16 blokov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
16 blokov

Základné informácie
Originálny názov 16 Blocks
Žáner Kriminálny triler
Dĺžka 110 minút
Štát USA, Nemecko
Pôvodný jazyk Anglický
Rok 2006
Dátum uvedenia 3. marec 2006
Rozpočet 55 miliónov $
Zárobok 65 664 721 $[1]
Filmový štáb
Réžia Richard Donner
Scenár Richard Wenk
Produkcia Avi Lerner
Randall Emmett
John Thompson
Arnold Rifkin
Jim Van Wyck
Hudba Klaus Badelt
Kamera Glen MacPherson
Strih Steven Mirkovich
Obsadenie

Pozri aj Filmový portál
Mos Def a Bruce Willis vo filme

16 blokov (ang. 16 Blocks) je americký film z roku 2006 režírovaný Richardom Donnerom a vydaný štúdiom Warner Bros. V USA bol vydaný dňa 3. marca 2006. Hlavné postavy stvárnili Bruce Willis, Mos Def a David Morse. Film je natočený real-time spôsobom rozprávania.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Policajt Jack Mosley (Bruce Willis) sedí v autobuse a posiela správu svojej sestre. Je po fláme a spamätáva sa z opice. V rovnakom čase policajti zatkli zlodeja Eddieho (Mos Def) a Jack dostáva za úlohu dopraviť ho k 16 blokov vzdialenému súdu na výsluch. V aute ide Eddie znudenému policajtovi na nervy. Lenže skoro obaja zistia, že má niekto eminentný záujem, aby cestu nedokončili. Ide im o život a Jack nemôže veriť ani policajtom, pretože Eddie má svedčiť proti jednému z nich. Najviac sa ich snaží zastaviť Frank Nugent (David Morse), špecialista na vraždy. Zločinec a policajt, tak musia spoločne spolupracovať. Pôjde po nich dokonca aj SWAT tím, keď sa obaja dostanú do autobusu plného ľudí. Podarí sa im ale uniknúť, aj keď je Eddie postrelený do brucha. Jack volá svojej sestre Diane, ktoré je zdravotnou sestrou. Ta príde aj so sanitkou, Eddie je ošetrený a idú pred súd. Frank sa ešte naposledy pokúsi zabrániť im v ceste na súd. Lenže Jack ďalším trikom s Eddiem zmiznú nepriateľom z dohľadu. V nasledujúcom rozhovore zisťujú, že Jack je jeden z tých, proti ktorým mal Eddie svedčiť, bez toho aby o tom vedel.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Willis chcel pôvodne použiť rappera Ludacrisa do role Eddieho Bunkera.[2] Ide o druhý film, kde David Morse hrá negatívnu postavu a Bruce Willis hlavnú postavu. Prvým filmom bol Dvanásť opíc, v ktorom Morse hral Dr. Petersa.

Predaj[upraviť | upraviť zdroj]

Počas otváracieho víkendu film zarobil 12,7 milióna $, čo bolo druhým najväčším zárobkom filmu počas víkendu. Od dňa uzávierky 15. mája 2006 film v USA celkovo zarobil 36,895 miliónov $. Celosvetovo film zarobil 65,6 milióna $.[3] Podľa Box Office Mojo boli náklady na výrobu filmu okolo 55 miliónov $.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]