Preskočiť na obsah

Da Vinciho kód (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 01:06, 12. február 2020, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (Externé odkazy: kt)
Da Vinciho kód
Da Vinci code

Autor Dan Brown
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Nakladateľstvo originálneho vydania Doubleday Group
Dátum 1. vydania originálu 2003
ISBN 1. vydania originálu ISBN 0-385-50420-9
Literárny žáner sci-fi, dobrodružný triler
Chronológia
Predchádzajúci diel Anjeli a démoni
Nasledujúci diel Stratený symbol
Slovenské vydania knihy

Da Vinciho kód (angl. The Da Vinci Code, čes. Šifra mistra Leonarda/Da Vinciho kód, nem. Sakrileg) z roku 2003 je dobrodružný román s prvkami fantázie amerického spisovateľa Dana Browna. Brown má podpísanú zmluvu na dve ďalšie pokračovania.

Knihy sa predalo po celom svete niekoľko miliónov výtlačkov a údajne ide o doteraz najväčší bestseller 21. storočia. Spôsob podania faktov viedol rôzne inštitúcie a činiteľov katolíckej cirkvi, proti ktorej je román čiastočne namierený, ku kritike románu alebo dokonca k odporúčaniam nekupovať ho.

V súvislosti s týmto románom musel autor čeliť obvineniu z plagiátorstva, ktoré proti nemu vzniesli Michael Baigent a Richard Leigh, dvaja z troch autorov knihy Svätá krv a svätý grál z roku 1982, v ktorej sa zaoberajú teóriami, že Ježiš a Mária Magdaléna boli manželia, mali dieťa a ich potomkovia dodnes žijú. Britský Najvyšší súd ich žalobu v roku 2006 zamietol.

Obsah

Kniha nás spoločne s hlavnými postavami zaťahuje stále hlbšie do minulosti, až sa nakoniec dostaneme na prelom starého a nového letopočtu.

Uznávaný profesor náboženskej symbológie Robert Langdon je jedného dňa zaskočený správou, že odborník na kresťanstvo a správca múzea v Louvri Jacques Saunière (pozri Bérenger Saunière) bol zavraždený, a ani sa nenazdá, je vtiahnutý do veľkej nebezpečnej hry, kde sa nehrá len o jedno z najväčších tajomstiev ľudstva, ale aj o jeho život. Nie je v tom však sám, spolupracuje so správcovou vnučkou Sophiou Neveuovou.

Podstatou poslania, ktoré im prenechal Sophiin starý otec, je objavenie Svätého grálu a jeho tajomstva. Čím bližšie sú však k cieľu, tým sa úloha stáva nebezpečnejšou. Grál mal byť totiž pod ochranou tzv. Priorstva Sionu, ale do organizácie sa dostal zradca a celý systém sa rúca. Navyše nejde len o grál, dvojica sa dozvedá, že grál nebol v skutočnosti pohár, ale žena, a to Mária Magdaléna.

Keďže sa cirkev snaží túto skutočnosť zatajiť, uniká Sophia s Robertom smrti niekoľkokrát skutočne iba o vlások. Celý príbeh končí neočakávaným uschovaním grálu, v skutočnosti teda zostatkov Márie Magdalény, a listín, ktoré prezrádzajú pravdu o jej živote. Sophia s Robertom nakoniec zistia, kde sa posvätné relikvie nachádzajú, ale pre pokoj sveta sa ich rozhodnú nechať na pokoji a pod obnovenou ochranou Priorstva Sionu.

Pozri aj

Externé odkazy