Jozef Novák (heraldik): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 60 bajtov ,  pred 3 mesiacmi
d
+ kategória
d (+ kategória)
 
Jeho vedecká a pedagogická práca bola ocenená mnohými vyznamenaniami a členstvami. Roku [[1974]] sa stal riadnym členom Academie Internationale d´Heraldique v [[Paríž]]i. Je držiteľom Križkovej medaily za zásluhy o rozvoj slovenského archívnictva ([[1979]]), medaily Filozofickej fakulty UK ([[1980]]), Zlatej medaily Univerzity Komenského (1990), Pamätnej medaily k 650. výročiu Karlovej univerzity ([[1998]]), Sasinkovej medaily ([[1999]]). [[23. september|23. septembra]] [[1995]] mu bolo udelené čestné občianstvo mesta Vrútky. [[1. január]]a [[2006]] udelil [[prezident Slovenskej republiky]] [[Ivan Gašparovič]] profesorovi Novákovi za celoživotnú pedagogickú činnosť v odbore archívnictva a za priekopnícke dielo v oblasti pomocných vied historických, osobitne heraldiky a sfragistiky, [[Pribinov kríž]] III. triedy.
 
== Tvorba ==
Kľúčové postavenie vo vedeckom výskume, tvorbe a publicistike má heraldika, osobitne heraldika komunálna a heraldika šľachtických rodov. Je považovaný za zakladateľa systematického heraldického výskumu na Slovensku. Jeho dielo ''Slovenské mestské a obecné erby'' je prvou heraldickou monografiou na Slovensku. Na oblasť komunálnej heraldiky neskôr nadviazal prácou ''Erby a vlajky miest na Slovensku''.
 
Okrem týchto prác je autorom kníh, štúdií a článkov, venovaných aj ostatným pomocným vedám historickým. Je tiež autorom desiatok hesiel z obalsti heraldiky, sfragistiky, genealógie, numizmatiky v rôznych encyklopedických dielach.
 
== Dielo (výber) ==
*''Príručka diplomatiky, sfragistiky a heraldiky.'' (spolu s J. Žudelom) (Bratislava 1956)
*''Urbáre feudálnych panstiev I.-II.'' (spracoval urbáre panstiev Komárno, Halič, Sečany, Somoskő, Trebišov a Makovica) (Bratislava 1959)
[[Kategória:Genealógovia]]
[[Kategória:Osobnosti z Vrútok]]
[[Kategória:Laureáti Pribinovho kríža III. triedy]]
33 729

úprav

Navigačné menu