1. Baseballový klub Slávia UPJŠ Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:12, 9. august 2015, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky)
Založenie 1994
Kontakt tel: +421907980882
Čestný prezident Sam McDowell
Prezident Pavol Hudák
Klubové farby biela, sivá, čierna, červená
Názov družstva v lige SEALS Košice
Ihrisko Vysokoškolská ul., Košice
Internet
Homepage www.seals.sk
E-Mail mailto:hudakp@yahoo.com

1. Baseballový klub Slávia UPJŠ Košice alebo tiež SEALS Košice je slovenský bejzbalový klub z Košíc.

História oddielu

Rok 1994 priniesol teplotne výnimočné leto. Neprerušované obdobie s tropickými dňami bolo rekordne dlhé a dodnes je neprekonané. Jeseň, ktorá toto leto vyprevadila bola výnimočná rovnako, ale z hľadiska iného. Na škvárovom ihrisku pri športovom areály v Košiciach, sa začal písať príbeh prvého košického bejzbalového klubu.

Hŕstka nadšencov a hráčov, dovtedy veľmi populárneho softbalu netušila, že o 12 rokov príde na ihrisko šesť násobný hráč All-Star tímu americkej bejzbalovej ligy – Sam McDowell a navrhne klubu spoluprácu so slovami: Dúfam, že budem schopný vybudovať v Košiciach bejzbalové ihrisko, alebo bejzbalový štadión – tak, aby mali košické deti rovnakú šancu hrať bejzbal ako deti inde vo svete.[chýba zdroj]

Vráťme sa však k začiatkom v roku 1994. Na jeseň prebehla prvá zakladajúca schôdza klubu, ktorú nasledovala oficiálna registrácia na Ministerstve Vnútra Slovenskej Republiky pod názvom: 1. Baseballový klub Košice. Podpísaná papierová prihláška do celoslovenskej súťaže bola impulzom k poctivým tréningom, ktoré boli po prvýkrát zamerané na bejzbal a nie softbal. Okrem túžby ukázať peknú hru si novovzniknutý klub stanovil za cieľ zapojiť do aktivít, čo najviac dorastencov z vlastného kádra mládeže. Najbližšia jar mala preveriť schopnosti hráčov a nastaviť týmto ambíciám zrkadlo. 

Spomínaným udalostiam predchádzal 10 ročný vývoj. Ešte v roku 1984 sa pod vedením Ľuboša Buša a Dušana Chrenku sformovala skupina vysoškolákov, ktorá na škvárovom ihrisku začala hrávať softbal. Hralo sa každý deň, hráči hrali aj bez rukavíc a pravidlá si osvojovali postupne. Z týchto aktivít vznikli dva softbalové kluby: Slávia VŠT Košice a VSŽ Košice. Postupne vznikli ďalšie dva kluby pri vysokých školách: Slávia UPJŠ a Slávia Ekonóm. Softbal v Košiciach rýchlo dosiahol vynikajúcu úroveň a postupne sa výsledkami prepracoval na slovenskú špičku. Keď sa v roku 1992 v Barcelone odohral prvý Olympijsky bejzbalový turnaj, pre jednotlivé krajiny to bol signál, že Olympijsky výbor posúva softbal na koľaj číslo 2. Reakciou národných športových útvarov boli aktivity smerujúce k podpore bejzbalu. Výnimkou nebolo ani Slovensko. Západoslovenské softbalové družstvá postupne prechádzali od softbalu k bejzbalu. V softbalovo silných Košiciach vznikli dve detské bejzbalové družstvá. Prvé v UPJŠ pod vedením Pavla Hudáka, Maroša Januru, Karola Nagya a Petra Zimovčáka, druhé v CROWSe pod vedením Petra Basára a Martina Frieda. Zatiaľ, čo softbal stagnoval, v mládežnických bejzbalových družstvách vyrástli perspektívni hráči, ktorí sa spojili a spolu s hráčmi softbalu vytvorili prvý bejzbalový klub. To už je jeseň 1994.

