Pavel Pochylý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pavel Pochylý
slovenský horolezec, priekopník extrémneho horolezectva
slovenský horolezec, priekopník extrémneho horolezectva
Narodenie 25. september 1945
Úmrtie 25. február 2000 (54 rokov)

Pavel Pochylý (* 25. september 1945 – † 25. február 2000), slovenský horolezec, priekopník extrémneho horolezectva, ale aj jeho enfant terrible.

Lezecké výkony[upraviť | upraviť zdroj]

Vyše tri stovky výstupov v Tatrách. Vari vo všetkých väčších stenách spravil prvovýstup (v Galérii Gánku päť), aj v niektorých poľských - Kazalnica Mengusovská. Tiež mnoho zimných prelezov. Bol lídrom skupiny, ktorú Poliaci nazvali Pavúci. 1. úplný zimný prechod tatranského masívu 1970, prvé zimné sólo tohto hrebeňa bez podpory 1979. V Alpách Mauriho cesta na Grand Capucin 1969 a veľký ohlas mal zimný sólový prvovýstup ideálnou direttissimou sev. steny Eigeru 1983. Pre nekonformné postoje sa dlho nedostal na himalájske výpravy. Až keď sa zaňho zaručil Ivan Fiala, bol pozvaný na expedíciu Sagarmatha 1984. Už v Káthmandu však ohlásil vlastný program a v podstate sa oddelil od zvyšku expedície. Potom vystúpil asi na 8000 m. Po návrate síce vyšla o Evereste 1984 krásna kniha, ale meno Pochylý z nej muselo byť orwellovsky vypustené. Neprehľadný štýl podnikania ho totiž doviedol až k tomu, že November 1989 uvítal vo funkcii hovorcu leopoldovských väzňov. Čoskoro bol amnestovaný.

Významným horolezcom a častým spolulezcom bol aj jeho brat Ondrej. Spolu sa v zime r. 2000 vybrali do sev. steny Malého Kežmarského štítu. Pri zostupe Nemeckým rebríkom sa zrejme jeden z nich zošmykol a strhol aj druhého. Našli ich pod najväčšou tatranskou stenou mŕtvych, stále na spoločnom lane.

Pri hlasovaní čitateľov časopisu Jamesák získal P. Pochylý najviac hlasov a zvíťazil v ankete o Horolezca storočia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • I. Dieška a kol.: Horolezectvo - Encyklopédia, Šport 1989.
  • I. Dieška: Horolezectvo zblízka, Šport 1984.
  • M. Vranka: Horolezectvo na prelome tisícročí, Šport 2003.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]