opravený. Pekný večer želám.

Odpovedám vám na vašej diskusnej stránke Diskusia s redaktorom:Lukasabram--Starekolena (diskusia) 11:31, 2. máj 2017 (UTC)

Kremnica[upraviť kód]

Ahoj, Kremnica určite nepatrí do Turca. Členstvo v nadregionálnych skupinách neznamená nutne sídlo v danom regióne. Žilina je členom "regiónu Beskydy" a tie tu široko-ďaleko nie sú, rovnako moja obec je členom regionálnej organizácie, hoci už do územia nepatrí. Mesto je v Tekove, hoci s regiónom sa spája najmä južné Pohronie.--Pe3kZA 13:46, 2. máj 2017 (UTC)

Kremnica je sporná. Z uhorskej tradície žúp patrí do Tekova ale hlási sa do Turca. Hovoril o tom dokonca primátor v televízii. Neviem prečo práve toto Vasil menil. Škoda že som neodfotil tú tabuľu pri vjazde do mesta. (Ináč Kremnicu viažu s Turcom majetky mesta v Turčianskych Tepliciach). --Starekolena (diskusia) 14:23, 2. máj 2017 (UTC)
Ale nepleť mikroregióny, zamerané na spoluprácu a propagáciu s geografickým rozdelením.--Pe3kZA 14:25, 2. máj 2017 (UTC)

Kategória či článok[upraviť kód]

Ahoj! Kategória:Cena Literárneho fondu je kategória alebo článok? Prosím prerob! Díky!--Jetam2 (diskusia) 09:38, 4. máj 2017 (UTC)

Má to byť kategória. Nositeľov sú stovky a preto som tam nechal ten zdroj. Myslel som, že potom ho odstránim. Pozriem, ktorých ďalších nositeľov už máte na wiki a doplním. Ak mi poradíš ako do kategórie vložiť jej definíciu (nejde len o "cenu" ale aj výročnú cenu, prémie, uznania) alebo zdroj budem len rád.--Starekolena (diskusia) 11:26, 4. máj 2017 (UTC)
Pridal som ich asi 20 (prvých 20 s vyhľadaním cena Literárneho fondu). Teraz chápem, že možno lepší názov pre kategóriu by bol Laureát ceny Literárneho fondu (ale ani Cena Literárneho fondu nie je úplne od veci).--Starekolena (diskusia) 11:35, 4. máj 2017 (UTC)
Hm, ak sú stovky tak by to mala byť kategória. Ale založil by som jej aj článok kde by mohol byť zoznam nositeľov. Mohlo by to byť aj pod Literárnym fondom. Vec je, že referencie by v kategórie nemali byť, mali by byť v článku/článkoch. Lepší názov by bol Laureát, alebo Držiteľ. Máme tu mierne nekonzistentnú terminológiu.--Jetam2 (diskusia) 12:18, 4. máj 2017 (UTC)
Literárny fond je podobne problematická téma ako zavlečenie alebo amnestie. Navyše nie som na ňu odborník Ak ťa môžem poprosiť vytvoriť článok Literárny fond a spravíš tak, budem len rád. Zoznamy na ich stránkach nie sú v jednom súbore ani nie sú za všetky roky (roky ktoré sú sú v tom zdroji ktorý som pridal). Navyše je to tam delené na rôzne druhy cien LF, z ktorých niektoré nemajú presne názov cena. Použil som slovo laureát, pretože ho používajú aj oni. Kategóriu tak ako je som zaviedol pretože ma zaujímalo, či proti cenám LF neprotestujú tí, ktorí si myslia že by si ich zaslúžili (keď už všetci ich kolegovia ceny dostali). AKo hovorím nie je to celkom moja parketa a dúfal som že to dajako vyhnije... --Starekolena (diskusia) 14:36, 4. máj 2017 (UTC)

Citácia[upraviť kód]

Ahoj! Citácia v tejto úprave sa vzťahuje aj na informáciu za citáciou, nie? Cituj, bitte, na konci informácie. Vďaka!--Jetam2 (diskusia) 14:24, 11. august 2017 (UTC)

Chcel som tam mať primárny zdroj preto som dal markízu a referenciu vo vete. Ani som si nepozrel tú správu a tak som ani nevedel že je zdrojom aj tej druhej časti (premlčacia doba 10 rokov). Opravil som podľa teba aj keď som neskontroloval, či to tam je.--Starekolena (diskusia) 11:43, 14. august 2017 (UTC)

Kaltenecker[upraviť kód]

Ad „Kaltenecker, Corgoň, Bažant“ – treba rozlišovať:

 • a) obchodnú značku (resp. obchodnú známku) piva (Corgoň, Bažant, Kaltenecker atď.),
 • b) pivovar ako podnik (teda konkrétna budova, jej areál, zariadenia atď., napr. Pivovar Kaltenecker [v Rožňave], Pivovar v Hurbanove atď.),
 • c) právnickú osobu (spoločnosť; pravda, teoreticky to niekto môže robiť aj na živnosť), ktorá vlastní a prevádzkuje pivovar (napr. Pivovar Kaltenecker s.r.o., Heineken Slovensko, a.s. atď.).

Pretože pôvodne ste dali tú stránku na Kaltenecker ako na značku, hoci to je len jedna značka z mnohých, ktoré tá spoločnosť vyrába, distribuuje, predáva atď. Tam to už máte teraz aj rovno napísané v texte.

Aký má význam značka piva, ktorá bola uvedená na trh len nedávno a ako pozerám napr. na Úřad průmyslového vlastnictví prihlásená v roku 2011 a zaregistrovaná len v roku 2013? Takže čo z tých troch vyššie uvedených entít má vyšší význam? Buď pivovar alebo spoločnosť. Ja som zvolila spoločnosť, hoci pokojne by to mohlo byť ako pivovar, ale k pivovaru samotnému sa neviazali skoro žiadne zdroje. (Celkovo nie som o významnosti toho článku 100-percentne presvedčená, je to mladá spoločnosť, mladý pivovar – čím je výnimočný?)

Takže ako najprv si zosúlaďte fakty než začnete mať nemiestne výtky v histórii úprav.--Persephona (diskusia) 21:23, 25. august 2017 (UTC)

To sú ale riadne nezmysly. 1. Áno, formálne je rozdiel medzi podnikom ako továrňou a podnikom ako právnickou osobou, ale v praxi je to skoro vždy to isté a jednotlivé výrobne či budovy nemávajú ani žiadne oficiálne samostatné názvy. A hlavne by podľa tejto "logiky" by musel mať každý článok o nejakej firme (napr. Slovnaft) jeden článok o právnickej osobe a automaticky aj jeden ďalší článok o jej jednom areáli alebo budove pod tým istým názvom, čo je samozrejme viac než úsmevné. Ak má Kaltenecker pivovar vo viacerých mestách, tak ten jeden sa volá "pivovar (Kaltenecker) v Rožňave" (alebo nejako podobne) a nie rovnako ako právnická osoba, lebo by sa to plietlo; ak má pivovar len v jednom meste (čo je asi náš prípad), tak je právnická osoba a jej majetok (budovy) to isté. 2. Je úplne jedno, ktorá z "entít" (?) má väčší význam, toto nie je frekvenčný slovník, ani text na podraďovanie jedného významu pod druhý. Na to slúžia monografie a iné texty.

