Preskočiť na obsah

Plienka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:26, 14. november 2016, ktorú vytvoril Teslaton (diskusia | príspevky) (Verzia používateľa Juraj911 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vegbot)

Plienka je časť odevu, určená k zachytávaniu výkalov a moču. Prevažne ju používajú dojčatá a batoľatá, ale môžu ju používať aj starší a fyzicky postihnutí ľudia, trpiaci inkontinenciou. V niektorých prípadoch aj zdraví ľudia, keď nie je možné použiť záchod, alebo plienka môže byť zdrojom fetišu. Vzhľadom na to, že súčasné skafandre nie sú vybavené odvodovým potrubím alebo zberným zásobníkom na ľudský odpad, špeciálne plienky sú používané aj kozmonautami pri dlhotrvajúcich výstupoch do kozmu v skafandroch, ktorých dĺžka nezriedka dosiahne aj 6 hodín.

Väčšina detí vo veku 1 – 5 rokov, v závislosti od výchovy, typu plienok, rodičovských zvykoch a osobnosti dieťaťa, nepotrebuje cez deň plienky. Ale niektoré deti majú problémy s dennou, alebo s nočnou kontrolou močenia až do 10 – 12 rokov. Nočné pomočovanie ovplyvňuje veľa faktorov, najčastejšie je to nedostatočná produkcia antidiuretického hormónu (ADH) v detskom organizme. Táto porucha organizmu sa volá enuréza. Iné faktory nočného pomočovania sú: problémy s ovládaním močového mechúra (inkontinencia-spôsobuje aj pomočovanie počas dňa). Niektoré staršie deti tiež potrebujú plienky počas cestovania. Tieto deti môžu použiť väčšiu verziu plienok (junior plienky) alebo špeciálne plienky, ktoré vyzerajú ako spodná bielizeň.

Výmena plienky závisí na opatrovateľovi. Niektorí ľudia si myslia, že plienky majú byť menené vo fixných intervaloch počas dňa, niektorí si myslia, že sa majú meniť, keď dieťa cíti potrebu výmeny bez ohľadu na čas a niektorí si myslia, že plienka sa má meniť hneď po pomočení.

Ako prevencia proti podráždeniu kože mala by byť plienka vymenená hneď po zašpinení výkalmi. Počas výmeny po vyčistení zadka sa používa detský olej, ochranný krém alebo detský zásyp na redukciu podráždenia. Najlepšia metóda na prevenciu a liečbu plienkovej vyrážky je vystaviť zadok vzduchu a slnku čo najčastejšie. Existujú tiež špeciálne krémy obsahujúce zložky ako oxid zinočnatý, ktoré sa môžu použiť na liečbu plienkových vyrážok. Pred odložením plienky, buď do plienkové nádoby na pranie alebo do smetnej nádoby, je nutné oddeliť čo najviac exkrementov od plienky, aby neprišlo ku kontaminácii napr. spodných vôd.

Existuje kultúry, ktoré sa bez plienok úplne obídu,či už dobrovoľne alebo s nutnosti. Rodičia sa môžu naučiť vnímať zvyky a signály vylučovania dieťaťa. Keď je isté, že dieťa chce močiť, odnesie sa na potrebné miesto. Na západe sa táto činnosť volá bezplienková komunikačná metóda.

Druhy plienok

Plienky môžu byť vyrobené z tkaniny, alebo z jednorazových absorbujúcich materiálov. Výber použitia látkových alebo jednorazových plienok je individuálny. Zatiaľ čo látkové plienky sú z dlhodobejšej perspektívy lacnejšie ako jednorazové,ale vplyvy zdravia, prostredia a zvykov sú tiež významné faktory. Všetky tieto faktory rozprúdili polemiku počas 90. rokoch minulého storočia.

Látkové

Moderná látková plienka

Látkové plienky sa dajú znova vyprať a použiť t. j. sú menej záťažové pre životné prostredie. Deti používajúce látkové plienky majú tendenciu začať používať toaletu skôr, pretože látka udržuje vlhkosť, ktorá môže dieťa vyrušovať. Tieto deti potrebujú približne 6000 výmien plienok. Keď sa vyhodia do smetnej nádoby, na skládke sa rozložia počas 6 mesiacov.

