Ťažné zariadenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ťažné zariadenie osobného automobilu
Ťažné zariadenie nákladného automobilu

Ťažné zariadenie sa používa na spojenie ťažného a prípojného vozidla. Používa sa na osobných, úžitkových a nákladných vozidlách. Ťažné zariadenie je uchytené na kotevných bodoch vozidla (na ráme), ktoré sú na to určené. Výška a poloha spojovacej gule za vozidlom je určená normou 94/20 ES.

Spojovaciu guľu je možné odnímať, existuje niekoľko spôsobov odnímania:

  • Skrutkové odnímanie – často sa nepovažuje za odnímateľný spôsob, pretože spojovacia guľa je priskrutkovaná skrutkami, ktoré majú byť dotiahnuté momentovým kľúčom. Takéto odnímanie nie je vhodné na vozidlá, kde spojovacia guľa prekrýva tabuľku s evidenčným číslom.
  • Bajonetové odnímanie – je spôsob, pri ktorom sa spojovacia guľa odníma bez použitia akéhokoľvek náradia. Tento spôsob je rýchlejší a pohodlnejší na obsluhu.

Rozmery ťažného zariadenia[upraviť | upraviť kód]

Rozmery a charakteristiky ťažných zariadení tried A - W sú určené predpisom Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (EHK OSN) Č. 55 – Jednotné ustanovenia o typovom schvaľovaní mechanických spojovacích komponentov jazdných súprav [2018/862], zverejnenom v Úradnom vestníku Európskej únie L 153/179.[1]


referencie[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

{{Automobilový výhonok}