Ester (chemická zlúčenina): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 3: Riadok 3:


== Fyzikálne vlastnosti a charakteristika ==
== Fyzikálne vlastnosti a charakteristika ==
Estery sú viac polárne než étery, no menej polárne než alkoholy. Estery nie sú schopné vytvárať vodíkové väzby na rozdiel od karboxylových kyselín, to znamená, že vo vode sú nerozpustné. charakteristické aromatickou vôňou. Oveľa prchavejšie ako príslušné karboxylové kyseliny a takisto majú nižšiu teplotu topenia ako ich príslušné karboxylové kyseliny.
Estery sú viac polárne než étery, no menej polárne než alkoholy. Vytvárajú vodíkové väzby, vďaka ktorým rozpustné vo vode. Čím viac uhlíka obsahujú, tým menej rozpustné budú.


== Estery organických kyselín ==
== Estery organických kyselín ==

Verzia z 07:36, 5. január 2018

Štruktúrny vzorec esteru.

Estery sú skupina zlúčenín, v ktorých organická skupina nahrádza disociovateľný atóm vodíka v kyslíkatej kyseline.

Fyzikálne vlastnosti a charakteristika

Estery sú viac polárne než étery, no menej polárne než alkoholy. Vytvárajú vodíkové väzby, vďaka ktorým sú rozpustné vo vode. Čím viac uhlíka obsahujú, tým menej rozpustné budú.

Estery organických kyselín

Estery karboxylových kyselín

Sú odvodené od karboxylových kyselín a majú vnútromolekulovú skupinu R-CO-O-R'. Najbežnejší spôsob ich prípravy je reakcia karboxylovej kyseliny s alkoholom, táto reakcia sa nazýva esterifikácia.

Príkladom môže byť esterifikácia kyseliny octovej metanolom za vzniku metylesteru kyseliny octovej (metylacetát, octan metylový):

CH3-COOH+ + HO-CH3 → CH3-CO-O-CH3 + H2O

Estery karboxylových kyselín majú často príjemnú ovocnú vôňu a používajú sa ako prísady v potravinárskom priemysle, kde sa nazývajú esencie. Vyskytujú sa aj v prírode a sú zodpovedné za niektoré vône a príchute ovocia.

Estery sa tiež používajú ako rozpúšťadlá a riedidlá lakov, lepidiel a živíc. Sú tiež východiskovou látkou pri výrobe plastov, napríklad plexiskla.

Estery iných kyselín

Estery vznikajú aj esterifikáciou iných derivátov, napríklad tiokarboxylových alebo selenokarboxylových kyselín:

  • R-CO-S-R'
  • R-CSe-O-R'

Estery anorganických kyselín