Výkal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
konský výkal

Výkal(y) (synonymá pozri nižšie) sú zvyšky nestrávenej potravy vylučované organizmom (inak než dávením).

Synonymá

Všeobecné synonymá sú: fekálie, zastarano výmet, výmetok, vulgárne hovno alebo sranec a detsky kakanec. Termín exkrement má aj širší význam.

Pri zvieratách sú synonymami aj trus, výtrus, pri jednotlivých typoch zvierat aj bobok (výkal menších prežúvavcov alebo hlodavcov), husacinec (výkal husi), lajno (výkal dobytka), kravinec (výkal kravy), koňacinec/kobylinec (výkal koňa) a kuracinec/kurínec/slepačinec (výkal kury/sliepky).

Pri ľuďoch sú synonymami aj ľudský výkal, ľudské výkaly, stolica (takto najmä v medicíne) a expresívne človečinec.

Všeobecná charakteristika

nestráviteľné zvyšky potravy, odumreté črevné bunky a črevné baktérie. 70% výkalov tvorí voda. Objem výkalov sa zväčšuje s obsahom vláknin v potrave. Hnedé sfarbenie je spôsobené obsahom žlčových farbív (napríklad sterkobilín).

Z hrubého čreva sú vyprázdnené defekáciou. Tvar sa líši podľa stavu tráviaceho systému, ovplyvneného potravou a zdravím. Zdravá stolica je polotuhá a v črevách je typicky formovaná. Malé kúsky tuhších, hustejších výkalov sa objavia, ak črevný pohyb nie je kompletný a výkaly sú vrátené z konečníka do čriev, kde sa voda absorbuje. Pri rýchlom prechode črevami sú výkaly vodnaté (tzv. hnačka)

Výkaly z pohľadu medicíny

V medicíne sa výkaly (lat. faeces) nazývajú stolica, čo je odvodené z anglosaského slova stol znamenajúceho „sedadlo“. Slovo „stolica“ bolo pôvodne používané na označenie sedadla určeného na defekáciu. Výkony a choroby súvisiace so stolicou sa začínajú na kopro- alebo sterko-.

Vyšetrenie stolice a konečníka je dôležitou súčasťou chirurgických, biochemických, urologických a gynekologických výkonov. Nazýva sa vyšetrenie per rectum (z lat. cez konečník) a robí sa v rukaviciach s pomocou mezokainového gélu.

Výkaly sú niekedy potrebné pre mikrobiologické testy na určenie črevných patogénov. Najčastejšie je podrobená mikroskopickému vyšetreniu, kde sú viditeľné časti črevných parazitov, napr. pásomnice.

Eliminácia výkalov

Hlavné články: Toaleta (WC), Latrína, Kanalizácia.

Zistilo sa, že dôkladná eliminácia výkalov je z hygienického hľadiska nutná, pretože výkaly prispievajú k rozširovaniu infekcií a črevných parazitov. Toalety poznali už v starovekej Indii (pred asi 4500 rokmi), v Ríme, Egypte a Číne.

Pozri aj

Iné projekty