Preskočiť na obsah

Abdéros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Abdéros (starogr. ἌβδηροςAbdéros, latinsky Abderus) je v gréckej mytológii syn boha Herma. Bol priateľom veľkého hrdinu Herakla.

Herakles na príkaz mykénskeho kráľa Eurysthea mu mal priviesť štyri divoké kone bistonského kráľa Dioméda. Tieto kone však boli postrachom širokého okolia. Diomédes ich preto dal prikovať železnými reťazami k bronzovým žľabom a kŕmil ich mäsom svojich hostí. Podľa jednej verzie mýtu išlo o kobyly, podľa inej to však boli žrebce menom Podargos, Lamón, Xanthos a Deinos.

Herakles sa na výpravu vypravil s priateľom Abdérom a hneď ako kone našli, Herakles roztrhol reťaze ktorými boli kone pripútané a doviedol ich k svojej lodi. Keď ich však chceli naložiť objavil sa Diomédes so svojimi mužmi a pustili sa s Heraklom do bitky. Herakles rýchlo zveril kone Abdérovi a vyrazil proti Diomédovým mužom. Aj keď boli v početnej prevahe premohol ich (vraj tak, že vykopal kanál a zaplavil planinu, takže sa otočili na útek). Dioméda nakoniec zabil, ale keď sa vrátil na loď, zistil že Abdéra kone zahubili. Herakles svojmu priateľovi vystrojil veľkolepý pohreb a aby sa na neho nezabudlo na tomto mieste založil mesto, ktoré nazval po ňom Abdéra.

Potom zapriahol kone do Diomédovho voza a hnal ich cez hory až do Mykén. Tam ich kráľ Eurystheus venoval bohyni Hére, tak že ich pustil na hore Olymp na slobodu. Nakoniec ich vraj zahubila dravá zver. Iné povesti ale tvrdia, že potomkovia týchto koní sa dožili trójskej vojny a dokonca aj čias Alexandra Macedónskeho.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]