Živorodka ostrobruchá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
živorodka ostrobruchá
Alfaro cultratus.jpg
Živorodka ostrobruchá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Alfaro cultratus
Regan, 1908
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Živorodka ostrobruchá (Alfaro cultratus) je druh ryby z čeľade živorodkovité (Poeciliidae), podčeľade Poeciliinae z rodu Poecilia.

Pôvod[upraviť | upraviť kód]

Živorodka ostrobruchá pochádza zo Strednej Ameriky (Nikaragua, Panama, Kostarika).

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Táto rybka nie je obvzlášť veľká, je zvláštna tým, že má maličké hroty na brušku, preto sa jej hovorí ostrobruchá. Je to jedna z divokých foriem živorodiek. Základné sfarbenie je okrové s kovovo modrým leskom, ktoré vynikne obzvlášt pri bočnom svetle. V akváriu má rada rastliny a úkryty. Zaujímavé a pre živorodky netypické je správanie týchto rybiek. Združujú by sa v kŕdli a rýchlo plávajú nádržou. Pripomínajú tým správanie niektorých Tetier. Vyniknú v preslnenej nádrži, v kŕdli.

Pohlavný dimorfismus[upraviť | upraviť kód]

Samice sú väčšie a v akváriách dorastajú do 8 cm. Samce sú menšie, dorastajú do veľkosti maximálne 6 cm, a majú ako všetci samce živorodkovitých, análne plutvy premenené na gonopodium.

Chov v akváriu[upraviť | upraviť kód]

Mierumilovná, všežravá rybka.Na krmivo nie je prieberčivá (vločkové, živé, mrazené i zelené). Pozor – veľmi neochotne prijímajú potravu z dna. Ideálna teplota vody je v rozmedzí 22 – 25 °C, pH vody5.5 – 7 a tvrdosť vody 1 – 16°dGH.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Asi po 24 dňoch gravidity samička vrhne až 50 mladých, ktoré bývajú až 8 mm veľké. Samicu je nutné ihneď po pôrode vyloviť, pretože mladé s obľubou požiera. V spoločenskej nádrži musí byť veľa úkrytov pre mladé ryby, inak sú zožraté inými obyvateľmi akvária.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]