Preskočiť na obsah

Striedavý prúd: Rozdiel medzi revíziami

Veľkosť nezmenená ,  pred 1 rokom
chýba zhrnutie úprav
(V praxi sa môžu vyskytovať prúdy, ktoré majú aj striedavú aj jednosmernú zložku.)
Bez shrnutí editace
Značky: vrátené úprava z mobilu úprava z mobilného webu
Striedavý prúd (v Európe s frekvenciou 50 Hz a v Amerike s frekvenciou 60 Hz) sa používa v bežných domácich [[elektrický spotrebič|elektrických spotrebičoch]] ([[žiarovka]], [[žiarivka]], spotrebiče obsahujúce [[elektromotor]]). V niektorých spotrebičoch ([[počítač]]) treba použiť jednosmerný prúd obvykle s nižším napätím, ktorý môže vzniknúť transformáciou a potom ''usmernením'' striedavého prúdu.
 
Pre použitie v domácnostiach sa vysoké napätie znižuje v rozvodniach a uličných transformátoroch na efektívnu hodnotu fázového napätia 230250 [[volt|V]]. V bytovom rozvode sa väčšinou vytvára niekoľko okruhov (zásuvky, svetlá, elektrický sporák), z ktorých každý sa pre rovnomernejšie zaťaženie pripája k inej fáze. Pre silnejšie elektromotory sa používa združené trojfázové napätie 400 V. V Amerike sa v domácnostiach používa elektrický prúd s napätím 110 V a frekvenciou 60 Hz
 
Striedavý prúd sa používa aj v palubných sieťach niektorých dopravných prostriedkov (lietadlá, lode). V týchto prípadoch sa zvyčajne používa striedavý prúd s vyššou frekvenciou (typicky 400 Hz) na zníženie strát a zmenšenie rozmerov a hmotnosti transformátorov.
Anonymný používateľ