ALH 84001

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fragment meteoritu ALH84001

ALH 84001 (Allen Hills, 1984 #001) je meteorit nájdený v Allan Hills v Antarktíde v decembri 1984 tímom amerických výskumníkov v rámci projektu ANSMET. Podobne ako iné typy meteoritov skupiny SNC, aj tento meteorit takmer s istotou pochádza z Marsu. Jeho hmotnosť pri objave bola 1,93 kg.

História meteoritu[upraviť | upraviť zdroj]

Pomocou rádioizotopického datovania bol určený vek horniny tvoriaci meteorit ALH 84001 na 4,5 miliardy rokov, čo z neho robí jednu z najstarších vzoriek slnečnej sústavy.

Objav možných mikrofosílií[upraviť | upraviť zdroj]

Snímka elektrónového mikroskopu odhaľujúci retiazkovité štruktúry v meteorite ALH 84001

Viac ako 10 rokov po jeho objave boli uskutočnené nové analýzy meteoritu a tie objavili cyklické uhľovodíky nezvyčajného zloženia a tvaru. Tie boli niektorými laboratóriami určené ako fosílne zvyšky jednobunkových organizmov, ktoré sa mohli vyskytovať na povrchu Marsu pred viac ako 3,6 miliardami rokov. Ďalším skúmaním sa podarilo identifikovať magnetické kryštáliky veľmi podobné tým, ktoré produkujú niektoré pozemské baktérie žijúce vo vode. Debata o interpretácii týchto nálezov dodnes neskončila, aj keď väčšinový postoj je skôr odmietavý.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému ALH 84001