Pletiete jedno cez druhé. 1) Nikde nepíšem, že by mal mať každý areál heslo (také skratkovité myslenie, no teda). 2) Áno, na názov podniku (pivovaru ako továrne) sú zdroje (napr. doslova Slovenský remeselný pivovar Kaltenecker bol postavený na okraji mesta Rožňavy v roku 1997, Pivovar Kaltenecker zahájil svoju činnosť v roku 1997 ako reštauračný minipivovar v novopostavenej budove..., rožňavský remeselný pivovar Kaltenecker, minipivovar Kalteneckernarozdiel od toho, keď sa píše konkrétne o PO – napr. spoločnosť Pivovar Kaltenecker...). Samozrejme, že to často nemá oficiálny názov, keďže to nie je samostatná právnická osoba ani divízia a pod., hlavne ak má daná spoločnosť podnik len jeden. Väčšina vecí tu nemá "oficiálne názvy". 3) Naučte sa význam slova entita. Či máte problémy s logickým myslením? Hovorím, že značka piva, ktorá je stará sotva pol dekády nemá dostatočnú významnosť na heslo; významnosť môže mať spoločnosť alebo prevádzka, lebo na to sú zdroje.--Persephona (diskusia) 22:22, 25. august 2017 (UTC)
1. V rozlišovačke si rozlíšil areál a právnickú osobu a tu hore si začal vysvetlovať svoj veľký objav, že by vlastne mohol byť rozdiel medzi podnikom a právnicou osobou (teda pivovarom a Pivovarom). Z toho u teba vyplýva, že "nikde to nepíšeš"...respektíve to tvoje expozé naraz platí len pre tento jeden podnik, pre ostatné to neplatí...zaujímavé, čo sa dá tvrdiť, keď človek nevie, kam z konopí... 2. K tým linkom. Neuviedol si žiaden v tejto veci citovateľný zdroj na spôsob obchodného registra. Hocijaké texty z googlu nie sú doklady pre odbornú vec. Nielen to, ty si dokonca uviedol doklad o opaku toho, čo tvrdíš: Prvý link hovorí o pivovare Kaltenecker z roku 1997; keďže názov Kaltenecker vznikol až v roku 2005, tak je jasné, ako vážne sa dá brať takýto "doklad". Takže už ten nadpis svojou nemožnosťou vyvracia tvoje tvrdenie. Podstatné je ale niečo iné, opakujem: O žiadnom podniku nikto a ani wikipédia nerozlišuje budovy podniku ako celok od právnickej osoby, takže takéto rozlišovanie tu nemá čo hľadať, hoci by sa nasilu dalo urobiť (aj bez dokladu). Čo je na tomto preboha nejasné? Ak to sa to nerobí pri iných podnikoch, tak sa to nemá prečo robiť ani tu. A NAVYŠE nemáš ani jeden doklad pre nejaký oficiálny názov areálu, takže o čom tu stále točíš? Ten areál je fyzická stránka právnickej osoby, teda je to tá istá "entita" (ak ti pomôže tento anglicizmus). 3. Ešte aby si pochopil, o čom sa píše v tých linkoch. Slovné spojenie "pivovar Kaltenecker" je skrátený názov Pivovaru Kaltenecker (teda slovo Kaltenecker), pred ktorý je predsunuté slovo pivovar alebo iné slovo, aby bolo jasné, že sa nehovorí o pive alebo o niečo inom, ale o pivovare. Nič iné za tým nie je. Žiadna "iná entita". 4. Problémy s logickým myslením? (pokus o osobný útok?). Tak sa sústreď: Išlo o to, že si zrušil článok o značke piva (a link z rozlišovačky), keď tu máme články o iných značkách pív. Kritérium, že značka musí mať nejaký vek, je tvoj osobný ad hoc výmysel, aby si zachránili svoj chybný edit. 5. Som rád, že vieš, čo je entita. Hlavne, že si zas raz úplne odveci použil cudzie slovo.. 6. Viacerí by sme radi vedeli, koľko sockpuppetov si ešte mieniš vytvoriť (každé dva týždne nový). Nebolo by jednoduchšie písať ako IP a nemeniť pri tom dokonca ešte aj rod z mužského na ženský?


Urobil som výhonok Kaltenecker (pivo). Ak ho chce Starekolena zachovať, bolo by ho treba rozšíriť...

Zmena ref[upraviť kód]

Bola tam fakt chyba?--Jetam2 (diskusia) 09:13, 22. október 2017 (UTC)

Na dvoch miestach referencie na tú istú (Franekovu) knihu. Len som ich spojil.Starekolena (diskusia) 14:48, 22. október 2017 (UTC)
Ale odlišná strana, nie?--Jetam2 (diskusia) 15:08, 22. október 2017 (UTC)
@Jetam2: V tomto prípade by stačila aj jedna spoločná ref s čiarkou oddelenými stranami (162, 164). V prípade hromadného citovania z jedného zdroja (ako je napr. Kiliánová, Zajonc 2016 v Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied) je výrazne vhodnejšie použiť harvardské citácie a kompletnú citáciu uviesť len raz centrálne, viď napr. čl. Gottfried Wilhelm Leibniz. Redundantné kompletné citácie zbytočne nafukujú zdroják aj sekciu s referenciami. --Teslaton (diskusia) 15:56, 22. október 2017 (UTC)
Harvardské v pohode, ale s oddelením čiarkou nesúhlasím. Vytvára to nepresnosť. Nie je jednoznačné či sú obe informácie na oboch stranách alebo jedna na jednej a druhá na druhej. Nie je to kóšer.--Jetam2 (diskusia) 16:03, 22. október 2017 (UTC)
Pri väčšom množstve odkazov do zdroja beriem, pri dvoch nemôže byť problém v prípade potreby správne ciele identifikovať. --Teslaton (diskusia) 16:14, 22. október 2017 (UTC)
Súhlasím s Teslatonom, riešiš tu úplne zbytočnosti. Ako keby to niekto aj kontroloval. --Gepetito (diskusia) 16:25, 22. október 2017 (UTC)
Nemyslím, že zbytočnosti, citovanie má byť podľa možnosti konkrétne a verifikovateľné. V tomto zmysle je aj X-násobná ref stále lepšia než nič alebo nejaký vágny spoločný zdroj dolu, kde pri ďalšom rozširovaní článku ani Pán Boh neoverí, či sú dopĺňané tvrdenia už čistá kreativita alebo ešte ev. sú niekde medzi stovkami strán tých centrálnych zdrojov (á la polročné priebežné rozširovanie a preformulovávanie čl. Pavel Pochylý). --Teslaton (diskusia) 16:50, 22. október 2017 (UTC)
nič to na tom nemení že sú to zbytočnosti a pri tom počte redaktorov a čitateľov to nikto hľadať podľa tej ref. nebude. A keď áno sú to len dve strany, tak nie je problém. --Gepetito (diskusia) 17:00, 22. október 2017 (UTC)
Ad: "nikto hľadať podľa tej ref. nebude": osobne som ref. v článku na Wikipédii mnohokrát využil na dohľadanie podrobností o veci; prakticky vždy keď informácie hľadáš na akúkoľvek odbornejšiu činnosť, potrebuješ siahnuť po pôvodnom zdroji. To beriem ako pointu celej Wikipédie – dozvedieť sa kto relevantný, kde, kedy a čo k dotyčnej veci uviedol (pretože čo si o veci myslí nejaký anonymný redaktor s neznámou mierou kompetencie a relevancie je dokonale nezaujímavé), takže takýmto výrokom úprimne nerozumiem... --Teslaton (diskusia) 17:09, 22. október 2017 (UTC)
neviem čomu nerozumieš, veď zdroj tam je, len namiesto dvoch referencii bol uvedený v jednej, keďže sa jedná o rovnaký zdroj. --Gepetito (diskusia) 17:17, 22. október 2017 (UTC)
Nerozumiem tvrdeniu, ktoré som citoval, resp. teda exaktnejšie: nepokladám ho za pravdivé a nerozumiem, ako môže kompetentný redaktor encyklopédie niečo také tvrdiť. A čo sa týka tohoto prípadu – Jetam pôvodne reagoval na zlúčenie ref., ktoré v tej podobe korektné nebolo – z citácií dvoch rôznych strán tam zostala citácia prvej z nich. Ako kompromis zlúčenie v takomto prípade beriem ako prijateľné, mali by tam byť ale uvedené všetky odkazované výskyty. --Teslaton (diskusia) 17:26, 22. október 2017 (UTC)
tak si pozri moju úpravu a jeho reakciu. --Gepetito (diskusia) 17:28, 22. október 2017 (UTC)
Hej, čo sa týka tvojho fixu zlúčenia, tiež by to riešil takto. --Teslaton (diskusia) 17:36, 22. október 2017 (UTC)
Nie sú to zbytočnosti. Naozaj neviem odkiaľ berieš takú istotu, že nikto citácie nepozerá. Ak ma pamäť neklame tak informácia o židovských cintorínoch bola do článku vložená kvôli debate o téme a neskôr som spoludiskutovníkom povedal, že som info našiel a hodil som ju aj na Wiki. Takže je určite dobré, že tam je. :-) V každom prípade nedáva zmysel metadáta krátiť keď si už niekto s nimi dal robotu. Divím sa, Gepetito, tvojmu vyjadreniu.--Jetam2 (diskusia) 18:23, 22. október 2017 (UTC)
je to z jedného zdroja. nevidím dôvod pridávať dva riadky referencii, len kvôli jednej stránke. keď budem čerpať z jednej knihy z napr. 30 stránok, to tam pridám 30 referncií, na každú stránku zvlášť? --Gepetito (diskusia) 19:01, 22. október 2017 (UTC)
V krajnom prípade, ak by šlo o 30 izolovaných tvrdení z nejakého rozshiahleho diela, tak ano, má zmysel uvádzať každú zvlášť (pričom efektívne je to možné zrealizovať s tými harvarskými cit., kde bude každá z tých 30 ref. rozsahom len minimálna nutná a kompletná citácia publikácie bude len jedna). Samozrejme chce to zdravý rozum, keď sa využíva napr. väčšina obsahu nejakej kapitoly, je zmysluplné odkázať na celú kapitolu a pod. --Teslaton (diskusia) 20:25, 22. október 2017 (UTC)
Nevšimol som si že tam boli čísla strán (strany 164 a 162). Opravte to ako chcete a viete alebo to revertnite. Mimochodom: neviete zdroj od kedy do kedy bol Jaroslav Franek hovorcom ÚZ ŽNO?Starekolena (diskusia) 23:13, 22. október 2017 (UTC)

Miklós Horthy[upraviť kód]

Zdravím. K rozšíreniu [6] by to chcelo aj zdroje (iná wiki sama o sebe nie je spoľahlivý zdroj). Sú tam aj veľmi konkrétne údaje – dátumy, rozlohy, počty obyvateľov a množstvo tvrdení, ktoré musia podľa niečoho byť. --Teslaton (diskusia) 16:24, 3. november 2017 (UTC)

Práve preto som to rozširoval, pretože tam neboli dátumy a podrobnosti. Nerobil som žiaden vlastný výskum ani nepoužil inú literatúru. Neodstránil ani nezmenil význam pôvodného textu len ho rozšíril. (Teraz som to kontroloval, nie je tam nič, čo by som nevedel nalinkovať na inú wiki / stačí keď si to dáš vyhľadať.) Niečo konkrétne ti vadí? Starekolena (diskusia) 16:41, 3. november 2017 (UTC)
Každá netriv. informácia by mala byť doložená sekundárnym alebo primárnym spoľahlivým zdrojom. Iná wiki "by def" spoľahlivý zdroj nie je, viď napr. WP:NOTSOURCE. Tzn. ak je nejaká informácia na inej wiki doložená zdrojom, mala by sa preniesť vrátane citácie toho zdroja (ideálne po overení, že to tam je). Ak tam doložená nie je, nemala by sa použiť. Za určitú výnimku sú považované celistvé preklady článkov (uvedené na konci v sekcii Zdroj šablónou {{Preklad}}), toto ale jednak nie je ten prípad a v druhom rade aj vtedy je žiadúce, aby šlo o preklad článku, ktorý bol na zdrojovej wiki korektne ozdrojovaný. --Teslaton (diskusia) 16:52, 3. november 2017 (UTC)
Skontroloval som ešte raz s anglickou verziou a opravil jedno číslo (štrtina v češtine tretina v angličtine) a pridal fotku. Pri tom som zistil že nám tam toho ešte veľmi veľa chýba. Si ma inšpiroval a doplnil som viac.Starekolena (diskusia) 17:40, 3. november 2017 (UTC)
Už som tu mal debatu o zdrojoch z inej wiki. Vtedy mi odporučili vkladať komentáre (tu nejde o preklad). Doložím tie čísla. ČO konkrétne ti vadí?Starekolena (diskusia) 17:43, 3. november 2017 (UTC)
Vadí mi množstvo obsahu, nedoloženého citáciami. Napr. texty ako "Trianonskou zmluvou z roku 1920 stratilo Maďarsko 71,5 % predchádzajúceho územia a štvrtina Maďarov sa ocitla mimo Maďarska. Naopak v roku 1930 v Maďarsku napriek zmenám hraníc podľa oficiálnych údajov žilo ešte stále 477 153 Nemcov (resp. 811 770 nemecky hovoriacich), 104 819 Slovákov (resp. 399 170 slovensky hovoriacich) či 54 360 Chorvátov a Srbov (resp. 82 003 srbochorvátsky hovoriacich). Hlavným cieľom štátu bola obnova Uhorska, alebo aspoň pripojenie časti území susedných štátov a maďarizácia (už v roku 1920 bol prijatý prvý protižidovský zákon) ... Horthyho Maďarsko sa v zahraničnej politike orientovalo predovšetkým na Taliansko, neskôr sa stalo voľným spojencom nacistického Nemecka. Významnou mierou sa podieľalo na okyptení Československej republiky v roku 1938. Na čele okupačných vojsk vtiahol na južné Slovensko, ktoré podľa výsledkov Viedenskej arbitráže zabralo Maďarsko. V roku 1938 Horthy podporil zavedenie pomerne prísnej protižidovskej legislatívy, ktorá postupne obmedzovala ich spoločenské uplatnenie." bez uvedeného zdroja, ktorý také čísla a tvdenia uvádza. A opakujem – iná wiki nie je zdroj, zdroj je nejaká literatúra, podľa ktorej to na tej inej wiki (snáď) niekto spracoval. --Teslaton (diskusia) 17:48, 3. november 2017 (UTC)
Teraz som tam vložil zdroje k tvrdeniam so začiatku tvojho komentára, ktoré som tam vložil ja (čísla). )Casť : "už v roku 1920 bol prijatý prvý protižidovský zákon) ... Horthyho Maďarsko sa v zahraničnej politike orientovalo predovšetkým na Taliansko, neskôr sa stalo voľným spojencom nacistického Nemecka. Významnou mierou sa podieľalo na okyptení Československej republiky v roku 1938. " atď. a6 do konca som tam nevkladal ja. Naopak som k tomu pridal zdroj ako bol v Košiciach. Je tam mimochodom aj zbytočna časť o Zakarpatskej Ukrajine. VYlepši ty Starekolena (diskusia) 17:59, 3. november 2017 (UTC)
Problém tých komentárov je, že ide o formu zdrojovania inou wikipédiou – ty používaš články na enwiki resp. cswiki ako zdroj jednotlivých tvrdení, ktoré dopĺňaš do tunajšieho članku. Čo je vec, ktorá by sa nemala diať, je to v rozpore s tunajšími požiadavkami na zdroje.
Čo sa týka „vylepši ty“ – ano, pravda je, že každý môže článok vylepšiť a pokiaľ občas sleduješ moje úpravy, vieš, že čo sa týka zdrojov, v mnohých prípadoch tu cudzie texty dozdrojúvam. Hlavné bremeno ale leží vždy na redaktorovi, ktorý obsah dopĺňa/doplnil, čo si v tomto prípade ty, preto výhrady adresujem sem. --Teslaton (diskusia) 18:19, 3. november 2017 (UTC)
Odvolávať sa na iné wikipedie určite nemôže byť v rozpore s pravidlami wikipedie. V októbri 2017 vo Vydranoch odhalili bustu HOrtymu, preto som venoval svoj čas tomuto článku. Hlavné bremeno leží na všetkých. Ja som ozdrojoval to čo som doplnil ja, zdrojmi ktoré mám k dispozícii. Ja viac už neurobím. 6 novembra prídem na Wikipédia:Stretnutia#Bratislava.2C 6.11.2017Starekolena (diskusia) 21:37, 3. november 2017 (UTC)
Je to v rozpore s požiadavkami na zdroje. Wikipédia je laický terciárny zdroj, vytváraný redaktormi s neznámou autoritou/kompetentnosťou v odbore, ku ktorému píšu a ako taká z princípu nie je spoľahlivým zdrojom, aké sú tu požadované na dokladanie. Informácie z iného wikičlánku je preto korektné preberať jedine s citáciou nejakého iného spoľahlivého zdroja, podľa ktorého boli napísané. A ak v dotyčnom článku takým zdrojom doložené nie sú, je lepšie ich apriori brať ako nedôveryhodné a radšej ich nepoužiť. --Teslaton (diskusia) 18:47, 4. november 2017 (UTC)
Presne ako píše Teslaton. Preberanie z inej wiki je vždy problematické a lepšie je sa oprieť o vlastné naštudovanie akademických zdrojov. Vasiľ (diskusia) 18:58, 4. november 2017 (UTC)
No a čo? Plačete na nesprávnom hrobe... Keď doplním článok o Horthym z českej a anglickej a iných wiki, ktoré sú omnoho lepšie spracované vytýkate mi nedostatok akademických zdrojov? V podstate s vami vo väčšine súhlasím a preto som nepísal o zdrojoch ale o odvolávaní sa na iné wikipédie. Spochybňovaním iných wiki spochybňujete podstatu toho čo tu robíme. Berte kľudne tie moje informácie ako nedôveryhodné. Ak mi napíšete úplne konkrétne v čom je chyba môžem sa pokúsiť vyhľadať akademický zdroj ale pravdu povedané nemám na to veľkú chuť. Mne ide o to aby bol ten článok lepší ako bol pred mojimi editmi.Starekolena (diskusia) 21:28, 4. november 2017 (UTC)
Ide o jediné: aby si, pokiaľ možno, nepreberal z iných wiki informácie, ktoré tam nie sú doložené spoľahlivými zdrojmi (to v prvom rade). A keď odtiaľ preberáš veci, ktoré doložené sú, aby si ich preberal, pokiaľ možno, vrátane súvisiacich citácií, aby následne nezostali nedoložené tu. To je všetko, vylepšovanie článku je samozrejme v poriadku a žiadúce. --Teslaton (diskusia) 21:35, 4. november 2017 (UTC)
Ak je na nejakej wiki veľa a pekne naformátovaného texty, to automaticky neznamená, že o je správne a treba to prebrať na sk. Vasiľ (diskusia) 22:09, 4. november 2017 (UTC)
Ďakujem za láskavé dobre mienené rady. Tento článok som prvý krát editoval 5. októbra 2011. Vtedy nemal ani jednu referenciu, zdroj Filit a dve literatury (Encyklopediu Slovenska plus memoáre offline). Jeho rozsah je dnes dvojnásobný hlavne mojími príspevkami. Predomnou významne pridal Pelex v roku 2008 preklad z češtiny. Wikipedia nema autorov ale redaktorov. Pozrel som v histórii a našiel v nej vaše edity, tak mi s tým pomôžte trochu, keď mi tak dobre radíte (myslím ozaj úprimne). Horthy za to stojí, najmä v tomto období.Starekolena (diskusia) 11:15, 5. november 2017 (UTC)