V roku 1995 už v klube fungujú tri kategórie. Muži hrajúci celoslovenskú súťaž rýchlo zahodili plienky nováčika a hneď v úvodnej sezóne obsadili 6. miesto z pomedzi 10 zapojených družstiev. V historicky prvom víťaznom zápase proti Tai Pan Žilina nadhadzoval úvodné štyri smeny iba 16 ročný Milan Jánošík. Tento zápas 1. Slovenskej baseballovej ligy sa konal v Liptovskom Mikuláši 20. mája 1995. Košice vyhrali 19:18.

Historicky prvý bejzbalový zápas v Košiciach odohrali hráči VTJ Liptovský Mikuláš proti súperom z BK UNI Bratislava. Zápas začal v Sobotu 27. mája 1995 o 13:00 na škvárovom ihrisku vo všešportovom areáli medzi hádzanárskou halou a futbalovým štadiónom 1.FC Košice. 

Košickí bejzbalisti vo svojej premiére pred domácim publikom začali zápas v rovnaký deň o 16:30. Nastúpili proti favorizovaným Fighting Flies, ktorým podľahli 4:16. Šancu na reparát im ponúkol nedeľný program. O 12:30 v zápase proti BK UNI Bratislava zaznamenali historicky prvú výhru v domácom prostredí s výsledkom o rozdiel za stavu 12:2. V tomto zápase dal prvý košický homerun Peter Basár, ktorý sa po sezóne spolu s Pavlom Zamborským a Martinom Friedom stali vôbec prvými slovenskými reprezentantmi z Košíc. Juniori oficiálnu súťaž nehrali, pravidelne však v zápasoch vypomáhali mužom. Kadeti vo svojej úvodnej sezóne obsadili neuveriteľné 2. miesto. 

V nadchádzajúcej sezóne prešla celoslovenská súťaž organizačnou zmenou. Došlo k jej rozdeleniu na jednotlivé regionálne súťaže. Vznikol silný a vyrovnaný región Západ a dva slabšie regióny Východ a Stred. V dobe blížiacich sa bojov o finálový turnaj bolo trénerom známe, že košickí hráči môžu doplatiť na nedostatok kvalitných a náročných zápasov počas základnej časti v skupine svojou nepripravenosťou na stretnutia s viac vyhratými súpermi zo Západu. Sezóna, v ktorej košickí bejzbalisti prvýkrát použili názov SEALS (tulene)/1996 sa skončila po prehrách s Fighting Flies a Spiders Bratislava. Muži skončili na zdieľanom 3. až 4. mieste spoločne s Tai Pan Žilina (zápas o 3. miesto sa neuskutočnil). Kadeti sa po senzačných výkonoch dostali až do finále, kde podľahli Fighting Flies. Do reprezentačného výberu mužov sa prepracovali Martin Fried a Milan Kaščák, ktorí s tímom pod vedením amerického trénera absolvovali turnaj Majstrovstiev Európy skupiny B v anglickom meste Hull. Na podujatie cestovalo aj 15 slovenských fanúšikov, ktorí mali napokon možnosť vidieť našu reprezentáciu obsadiť 5. miesto.

Scénar sezóny v roku 1997 bol veľmi podobný tomu predchádzajúcemu. Muži vyhrali regionálnu súťaž Východ, ale v playoff nestačili na STU Trnava, v semifinále prehrali so Spiders Bratislava a potom v boji o tretie miesto podľahli Fighting Flies. Súťaže sa premiérovo zúčastnili aj juniori. V zápasoch playoff raz porazili a raz podľahli súperom z tímu Felo, následne to isté zopakovali s Trnavou. Výsledné sčítanie bodov pre nich znamenalo výborné 2.miesto. Starších kolegov napodobnili aj kadeti, ktorí na bejzbalovom ihrisku v Jelke obsadili rovnako striebornú pozíciu.