Látkové plienky sa stali v posledných rokoch viac dostupné. Naformované látkové plienky s uzávermi, alebo plienky „všetko v jednom“ (all-in-one) s obalom chrániacim pred vlhkosťou sú dostupné ako alternatíva k starším látkovým plienkam a igelitovým nohavičkám. Niektoré americké mestá ponúkajú plienkový servis- za poplatok prinesú čisté a odnesú špinavé.

Jednorazové

Jednorazová detská plienka

Moderné jednorazové plienky sa obvykle vyrábajú z látky podobnej vodotesného obalu, vlhkosť odvádzajúcu do savého jadra. Prvú zmienku o jednorazovej plienke urobil Pauli Strom zo Švédska v roku 1942. Prvé jednorazové plienky mali vnútro z mnoho vrstiev vreckového papiera a boli schopné udržať 100 ml moču, čo je asi 1 močenie. Po roku 1960 sa začala pre absorpčné jadro používať celulóza a jednorazové plienky sa stali populárnejšie v rodinách, ktoré si ich mohli dovoliť.

Jednorazové plienky predstihli prakticky v celom vyspelom svete v predaji látkové plienky. V roku 2004 sa len v USA predalo približne 18 mld. kusov jednorazových plienok.

Jednorazové plienky sa ťažko spracúvajú a na skládke odpadov sa rozložia približne za 500 rokov. Pretože jednorazové plienky odvádzajú vlhkosť od detského tela, preto deti niekedy nevedia, že sa pomočili. To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa deti učia chodiť na toaletu až od 3 rokov. Môžu preto potrebovať až 8000 jednorazových plienok. Aj keď látkové plienky sú drahšie za kus, jednorazové plienky sú z dlhodobejšej perspektívy oveľa drahšie. Jednorazové plienky sú ale oveľa vhodnejšie pre inkontinentné osoby, pretože sa ľahšie vymieňajú a sú menej nápadné na verejnosti -klasické plienky s lepiacimi prúžkami, alebo naťahovacie plienkové nohavičky, ktoré vyzerajú ako spodná bielizeň.

Pre psov

Plienka pre psov

Jednorazové plienky pre psov sú zaujímavým doplnkom výbavy psov. Zabraňujú znečisťovaniu okolia pri háraní a inkontinencii – pomočovaní. Výroba a značka je chránená patentom registrovaným na Slovensku. Ich konštrukcia je prispôsobená anatomickej stavbe tela zvieraťa a tvarovo sú vhodné pre fenky aj psov. U feniek je zohľadnené najmä háharie a pomočovanie. Plienky svojou plochou pokrývajú plochu od análneho otvoru cez pošvu až po bruško v dostatočnej ploche na to, aby zachytili unikajúci moč.

Na zachytávanie exkrementov

Plienky môžu slúžiť nielen na zachytávanie moču, ale aj na ochranu životného prostredia. K tomu slúžia plienky na zachytávanie exkrementov u psov. Tejto problematike sa venuje viacero výrobcov. Takéto plienky pri vyprázdňovaní, jednoducho nedovolia spadnúť výkalu až na zem – trávnik. Zabránia tak znečisťovaniu verejných parkov, ale aj trávniku a záhrade pri dome.

Zaujímavosti

  • Špeciálne plienky vyvíjala od 60. rokoch NASA. Dôvodom bolo pomočenie prvého astronauta po viacerých odkladoch letu. Dnes sa používajú bežne pri štartoch kozmických lodí alebo výstupoch kozmonautov do otvoreného vesmíru, keď je kozmonaut veľmi dlho v skafandri a nemá možnosť použiť toaletu na palube.
  • Plienky pre dospelých sú používané aj v Číne, kde cestujúcí v preplnených vlakoch takto riešia nedostupnosť toaliet.
  • Plienky môžu byť aj zdrojom fetišu, alebo komfortu. V prvom prípade ide o plienkový fetiš osvojený väčšinou počas raného detstva a objavuje sa väčšinou v adolescentnom období. Plienky v tomto prípade fungujú ako sexuálny stimul. V druhom prípade ide o infantilizmus a hru na malé dieťa. Mnohí si preto mylne myslia, že ide o pedofíliu. U dotyčného vyvolávajú pocit bezpečia, preto ich používajú spolu s cumlíkom na únik z reality a každodenného stresu. Tieto dva prípady sa mnohokrát kombinujú, preto sa spoločne nazývajú AB/DL (adult baby/diaper lover).

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Plienka
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Plienka