Štefan Pleško

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Pleško
letec, letecký inštruktor, zakladateľ športového lietania na Slovensku.
letec, letecký inštruktor, zakladateľ športového lietania na Slovensku.
Narodenie1914
Žilina
Úmrtie1980
Winterthur
Ing. Štefan Pleško v klzáku
Ing. Štefan Pleško v klzáku, pravdepodobne typ Muška. Fotografia z novín z 50. rokov.
Ilustračný obrázok - Klzák Schulgleiter SG 38; aj s takým lietali prví plachtári vycvičení Štefanom Pleškom z vrchu Straník a Malý Straník

Štefan Pleško (*1914, Žilina, †1980, Winterthur) letec, letecký inštruktor, zakladateľ športového lietania na Slovensku.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Letecké skúsenosti získal Štefan Pleško počas štúdia na Vysokej školy technickej v Prahe a výcvik na letisku Raná (okres Louny) zakončil získaním výkonnostného stupňa B. Z leteckých modelárov vytvoril v Žiline skupinu nadšencov a záujemcov o plachtársky výcvik (toho času patrilo medzi športové lietanie plachtenie na vetroni). V začiatkoch využívali dva klzáky Zlín V kúpené po verejnej zbierke medzi občanmi Žiliny. Prvý pokusný zlet z kopca Dubeň trval tri minúty - po prelete Váhu a železničnej stanice klzák pristál na futbalovom ihrisku.

Inštruktor Štefan Pleško učil žilinských plachtárov lietať na vojenskom cvičisku Brezový majer (dnešné sídlisko Vlčince), kde v roku 1935 vybudovali vojenské letisko. Na Vlčincoch využívali menší oblý kopec Veľký diel priamo nad vojenským cvičiskom a vzdialenejší kopec Dúbrava nad Bytčicou. S cieľom dosahovať lepšie výkony sa žilinskí plachtári sústredili na vrch Straník, z ktorého ako prvý viackrát vzlietol Štefan Pleško a v roku 1934 predviedol športovému leteckému komisárovi Ing. Josefovi Elsnicovi z Prahy polhodinové plachtenie za juhovýchodného vetra nad Straníkom a Dubňom; pristál pri soche sv. Jána Nepomuckého v Tepličke nad Váhom. Tento let mu bol uznaný ako splnenie výkonnostnej podmienky stupňa C. Štefan Pleško sa stal prvým plachtárom a nositeľom tohto stupňa na Slovensku.[1][2]

Medzi rokmi 1935 a 1946 sa podieľal na konštrukcii troch vetroňov: VP-1 Jánošík, SP-1 Muška a SP-2 Osa[3].

Štefan Pleško je zakladateľ plachtárstva na Slovensku, bol pri vzniku Ústrednej plachtárskej školy na Slovensku. Takmer všetci vojenskí letci a letci ČSA na Slovensku sa vyškolili na Straníku. Jeho zásluhou sa stal Straník najvyhľadávanejším plachtárskym terénom v ČSR a aj v súčasnosti je rajom závesného lietania a paraglidingu.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Mgr. Miroslav PECKO, História Žiliny - Z dejín letectva a parašutizmu v Žiline, 2005
  2. Časopis Pestrý týden, ročník 1936, vydaný 15.7.1936, článok III.slet československých plachtářů v Žiline
  3. Slovenské vetrone [online]. Bačabúk, 3.11.2014, [cit. 2018-05-27]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Žilina Gallery

Veřejné hlavní letiště a Stálé vojenské letiště Brezový Majer, Straník