Zdroje[upraviť kód]

Ahoj! díky ale načo vkladať neozdrojované komentáre? Zvlášť pri takej háklivej téme...--Jetam2 (diskusia) 18:08, 20. december 2017 (UTC)

Čo máš konkrétne na mysli? Že bol zakladateľom HZDS (lebo to som tam vložil ja do definície a až teraz som zistil, že jediným zdrojom je jeho prejav) alebo že sa rozprával s Lexom alebo niečo iné?Starekolena (diskusia) 22:09, 20. december 2017 (UTC)
Aj o Kňažkovi. Iné tam už boli. Inak pod url z <ref name="sudnyprepis"> nie je citovaná informácia. Aj o imperatívnom mandáte nie je citácia...--Jetam2 (diskusia) 20:38, 21. december 2017 (UTC)
Upravil som ale nerozumiem čo máš presne na mysli. Kňažko = Plachtince? Citácia <ref name="sudnyprepis"> je tam trikrat. Odhadol som ze mas na mysli tu tretiu, ktoru som tam nedal ja. Ale predsa som to upravil. Imperatívny a slobodný mandát nepotrebuje citáciu... Keď som to tam vkladal tak som len nevedel že ich už máme. Je to vysvetlenie celej záležitosti v troch vetách. Majú to tak na cz. Špekulácíe sú práve tam na konci s Lexom a únosom. Však uprav.Starekolena (diskusia) 21:22, 21. december 2017 (UTC)

Domobrana (1. SR)[upraviť kód]

Domobrana počas posledných mesiacov vojnového Slovenského štátu mala s všeobecným termínom domobrana spoločný iba názov.--Pelex (diskusia) 19:56, 27. december 2017 (UTC)

@Pelex a už to je dostatočné aby Domobrana (Slovenská republika 1939 – 1945) bola spomenutá aj v Domobrana. Pridal som ju tam pretože aj my sme mali domobranu, či sa ti to páči alebo nie. Budem na tom to trvať až dovtedy pokiaľ tu nebude https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodobrana Starekolena (diskusia) 22:21, 27. december 2017 (UTC)

Ešte ref[upraviť kód]

Zdravím! Ešte poslednú vetu treba zarefovať. Díky!--Jetam2 (diskusia) 13:34, 11. január 2018 (UTC)

@Jetam2 Máš na mysli tú vetu s Kosíkom? Tú som ozdrojoval - vyplýva to z oboch zdrojov. Alebo máš na mysli dajakú inú?Starekolena (diskusia) 10:40, 12. január 2018 (UTC)
Áno, tú som myslel. Na vyplývanie nie je dobré spoliehať.--Jetam2 (diskusia) 17:37, 12. január 2018 (UTC)
Nevedel som ktorý tam dať pretože zo Sme nie je úplný. Ináč čo asi hovorí článok v Pravde s názvom: Kosík v kauze únosu ukazuje na Lexu? OK ale nechápem, prečo si mi odstránil Hotel Junior (Bratislava). Hej po tom, čo mi Pelex zmenil presmerovanie v článku SZM je to zbytočné ale keby som nebol ja hľadal tak nenájdem ako sa ten hotel volá teraz. Podľa mňa to bol významný názov, ktorý bude ešte na wiki potrebný. Starekolena (diskusia) 17:52, 12. január 2018 (UTC)
Daj tam ten z ktorého si sa informáciu dozvedel. Však áno, je to logická úvaha, ale referencie by mali byť priamočiare. Okay, hotel môžem obnoviť.--Jetam2 (diskusia) 18:02, 12. január 2018 (UTC)
Ďakujem. Zdá sa že nie si na SLovensku, keď si si KOsíka nevšimol... Pekný víkend prajem.Starekolena (diskusia) 18:33, 12. január 2018 (UTC)
Všimol, ale nemal som úplne čas to do článku doplniť. Nemám v poslednej dobe toľko času na Wikipédiu ako by som chcel mať.--Jetam2 (diskusia) 18:56, 12. január 2018 (UTC)
Hotel, zdá sa budeš musieť prebrať s @Gepetito: m.--Jetam2 (diskusia) 21:34, 12. január 2018 (UTC)
Kašlem na hotel.. Zase je odstránený.. Hotel Junior Bratislava má v Google milion nájdení. Garni Hotel Junior 145 tisíc. SOm zvedavý kedy sa znova premenuje. Starekolena (diskusia) 00:04, 15. január 2018 (UTC)
Z názvu so zátvorkou sa presmerovanie nerobí, keď chceš presmerovanie tak Hotel Junior Bratislava, môže byť (bez tej zátvorky). Inak na Hotel Junior treba spraviť rozlišovašku, je aj v Demänovskej doline nie len Bratislave. --Gepetito (diskusia) 00:20, 15. január 2018 (UTC)
@Gepetito: takže chyba bola že som tam dal zátvorku? Inšpiroval som sa iným hotelom s mestom v zátvorke. Idem teda spraviť tretí krát Hotel Junior Bratislava.Starekolena (diskusia) 00:28, 15. január 2018 (UTC)
áno, bez zátvorky je to v poriadku. --Gepetito (diskusia) 00:32, 15. január 2018 (UTC)
@Gepetito: Crowne Plaza (Bratislava) Starekolena (diskusia) 16:51, 17. január 2018 (UTC)
ale to nie je presmerovanie, ale názov článku. --Gepetito (diskusia) 23:26, 17. január 2018 (UTC)
@Gepetito: A v čom je rozdiel keď je názov a a keď je presmerovanie? Veď obidvoje je názov? Sú niekde tieto pravidlá? Starekolena (diskusia) 16:38, 18. január 2018 (UTC)
k článku so zátvorkami sa dá dostať cez rozlišovačku, k presmerovaniu sa nedostane lebo pochybujem že niekto keď hľadá článok zadáva aj zátvorky. --Gepetito (diskusia) 23:06, 18. január 2018 (UTC)

Komentáre v zdrojákoch[upraviť kód]

Zdravím. Na margo tých čoraz častejších komentárov v zdrojákoch na spôsob [7]: ide o pomerne neštandardnú formu... Skús prípadne vždy zvážiť, či nebude vhodnejšie niečo z nasledovného:

 1. pokiaľ je to relevantné k téme, normálne to doplniť priamo do výkladu, vrátane zdroja
 2. pokiaľ to má charakter poznámky k nejkému pojmu alebo tvrdeniu vo výklade, vložiť to ako štandardnú priznanú poznámku s odkazom do sekcie Poznámky (technické riešenie viď napr. čl. Sahara)
 3. pokiaľ to má charakter nejakého návrhu/úvahy/polemiky, doplniť to do diskusie k dotyčnému článku

