Wikipédia:WikiEdit Slovenská ľudová kultúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wikipédia je najčastejšie využívaná internetová encyklopédia. Existuje veľké množstvo jej jazykových verzií, ktoré sa viažu na určitú krajinu, kultúru, tradície. Týmto spôsobom sa vzájomne obohacujeme o znalosti a krásy, ktoré sú kultúrne špecifické pre určité oblasti. Žiaľ, naša slovenská Wikipédia je na informácie o slovenskej ľudovej kultúre, o našom hmotnom i nehmotnom kultúrnom dedičstve, o folklóre a folkoristike, chudobná. Chceme to zmeniť. Boli by sme radi, keby slovenská ľudová kultúra ožila aj na Wikipédii, chceme ukázať, čo je na Slovensku krásne, vzácne a jedinečné.

Základné východiská projektu[upraviť zdroj]

WikiEdit Slovenská ľudová kultúra je udalosť zameraná na podporu a šírenie osvety o slovenskej ľudovej kultúre. Iniciátorom projektu je Wikimedia SK a na jeho realizácii sa podieľajú vedeckí pracovníci zo slovenských univerzít a vedeckých pracovísk.

Tento projekt vznikol v nadväznosti na Carpathian Ethnography Project - ďalej CEP, ktorý sa uskutočnil v rokoch 2016 a 2017. V roku 2017 sa do neho zapojilo i Slovensko prostredníctvom redaktora Patrika Kuneca. Náplňou CEP bolo dokumentovať ľudovú kultúru a informovať o nej na Wikipédii. Do projektu sa prihlásilo a zúčastnilo päť krajín. Viac podrobností o projekte sa nachádza v nižšie uvedenom linku: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:GLAM/Carpathian_Ethnography_Project.

Druhým projektom, ktorý nás inšpiroval, bola udalosť Opravme rakovinu, ktorého iniciátorom bol denník SME. Cieľom projektu Opravme rakovinu bolo vytvorenie kvalitne spracovaných hesiel o rakovine. Projekt bol úspešný a z pôvodne plánovaných hesiel bolo viac ako 80 % spracovaných. Informácie o tomto projekte nájdete na tu: https://domov.sme.sk/c/20540087/opravme-rakovinu-chceme-podporit-boj-slovenska-s-rakovinou-potrebujeme-vasu-pomoc.html#axzz4i4j5ssfr.

Oba uvedené projekty nás inšpirovali k WikiEdtitu:Slovenská ľudová kultúra. Chceme na internetovej encyklopédii Wikipédia, konkrétne v jej slovenskej verzii, vytvoriť kvalitné encyklopedické heslá, týkajúce sa slovenskej ľudovej kultúry, folklóru, folkloristiky, etnológie, hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky, a to s podporou odborníkov, ktorí sa týmto témam dlhodobo venujú.

Na udalosti participujú vedeckí pracovníci:

Ciele a priebeh projektu[upraviť zdroj]

V priebehu dvoch dní chceme vytvoriť v internetovom priestore Wikipédie približne 20 hesiel týkajúcich sa slovenskej ľudovej kultúry. Plánujeme, že bude upravených 10 už existujúcich hesiel a 10 článkov bude novo vytvorených. Všetky heslá budú zdrojované relevantnými internetovými a knižnými zdrojmi.

WikiEdit bude trvať dva dni, a to od 10:00 v priebehu víkendu 9. a 10. júna 2018. Konať sa bude v Bratislave v priestoroch firmy KPMG na mieste: Dvořákovo nábrežie 10.

Ako záruka kvalitne spracovaných hesiel budú priamo na WikiEdite pôsobiť odborníci z radov folkloristov, etnológov a wikipediánov - redaktorov a správcov, ktorí budú pomáhať dobrovoľníkom z radov laickej verejnosti.

Program[upraviť zdroj]

Práci na Wikipédii bude predchádzať prednáška o tom, ako správne pracovať na Wikipédii. Účastníci WikiEditu sa naučia ako založiť nový článok a správne doň vkladať šablóny a ako rozlišovať kvalitné a relevantné zdroje pre článok na Wikipédii. Následne sa všetci účastníci rozdelia do skupín a rozdelia si heslá, na ktorých budú spoločne pracovať. Na základe tohto rozdelenia budú jednotlivým skupinám pridelené zdrojové materiály v knižnej podobe (slovníky, odborné monografie, zborníky, odborné časopisy a pod.). Každá skupina bude mať k dispozícii minimálne jedného odborníka z radov folkloristov, etnológov a wikiredaktorov.

Čas, dátum a miesto konania, benefity[upraviť zdroj]

WikiEdit bude prebiehať dva dni, cez víkend - 9. a 10 júna 2018. Začne 9. júna o 10:00 v Bratislave v priestoroch firmy KPMG na mieste: Dvořákovo nábrežie 10, v Bratislave. Účasť na WikiEdite je zdarma a Wikimedia SK zabezpečí a preplatí stravu a cestovné náklady.

Čo potrebujete?[upraviť zdroj]

Účasť na WikiEdite je zdarma a Wikimedia SK zabezpečí a preplatí stravu a prípadné cestovné náklady, stačí sa prihlásiť tu: http://wikimedia.sk/projekty/ludova-kultura/. Na WikiEdit potrebujete mať so sebou len váš notebook. V prípade, že máte otázky neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom facebooku: https://www.facebook.com/WikimediaSK/, alebo e-mailom na: radoslava.semanova@wikimedia.sk.

Ďalšie informácie o projekte a udalosti môžete získať rovnako na uvedených kontaktných adresách, alebo na facebookovej stránke udalosti, ktorá je uvedená nižšie.

Tešíme sa na vás.

Dopady[upraviť zdroj]

Účasti na tomto workshope sa naučia pracovať na Wikipédii a wikimedia.commons. Tvorba encyklopedického hesla je spojená s prácou so zdrojmi, internetovou a bibliografickou literatúrou a to je zručnosť dôležitá aj mimo priestoru Wikipédie. Práca s internetom v súčasnosti často znamená prechádzanie množstva informácií a ich selektívne triedenie - pravdivé od nepravdivých, relevantné od nerelevantných, užitočné od neužitočných. Rozvíjanie schopnosti rozoznať kvalitný zdroj, či už článok, knihu alebo iný materiál bude jedným z predmetov WikiEditu. Pre skúsenejších redaktorov Wikipédie je účasť na WikiEdite príležitosťou prehĺbiť si vedomosti a získať nový pohľad na problematiku ľudovej kultúry.

Ďalšie odkazy[upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť zdroj]