V roku 1998 začalo rohodnutie o rozdelení súťaže na jednotlivé regióny dobiehať Slovenskú baseballovú federáciu, ktorá prvý raz od svojho vzniku stratila členov. Stratila 12 percent členskej základne za jediný rok. Košickí bejzbalisti vyhrali regionálnu súťaž Východ, no v playoff bojoch neprešli cez Apollo Bratislava. Hoci sa do reprezentačného výberu dostali traja kadeti a dvaja muži, hlasovanie klubových funkcionárov rozhodlo, že do nadchádzajúcej sezóny sa klub súťažne nezapojí.

Väčšina aktivít v roku 1999 bola sústredená na strategický cieľ získať a zveľadiť plochu vhodnú na zriadenie oficiálneho bejzbalového ihriska. Výsledkom usilovnej práce bol podpis na nájomnej zmluve medzi ZŠ Družicová a košickým bejzbalovým klubom z dňa 28. apríla 1999. Obsah zmluvy hovoril o tom, že klub si od školy prenajíma ihrisko v katastrálnom území Krásna nad Hornádom pre účely vybudovania bejzbalového ihriska, pre pravidelné súťaže a tréningy.

V roku 2000 pokračovala výstavba ihriska. Cez leto hráči rozbíjali asfalt, potom osadili stĺpy bývalého pouličného osvetlenia ako základ budúceho backstopu. Muži odohrali 2.ligu – v semifinále podľahli Skalici a celkovo obsadili 3. miesto. Popri práci, ktorú hráči robili na novom ihrisku zaujímavo vyznievajú nasledujúce fakty. V základnej časti súťaže sa mužom podarilo 8-krát zvíťaziť a 2-krát prehrať s celkovým výsledným pálkarským ziskom.800 AVG a počtom skórovaných bodov: 210. Do novej sezóny sa klub prihlásil s novým ihriskom. Svoje prvé zápasy na ňom košickí bejzbalisti odohrali cez víkend 26. a 27. mája 2001. V sobotu prehrali s Jelka Oaks 8:9, v nedeľu zaknihovali prvé víťazstvo 18:11 s rovnakým súperom. Klub pokračoval v budovaní ihriska a v práci s mládežou. V roku 2003 sa najmladší žiaci zúčastnili najväčšieho halového bejzbalového turnaja v Európe. Na podujatí v brnianskej hale Rondo sa predstavilo 20 družstiev zo štyroch krajín – Česka, Slovinska, Rakúska a Slovenska. Zo šiestich zápasov vyhrali košičania jeden a po piatich prehrách obsadili konečné 16. miesto. Muži sa premiérovo zúčastnili turnaja poslední homerun v Prahe.

V klube rástla bejzbalová eufória a vzájomné puto medzi hráčmi a športom, ktorý ich spájal silnelo, povzbudzované viacerými malými aj väčšími úspechmi vo všetkých súťažných kategóriách. Prišlo však traumatické sklamanie, ktorého následky trápia klub dodnes. Tulene prišli o ihrisko a v snahe prežiť sa presťahovali do zázemia košických softbalistov, späť do areálu na Vysokoškolskej ulici v Košiciach. Aj keď sa funkcionárom klubu po rokovaniach s predstaviteľmi mesta podarilo vytipovať plochu vhodnú na vybudovanie oficiálneho bejzbalového ihriska, aj keď bola 7. marca 2006 miestnym úradom mestskej časti Košice Západ prijatá žiadosť o stanovisko k prenájmu tejto plochy, aj tak k dohode nedošlo. Veľké mesto je domovom veľkého počtu záujmových skupín. Košickí bejzbalisti pokračovali v aktívnej športovej činnosti. Žiaci získali 3.miesto na finálovom turnaji v Bratislave. Kadeti skončili štvrtý za rovesníkmi z Levíc. Muži v druhej najvyššej súťaži získali zlato. V júli Košice navštívil jeden z najrýchlejších ľavorukých nadhadzovačov a šesť násobný hráč All-Star tímu americkej bejzbalovej ligy – Sam McDowell. Tuleňom navrhol spoluprácu pri ďalšom rozvoji klubu, svoju pozornosť sústredil rozvoju mládežníckych kategórií a budovaniu bejzbalového ihriska. 22. júla 2006 o 15.00 sa uskutočnil ukážkový tréning so Samom McDowelom, ktorý prijal funkciu čestného prezidenta 1. Baseballového klubu Slávia UPJŠ Košice.