Ešte ma napadá – ty to zrejme používaš ako poznámky vo Worde, keďže v tunajšom WYSIWYGu (VisualEditore) je to podobne prezentované. Problém je, že drvivá väčšina zavedených redaktorov tu edituje priamo wikitext (zdroják) a tam takéto poznámky dosť zanikajú resp. až komplikujú editáciu, pretože pri väčšom rozsahu človek nevidí, či ide písať do poznámky alebo do viditeľného výkladu. V každom prípade, pokiaľ ide o čokoľvek potenciálne prínosné pre čitateľa, malo by to byť normálne priznané vo výklade (tzn. prvý alebo druhý bod vyššie). --Teslaton (diskusia) 16:16, 30. január 2018 (UTC)

Zdravím ťa @Teslaton. Dávať zdroj do komentára mi odporučil tunajší skúsený redaktor, keď odkazujem na nie celkom košér zdroj. V tom prípade to bola iná wiki. V tomto prípade to tiež nie je celkom košér, pretože je to beletristický článok z Pravdy na úplne inú tému. Ja viem čo je komentár, viem čo je poznámka a needitujem vo Worde. Dal som to tam ako komentár, pre toho kto to bude v budúcnosti upravovať a nevadí mi ak to ten niekto odstráni. Nechce sa mi otvárať o tom diskusiu k článku, pretože ja v tejto veci nechcem diskutovať (Ozaj neviem či keď si jeho brat Artur zmenil priezvisko, či tak urobil aj jeho brat.) Aj tak ti ďakujem a v budúcnosti budem zvažovať možnosti, ktoré si napísal. Aby som ti urobil radosť prekopíroval som to do diskusie.Starekolena (diskusia) 14:21, 31. január 2018 (UTC)
V pohode, to s Wordom a WYSIWYGom bola len taká úvaha navrch, pretože som si dodatočne pre zaujímavosť pozrel, ako tie komentáre prezentuje VisualEditor. Veci mne pre radosť robiť skutočne nemusíš, písal som to, pretože sa s tými skrytými komenrármi od teba stretávam dosť často a je to tu pomerne nezvyklá forma, pričom pri väčšom rozsahu a množstve v jednom článku to už má svoje praktické side-efekty pri editácii. --Teslaton (diskusia) 17:12, 31. január 2018 (UTC)
OK. Tak žiadna radosť nebola z Ďurka Langsfeldera... Keby ti urobilo niečo iné radosť daj vedieť. Napríklad ešte rozmýšľam nad ďalším doplnením do HTTP cookie.Starekolena (diskusia) 14:19, 1. február 2018 (UTC)

Citácie[upraviť kód]

Nazdar. Jedna vec na margo citácií, najmä slovenských periodík: pokiaľ nie si závislý od VisualEditoru, skús prípadne zvážiť generovanie citácií pomocou WikiCitátora (existuje aj ako integrovaný nástroj – gadget, bohužiaľ ale momentálne nie pre VisualEdior ani najnovší editor wikitextu). Pre väčšinu zdrojov, ktoré používaš, generuje výrazne zmysluplnejšie citácie, než nástroj, integrovaný vo VisualEditore (Citoid). Ten vkladá nesprávne údaje do položiek autorov, neparsuje dátumy vydaní, nevkladá správnych vydavateľov, atď. Píšem ti to, pretože dopĺňaš citácie periodík vo veľkých množstvách, takže by pomohlo, keby boli pokiaľ možno korektné, ex-post je to totiž dosť roboty nahrádzať. --Teslaton (diskusia) 09:33, 22. marec 2018 (UTC)

Ďakujem. Zvážim. Neuvedomil som si, že existuje lepší citátor aj keď na tvojej redaktorskej stránke som už bol. Mne sa zdalo že odkedy používam Citoid je to omnoho lepšie ako keď som musel vkladať citácie ručne. Snažím sa opravovať autorov aj vydavateľov v Citoide ak nie sú správne. Ktorá moja citácia ti priamo vadí? Starekolena (diskusia) 09:45, 22. marec 2018 (UTC)
Typický príklad:
 • citácia z Citoidu:
  • A.S., Petit Press. Penta bude v Petit Presse slabšia. ekonomika.sme.sk. Dostupné online [cit. 2017-08-21].
  • hlavné problémy:
   • vydavateľ na mieste autora, naviac ešte rozbitý na „a.s.“ (priezvisko, rendruje sa potom veľkým) a „Petit Press“ (meno)
   • skutočný autor čl. chýba
   • chýba dátum vydania
   • chýba vydavateľ
 • citácia toho istého URL z WikiCitátora:
  • PORACKÝ, Marek. Penta bude mať na SME menší vplyv, kúpi Új Szó a Vasárnap. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2017-08-21. Dostupné online [cit. 2018-03-22]. ISSN 1335-4418.
--Teslaton (diskusia) 09:57, 22. marec 2018 (UTC)
Ešte pre protokol: nepíšem to preto, aby som tu nejak pretláčal „svoj“ nástroj – ja som si ho napísal pre svoje vlastné použitie v čase, keď tu ešte automatizované citačné nástroje neboli a otravovalo ma vypisovať citácie novín ručne, a je mi v princípe jedno, kto ako a čím cituje, ak výsledok má hlavné náležitosti a nejakú „štábnu kultúru“. No v prípade veľkej časti slovenských zdrojov jednoducho momentálne generuje zmysluplnejšie citácie, takže pokiaľ necituješ manuálne resp. citácie nechceš manuálne dolaďovať, je WikiCitátor racionálna voľba. --Teslaton (diskusia) 10:07, 22. marec 2018 (UTC)
Problémom pre Citoid je podľa mňa zle otagované slovenské weby. Písal som žiadosť do sme aby si to napravili - zatiaľ bez odozvy. Funguje WikiCitátor aj na anglických stránkach? Starekolena (diskusia) 12:14, 22. marec 2018 (UTC)
„Zle otagovaná“ je drvivá väčšina webov, máloktorý bežný spravodajský web používa niektorý mikroformát na tagovanie príspevkov tak dôsledne, aby boli priamo strojovo načítateľné všetky potrebné metadáta pre kompletnú bibliografickú citáciu. Rieši sa to preto tak, že sa píšu pravidlá alebo pluginy na mieru jednotlivým zdrojom. Takto to rieši aj Citoid, resp. teda Zotero, ktorého translatory sa používa na extrakciu metadát z webov v Citoide. Prispievanie a udržiavanie translatorov pre Zotero je však v porovnaní s lokálnym riešením, ktoré má človek celé pod kontrolou, logisticky výrazne náročnejšie a menej flexibilné, navyše sú tam obmezenejšie možnosti, než pri vlastnom server-side riešení. Okrem toho sú tam potom odlišnosti aj pri generovaní citácií kníh podľa ISBN. WikiCitátor používa prioritne lokálnu databázu KIS3G Slovenskej národnej knižnice, v ktorej je k slovenským (a zčasti aj českým) knihám viac a presnejších metadát, než v globálnych databázach a je otázne, či by toto bolo možné nejak jednoducho reflektovať v Citoide. Z týchto dôvodov je pre mňa jednoduchšie maintainovať vlastný lokálny citačný nástroj, než snažiť sa všetky potrebné mapovania webov dostať na Zotero.
A k otázke: ano, podporuje weby bez ohľadu na jazyk a lokalitu, väčšinu zahraničných však len genericky (tzn. podobne ako Citoid miestne), tzn. s premenlivou presnosťou a úplnosťou metadát. Zoznam webových zdrojov s rozšírenou podporou je uvedený na [8] dolu, zo zahraničných tam sú momentálne na mieru definície len pre britannica.com, imdb.com a theguardian.com. --Teslaton (diskusia) 17:32, 22. marec 2018 (UTC)
Ďakujem za vysvetlenie. Používam Zotero offline už mnoho rokov a aj preto si myslím, že má zmysel obidvoje: aj lepšie tagovanie na SLovensku aj udržiavanie translatorov. V podstate len teoretizujem pretože ako je zrejmé z toho, že používam visualeditor (aj ked som vyskúšal aj dajaký vylepšený zdrojový editor) nechce sa mi ísť do technických podrobností - pre mňa je dôležitejší obsah. Navyše mám v prehliadačoch zakázané rozšírenia (neviem presne čo znamená Gadget) ale sľubujem, že WikiCitátor vyskúšam.Starekolena (diskusia) 10:59, 23. marec 2018 (UTC)

