Žoržeta Čolakovová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žoržeta Čolakova
bulharská bohemistka
Rod. menoЖоржета Чолакова
Narodenie1959

Doc. Dr. Žoržeta Čolakova (bulh. Жоржета Чолакова, * 1959) je bulharská bohemistka.

Život a dielo[upraviť | upraviť kód]

Od roku 1984 učí dejiny českej literatúry a dejiny slovanských literatúr na Plovdivskej univerzite. V roku 1993 оbhájila dizertačnú prácu na Karlovej univerzite, ktorá bola knižne vydaná (Český surrealismus 30. let. Struktura básnického obrazu, Praha : Karolinum, 1999). Výsledkom jej dlhoročného výskumu českej avantgardy je jej habilitačná práca (bulh. Лицата на човека в поезията на чешкия авангардизъм, Plovdiv : Makros 2000, 1993). Je autorkou viac ako 60 článkov, ktoré boli publikované v odborných zborníkoch a časopisoch v Česku, Francúzsku, Rumunsku, Slovensku, Poľsku, Rakúsku a Bulharsku.

Prednášala na rôznych európskych univerzitách: na Karlovej univerzite, Masarykovej univerzite, Univerzite v Aix-en-Provence, Sorbonna (Paris-4), Univerzite v Toruni.

Trvale sa zaoberá prekladom poézie predovšetkým českej, ale tiež francúzskej. Knižne boli vydané v jej preklade Máchov Máj (1993, 2000) a Testamenty Vladimíra Křívánka (1997). Časopisecky vyšli jej preklady Nezvalových, Seifertových, Bieblových, Březinových, Sovových a iných básní.

V roku 2004 založila časopis Slovanské dialogy, ktorý je orgánom Filologické fakulty Plovdivskej univerzity. Od tejto doby až po dnes je jeho šéfredaktorkou.

Zastávala rôzne administratívne funkcie na Plovdivskej univerzite: vedúca katedry slavistiky (2003–2008 a od r. 2011), prodekanka pre vedu a výskum (2007–2010). Od r. 2011 je prorektorkou Plovdivskej univerzity.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žoržeta Čolakova na českej Wikipédii.