Ťažné zariadenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ťažné zariadenie osobného automobilu
Ťažné zariadenie nákladného automobilu

Ťažné zariadenie sa používa na spojenie ťažného a prípojného vozidla. Používa sa na osobných, úžitkových a nákladných vozidlách. Ťažné zariadenie je uchytené na kotevných bodoch vozidla (na ráme), ktoré sú na to určené. Výška a poloha spojovacej gule za vozidlom je určená normou 94/20 ES.

Spojovaciu guľu je možné odnímať, existuje niekoľko spôsobov odnímania:

  • Skrutkové odnímanie – často sa nepovažuje za odnímateľný spôsob, pretože spojovacia guľa je priskrutkovaná skrutkami, ktoré majú byť dotiahnuté momentovým kľúčom. Takéto odnímanie nie je vhodné na vozidlá, kde spojovacia guľa prekrýva tabuľku s evidenčným číslom.
  • Bajonetové odnímanie – je spôsob, pri ktorom sa spojovacia guľa odníma bez použitia akéhokoľvek náradia. Tento spôsob je rýchlejší a pohodlnejší na obsluhu.

Rozmery ťažného zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Ťažná guľa 50mm, def. podľa EHK OSN: trieda A.

Rozmery a charakteristiky ťažných zariadení tried A - W sú určené predpisom Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN) č. 55 – Jednotné ustanovenia o typovom schvaľovaní mechanických spojovacích komponentov jazdných súprav [2018/862], zverejnenom v Úradnom vestníku Európskej únie L 153/179.[1]

Elektrický konektor[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Konektory prívesov v Európe

Použitie tvarov a rozmerov jak ťažného zariadenia, tak pripojovacieho konektoru je rôzna pre oblasti i štáty. V strednej Európe je najrozšírenejší konektor starší, 7-pinový konektor (ISO 1724) a novší, 13-pinový konektor (ISO 11446).[2] Existuje aj NEN 6120, 13-pinový klon odvodený zo 7-pinového konektora.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:42018X0862&from=ES
  2. autocar. Rozdiel v elektroinštaláciách 7 pin, 13/8 pin, 13 pin [online]. taznezariadenia.sk, 2018-09-04, [cit. 2021-05-02]. Dostupné online. Archivované 2021-05-02 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]