Dukát[upraviť kód]

Ahoj, omylem jsem revertoval Tvé rozšíření, chtěl jsem vrátit úpravy vandala. Už je to udělané dobře. ---OJJ 09:28, 17. apríl 2018 (UTC)

WikiEdit: Slovenská ľudová kultúra[upraviť kód]

Ahoj,

chcem Ťa pozvať na WikiEditː Slovenská ľudová kultúra. Uskutoční sa 9. a 10. júna v Bratislave. Na udalosti budú aj skúsení etnológovia a špecialisti na tému folklór. Napadlo ma, že by Ťa táto téma mohla zaujímať a radi Ťa tam uvidíme. Info o tomto našom projekte nájdeš tuː https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:WikiEdit_Slovensk%C3%A1_%C4%BEudov%C3%A1_kult%C3%BAra#Z%C3%A1kladn%C3%A9_v%C3%BDchodisk%C3%A1_projektu. Na udalosť sa stačí zaregistrovať (tuː http://wikimedia.sk/projekty/ludova-kultura/)a WMSK preplatí cestovné náklady a strava na udalosti bude zabezpečená. Budeme radi, ak sa rozhodneš prísť ː). V prípade akýkoľvek otázok, mi pokojne napíš.

Akdar (diskusia) 15:56, 1. jún 2018 (UTC)

Ahoj. Prídem v sobotu okolo 10:00 aj s notebookom. Zostanem podľa potreby a situácie. Starekolena (diskusia) 12:31, 5. jún 2018 (UTC)
Vďaka ti!--Jetam2 (diskusia) 15:36, 5. jún 2018 (UTC)

Nadpisy[upraviť kód]

Ahoj, píšeš dobré články, ale udierajú mi do očí niektoré názvy kapitol, ktoré sa vymykajú encyklopedickému štýlu. Napríklad v Peter Marček, kapitola "Politicky angažovaný" by bola vhodnejšia "Politická činnost", "Politická kariéra", "Politika" a pod. V Tomáš Drucker je to zase "Manažér v politike". Malo by to byť písané encyklopedicky a nie "autorsky" ako v nejakej knihe. Daevid (diskusia) 20:30, 6. august 2018 (UTC)

Vidím, že ťa moje nadpisy zaujali. Je to môj starý zlozvyk robiť nadpisy pútavé. Vôbec nad tým nerozmýšľam. Kľudne zmeň hoci aj tie na ktoré upozorňuješ.Starekolena (diskusia)

Najväčší Slovák[upraviť kód]

Ahoj, pozeral som, že si vytvoril stránku o televíznom programe RTVS Najväčší Slovák. Neviem, či si nepozeral vopred, či už táto stránka neexistuje, ale ja som ju vytvoril deň predtým hneď po skončení toho galavečeru po vzore týchto ankiet v iných krajinách, na ktorých som uviedol link aj na našu slovenskú verziu (stránka). Čo sa týka Googlu, tak táto stránka sa zobrazuje asi 4. v poradí. Navrhujem teda, či by si nemohol obsah tvojej stránky premiesniť tam a nejako to dať dokopy a potom svoju zmazať, nech nemáme dva rôzne články na rovnakú tému. --Luky001 (diskusia) 11:26, 3. január 2019 (UTC)

Určite to treba spojiť. Nateraz sa mi javí o niečo lepšia „zátvorková“ verzia, no je na vás, ako sa dohodnete. Nie je problém potom to presunúť.--Pe3kZA 11:33, 3. január 2019 (UTC)
Presuniem to do bezzátvorkovej – pozrelo si ju oveľa viac ľudí (bezzátvorková vs. zátvorková) a tieto ankety v iných krajinách majú aj na našej wiki názov bez zátvorky. --Luky001 (diskusia) 11:39, 3. január 2019 (UTC)
Upravte kvalitnejší článok so (), ten potom presunieme.--Pe3kZA 11:47, 3. január 2019 (UTC)
Spojené to je nejako v článku bez () (vyššie uvedený príspevok som si prečítal až potom), myslím, že môžeme zmazať ten s (). --Luky001 (diskusia) 17:23, 3. január 2019 (UTC)
Ahoj @Luky001. Uznávam, mal si to tam skorej. Keby som to vedel, nerobil by som to isté druhý krát. Ked som začínal nechal som vyhľadať najväčší slovák a nezobrazil sa mi tvoj článok. Ďakujem že si to spojil. Mám však ešte pripomienky:1. k názvu článku: v angličtine je 100 greatest britons jednoznačný u nás najväčší slovák môže byť aj janko mrkvička, čo je práve to s čím sa rtvs pohráva. Tiež ostatné slovenské televízne relácie majú označenie v zátvorke. To je však už nepodstatné. 2. Dôležité je najmä to, že v mojej verzii boli už aj čísla prvej desiatky a aj zvyšné poradie bolo v tabuľke aj s prívlastkami, čo umožňovalo ďalšie prípadné rozširovanie. Nemám kopiu toho môjho článku. Je to už definitívne nedostupné? Starekolena (diskusia) 13:07, 5. január 2019 (UTC)
@Starekolena, čo sa týka čísel top 10, sú uvedené, že kto je medzi nimi, poradie bude určené hlasujúcimi do 1. mája. Môžeš bližšie špecifikovať, čo myslíš pod prívlastkami? Funkcie som im tam totiž pridal. Nad tabuľkou som rozmýšľal, no pri týchto anketách je to vždy robené ako zoznam. Aj na en wiki pri tých Britoch je v tabuľke len top 10. --Luky001 (diskusia) 15:06, 5. január 2019 (UTC)
@Luky001 už teraz su na facebooku NS (ako video) cisla ma hlasovanie prvych desiatich (hlasovat sa moze uz teraz). Ja som ich uz mal v tabulke. Ja to nazývam prívlastky, pretože sú to prívlastky, ktoré tým osobnostiam dala RTVS. Naše (wiki) definicie môžu a sú iné (preto je to lepšie v tabuľke). Podľa mňa to ešte bude dosť kontroverzné a napríklad by sa tam dalo do tabuľky pridať aj dajaký komentár. Samotnú tabuľku 11-99 mam ale nie je nalinkovaná. Vložím ju zakomentovanú priamo do článku. Starekolena (diskusia) 16:22, 5. január 2019 (UTC)