Športové úspechy

  • 1995 – kadeti: 2. miesto
  • 1996 – muži: 3. miesto
  • 1997 – juniori: 2. miesto
  • 1997 – kadeti: 2. miesto
  • 2006 – muži: 1. miesto
  • 2008 – juniori:- 2. miesto
  • 2008 – kadeti: 3. miesto
  • 2008 – žiaci: 3. miesto
  • 2011 – muži: 3. miesto
  • 2012 – muži: 3. miesto
  • 2014 – muži: 3. miesto

Muži 2014

2014
  • Zľava hore: Ján Šoltés, Viktor Palutka, Tomáš Gallo, Peter Kuchár, Michal Podracký, Jakub Kvaka, Martin Krajč
  • Zľava dole: Patrik, Rastislav Textóris, Peter Kiszely, Martin Koreň, Jaroslav Račko, Pavol Textóris
  • Na fotografii ďalej chýbajú: Michel Bourdier, Jerguš Kuchár, Samuel Kurucz, Matej Kyjovský
Individuálne štatistiky za rok 2014  
Batting avg    Slugging pct
1.  Tomáš Gallo  .425         1.  Peter Kuchár    .675 
2.  Peter Kuchár .400         2.  Tomáš Gallo  .625 
3.  Pavol Textóris .395 3.  Martin Koreň   .615 
4.  Martin Koreň .333         4.  Pavol Textóris .500
5.  Jerguš Kuchár  .313 5.  Jerguš Kuchár  .406
On base pct    Runs scored
1.  Tomáš Gallo  .500         1.  Peter Kuchár 16
2.  Martin Koreň  .480         2.  Martin Koreň 14
3.  Peter Kuchár  .467         3.  Pavol Textóris 13
4.  Pavol Textóris .455 4.  Tomáš Gallo 12
5.  Jerguš Kuchár  .353 5.  Viktor Palutka 11
Hits  Doubles 
1.  Tomáš Gallo 17        1.  Peter Kuchár 5
2.  Peter Kuchár 16        2.  Ján Šoltés  4
3.  Pavol Textóris 15    Pavol Textóris 4
4.  Martin Koreň 13        4.  Viktor Palutka 3
5.  Jerguš Kuchár 10           Martin Krajč   3
   Ján Šoltés 10    Tomáš Gallo 3
Triples  Home runs 
1.  Martin Koreň 3        1.  Peter Kuchár 2
2.  Tomáš Gallo 1        2.  Tomáš Gallo 1
   Jerguš Kuchár 1    Viktor Palutka  1
   Martin Koreň 1
Total bases    Stolen bases
1.  Peter Kuchár 27        1.  Martin Koreň 9
2.  Tomáš Gallo 25        2.  Peter Kiszely  8
3.  Martin Koreň 24           Peter Kuchár 8
4.  Pavol Textóris 19        4.  Jakub Kvaka  6
5.  Viktor Palutka 14        5.  Viktor Palutka 5
   Ján Šoltés 14
Total plate appearances    Fielding pct
1.  Martin Koreň 50        1.  Peter Kuchár   .981 
2.  Tomáš Gallo 46        2.  Pavol Textóris .958
3.  Peter Kuchár 45        3.  Ján Šoltés   .906 
4.  Pavol Textóris 44 4.  Tomáš Gallo   .824 
5.  Rastislav Textóris 34 5.  Rstislav Textóris .821
   Jerguš Kuchár 34

Slávni hráči

  • Ján Jablonka
  • Martin Fried

Externé odkazy