Preskočiť na obsah

Li Kche-čchiang

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:00, 11. november 2019, ktorú vytvoril Belisarius~skwiki (diskusia | príspevky) (kategória)
Li Kche-čchiang
Li Kche-čchiang
Li Kche-čchiang, podpis (z wikidata)
7. premiér Čínskej ľudovej republiky
Momentálne v úrade
od 15. marca 2013
PrezidentSi Ťin-pching
Predchodca Wen Ťia-pao
Biografické údaje
Narodenie1. júl 1955 (69 rokov)
Ting-juan
Odkazy
Spolupracuj na CommonsLi Kche-čchiang
(multimediálne súbory)

Li Kche-čchiang (čín. 李克强 – Li Kche-čchiang, pchin-jin: Lǐ Kèqíang; *1. júl 1955) je premiér Čínskej ľudovej republiky, člen stáleho výboru politbyra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny.

Kariéra

Pochádza zo skromných podmienok, jeho otec je farmárom z provincie An-chuej. V mladosti bol počas Kultúrnej revolúcie poslaný na vidiek manuálne pracovať. Je absolventom Pekinskej univerzity, kde vyštudoval právo a ekonómiu. Prešiel radom funkcií v Komunistickej lige mládeže a Komunistickej strane, až sa roku 1998 stal guvernérom provincie Che-nan a zároveň najmladším guvernérom v Číne. V rokoch 20042007 bol guvernérom provincie Liao-ning.

Politika

Úspešný politik je vnímaný ako jeden z možných nástupcov prezidenta Chu Ťin-tchaoa. Je hlasným zástancom Chuovho konceptu harmonickej spoločnosti a s prezidentom ho spája 25-ročné priateľstvo[1]. Napriek jeho úspechom verejnosť vníma najmä jeho "smolu", keď počas jeho dvoch funkčných období ako guvernér vypukli v provincii Che-nan tri rozsiahle požiare. Keďže bol v roku 2008 vymenovaný do funkcie vicepremiéra, je pravdepodobnejšie, že v roku 2012 nahradí v premiérskom kresle Wen Ťia-paoa[2].

Jeho oficiálne portfólio zahŕňa financie, rozvoj a cenovú kontrolu. Často hovorí o potrebe zlepšiť prístup k cenovo dostupnému bývaniu a zdravotnej starostlivosti[3]. Obmedzujúc sa na ekonomické otázky, nemá Li silné slovo v strategických oblastiach ako diplomacia a armáda. Preto čo sa týka vnútorného boja o moc, zdá sa, že stráca oproti viceprezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Referencie

  1. SLEZÁK, Milan. Výsledky sjezdu komunistické strany Číny [online]. 2007, [cit. 2015-01-02]. Dostupné online. (česky)
  2. MILES, James. Opatrný skok Číny vpred [online]. etrend.sk, 2010, [cit. 2015-01-02]. Dostupné online.
  3. HUDEC, Štefan. Čína ukázala nové tváre [online]. sme.sk, 2007. Dostupné online.

Iné projekty