Kategória:Nositelia JUDr. v najvyššej politickej funkcii[upraviť kód]

Zdravím. Príde mi to dosť absurdná kategória s ad-hoc kritériom (prečo práve tento titul a nie aj N ďalších?, prečo práve „v najvyššej politickej funkcii“ a nie medzi 1000 inými profesiami), bez existujúcich precedensov v podobe iných analogických kat. Ak tak by to chcelo širšiu diskusiu o takejto kategorizácii, nateraz som dosť náchylný odstrániť to. Nositelia JUDr. sú v prípade potreby dohľadateľní cez fulltext resp. backlinky na heslo Doktor práv. --Teslaton (diskusia) 18:06, 11. január 2019 (UTC)

Raz treba začať. Teraz je na to ten správny okamih. Nech sa páči začať podobnú kategoriu napriklad inžinieri v.. .bavíme sa o https://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Nositelia_JUDr._v_najvy%C5%A1%C5%A1ej_politickej_funkcii.Starekolena (diskusia) 18:11, 11. január 2019 (UTC)
Keď si to začal kvôli jednému nemenovanému politikovi, potom je na zváženie aj kategória: Slovenskí plagiátori. --2A02:AB04:53F:2F00:A414:9F20:FA7E:1A14 18:14, 11. január 2019 (UTC)
Sorry, ale takto sa to nerobí, to je dokonale nesystematické. To si môže ktokoľvek zmyslieť akokoľvek bizarne definované kritérium („Nositelia titulu RSDr. medzi slovenskými osobnosťami internetu s hnedými očami“ a začať tu trúsiť tak definovanú kategorizáciu. Už len to, že si tú kat. zjavne nemal kam (do akých všeobecnejších kat.) zaradiť, naznačuje, že nejde v rámci existujúcej kategorizácie o dobre definovanú kategóriu (prirodzené skonkrétnenie nejakej existujúcej klasifikácie). --Teslaton (diskusia) 18:22, 11. január 2019 (UTC)
Pozrel som si predtým dôkladne kategórie. Podľa môjho názoru je práva táto veľmi aktuálna. V čom je problém? Že vznikne viac takýchto kategórií? Prečo nie (wikipedia k tomu vyzýva). Že budú bizardné je ťažko usudzovať dopredu (čo píšeš je argumentačný klam). POkúsim sa ju zaradiť (ešte som to nerobil). Pozri https://sk.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:Zamestnanci_Mark%C3%ADzy_v_politike . Starekolena (diskusia) 18:25, 11. január 2019 (UTC)
V úplne najvyšších funkciách som ich narátal 5 (nejde len o Danka). Neviem či mám teraz rozširovať napr.: JUDr. Mgr. Martina Lubyová alebo založiť Ing v najvyššej politickej funkcii. POraď @Teslaton. Starekolena (diskusia) 18:33, 11. január 2019 (UTC)
Beriem to ako kontraproduktívnu, úzko definovanú ad-hoc kategorizáciu. Ale ok, keďže sa to dá brať ako spor, dám tú kat. štandardne na hlasovanie o zmazaní (namiesto technického zmazania). --Teslaton (diskusia) 18:35, 11. január 2019 (UTC)
(konflikt úprav) Mne táto kategória tiež nepríde príliš vhodná. Ako sú definované "najvyššie politické funkcie"? A ak má ísť len o slovenských politikov, malo by to byť reflektované aj v názve kategórie. Ale i tak, príde mi zbytočná.--Jetam2 (diskusia) 18:38, 11. január 2019 (UTC)
Ďakujem @Teslaton za zhovievasť. Ako ďalšia podobná je Nositelia RSDr. v najvyššej politickej funkcii. Rozmýšľal som nad prídavkom slovenský ale Judr je len u nás, v česku a v nemecku (kde je inak spellovaný). Najvyššie: predseda vlády, prezident, predseda parlamentu. Starekolena (diskusia) 18:43, 11. január 2019 (UTC)
Ak je to možné, počkaj s dopĺňaním tej kat. do ďalších článkov na výsledok hlsovania. Ak sa kat. bude mazať, pôjde o (dvojnásobné) plytvanie revíziami. --Teslaton (diskusia) 18:53, 11. január 2019 (UTC)

Kusý píše o ...[upraviť kód]

Ty nemáš vlastný rozum?

Tak presne toto je to, čoho som sa bál.. Hádať sa s niekym, kto sa nevie ani len podpísať. Starekolena (diskusia) 09:39, 1. august 2019 (UTC)
Starékolená, na takýto štýl "diskusie" nemusíš odpovedať.--Jetam2 (diskusia) 11:10, 1. august 2019 (UTC)

Náhodou jsem tu zahládl tuto diskusi a musím dodat, že mimo Čechy a Moravu, tj. ve Slezsku (součást tehdejšího Severomoraského kraje) byla normalizace jedna z nejdrsnějších. Otázkou spíše je, zda Kusý jako aktivní účastník dění (nejprve nejen straník a marxistický ideolog, ale i pohlavár na Ústředním výboru KSS, pak disident) není jako zdroj ve střetu zájmů. --185.17.212.193

Kusý je tam uvedený ako zdroj (jediný, ktorý som našiel) prečo bolo v Charte málo Slovákov. Používa formuláciou Čechy a Morava, ktorá je u nás bežná a bola bežná aj vtedy, keď to písal. Tu nejde o to, či bola normalizácia silnejšia v Sliezsku alebo na Morave. Kazíš nám našu wiki so zlým úmyslom, keď meníš všetko na Česko... ak to teda si ty, čo mi to revertoval lebo ten mal IP 185.252.88.239 Starekolena (diskusia) 12:13, 1. august 2019 (UTC)