Firmware

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Firmware (iné názvy: firmvér, mikroprogramové vybavenie[1]) je termín, ktorý sa niekedy používa na označenie fixných, obvykle pomerne malých programov, ktoré interne riadia kontrolu rôznych elektronických zariadení. Firmvér dodal aj prípadne aktualizuje firma výrobcu zariadenia a to aj keď je súčasťou zložitejšieho zariadenia, napríklad počítača. Odtiaľ pochádza jeho názov.

Typickými príkladmi z radu produktov pre konečných užívateľov sú napr. diaľkové ovládače alebo kalkulačky, počítačové súčasti a zariadenia ako napr. pevné disky, klávesnice, monitory (displeje) alebo pamäťové karty, až po zariadenia ako vedecké prístroje a priemyselné robotické systémy. Taktiež zložitejšie spotrebiteľské zariadenia, ako sú mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty, syntetizátory a podobne, obsahujú firmvér prístroja, ktorý umožní vykonávať základné operácie, ale aj vyššie funkcie.

Neexistujú žiadne striktné alebo presne definované hranice medzi firmvérom a softvérom, oba termíny sú len informatívne. Ale firmvér je vždy spájaný so základnými low-level (nízkoúrovňovými) operáciami zariadenia, bez ktorých by bol prístroj nefunkčný.

Jednoduchý firmvér býva typicky umiestnený v pamäti ROM alebo PROM, zatiaľ čo zložitejší firmvér často používa pamäť typu flash pamäť (Flash-EEPROM), aby bolo možné neskoršie aktualizovať jeho obsah bez nutnosti výmeny ROM alebo preprogramovania pamäte PROM. Častým dôvodom pre aktualizáciu firmvéru býva napr. opravenie chyby alebo pridanie funkcií do zariadenia. Firmvér býva bežne jeden binárny súbor obrazu pamäte a postup jeho aktualizácie obvykle určí výrobca zariadenia. Aktualizácia firmvéru môžu byť firmou ponechaná aj na koncového užívateľa ak postupuje podľa inštrukcií.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. STN EN 50178, [1]