Adam Lambert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Adam Lambert
Adam Lambert
Základné informácie
Rodné meno Adam Mitchel Lambert
Narodenie 29. január 1982 (42 rokov)
Indianapolis, Indiana
Bydlisko Rancho Peñasquitos, San Diego
Pôsobenie Spevák, skladateľ, herec
Žáner Pop, pop rock, dance, elektronická hudba
Hrá na nástrojoch Spev
Roky pôsob. 2009 – súčasnosť
Vydavateľstvá 19 Entertainment, RCA Records, Warner Bros. Records
Webstránka adamofficial.com

Adam Mitchel Lambert (* 29. január 1982, