AS Casale Calcio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
AS Casale Calcio
Celý názovAssociazione Sportiva Casale Calcio SRL
PrezývkaNerostellati
Založený1909
ŠtadiónStadio Natale Palli, Casale Monferrato
Kapacita6 035
PredsedaTaliansko Francesco Rocco
TrénerTaliansko Francesco Buglio
LigaLega Pro Seconda Divisione
2011/12Lega Pro Seconda Divisione, 4. miesto (sk. A)
Domáce farby
Hosťovské farby

Associazione Sportiva Casale Calcio alebo len Casale je futbalový klub z talianskeho mesta Casale Monferrato. Hráva štvrtú najvyššiu taliansku futbalovú súťaž Lega Pro Seconda Divisione. V sezóne 1913/14 vyhral najvyššiu taliansku futbalovú ligu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klub bol založený v roku 1909 a veľmi skoro sa stal súčasťou talianskeho ligového systému. V roku 1913 sa Casale stalo prvým talianskym klubom, ktorému sa podarilo poraziť anglický profesionálny futbalový tím, keď porazilo Reading. Reading na svojom vtedajšom turné po Taliansku porazil všetky popredné kluby, dokonca aj taliansku reprezentáciu, prehral iba s Casale. Už v nasledujúcom roku zaznamenalo Casale svoj najväčší úspech, keď triumfovalo v najvyššej talianskej lige. S nástupom profesionalizácie futbalových klubov v krajine začalo Casale strácať na svojich konkurentov a postupne klesalo do nižších súťaží. V najvyššej súťaži však aj napriek tomu vydržal klub (okrem jednej sezóny) až do roku 1934. Nasledoval jeden ročník v Sérii B, po ktorom Casale zostúpilo do tretej ligy. V ďalších dekádach sa klub pohyboval medzi treťou a štvrtou ligou. V roku 1993 sa klub dostal do finančných problémov, bol znovuzaložený pod súčasným menom, a bol preradený až do regionálnych súťaží. Do Serie D postúpilo Casale v roku 2000. O štyri roky neskôr už klub hral štvrtú ligu z ktorej neskôr opäť vypadol. Od sezóny 2010/11 hráva opätovne štvrtú ligu.

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Talianska liga

  • prvé miesto: 1913 – 14

Serie B

  • prvé miesto: 1929 – 30

Serie C

  • prvé miesto: 1937 – 38

Serie C2

  • prvé miesto: 1988 – 89

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov A.S. Casale Calcio na anglickej Wikipédii a Associazione Sportiva Casale Calcio na talianskej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna webová stránka