Richard van Dülmen: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 35 bajtov ,  pred 3 rokmi
d (wikilinky)
 
== Život ==
Richard van Dülmen študoval históriu, filozofiu a dejiny náboženstva na univerzitách v [[Münster (Vestfálsko)|Münsteri]]i, [[Würzburg]]u a v [[Mníchov]]e. Doktorát získal v roku 1968, od roku 1973 pôsobil ako súkromný docent (nem. Privatdozent) v [[Mníchov]]e. Od roku 1980 pôsobil na univerzite v v [[Saarbrücken]]e, [[Sársko]], od roku 1982 ako profesor dejín raného novoveku so zvláštnym dôrazom na regionálne dejiny. Ako hosťujúci profesor pôsobil tiež v [[Berlín]]e, [[Praha|Prahe]] a [[Bern (mesto)|Berne]]e.
 
Zaoberal sa kultúrnymi a sociálnymi dejinami 16. až 18. storočia, s orientáciou najmä na dejiny každodenného života jednotlivých spoločenských vrstiev (sedliakov, mešťanov, šľachty, okrajových spoločenských skupín). Venoval sa však aj výskumu dejín náboženstva, najmä nemeckej reformácie, skúmaniu prejavov ľudovej zbožnosti a mysticko-okultných spolkov ([[ilumináti]]), otázkam kriminality v ranom novoveku a jej potlačovania. V neskoršom období ho zaujal problém individualizácie ľudských bytostí, vyvárania vedomostnej spoločnosti a kultúrno-historické témy (ideológia a estetika [[romantizmus|romantizmu]]).
Spolu s historikom [[Michael Mitterauer|Michaelom Mitterauerom]], ďalším významným bádateľom ranonovovekých dejín (venoval sa najmä dejinám rodiny, problematike nemanželských detí, otázke dospievania detí a ich výchovy), založil Richard van Dülmen v roku 1993 časopis ''Historische Anthropologie : Kultur - Gesellschaft – Alltag'' (teda: Historická antropológia : Kultúra - Spoločnosť - Každodennosť), v ktorom boli publikované zásadné štúdie vytvorené na základe metodiky [[historická antropológia|historickej antropológie]]. <ref>Dnes vychádza na univerzite vo švajčiarskom [[Bazilej]]i: Dostupné [https://dg.philhist.unibas.ch/forschung/zeitschrift-historische-anthropologie/ on-line].</ref>
 
Richard van Dülmen bol ženatý a mal tri deti.
 
== Dielo ==

Navigačné menu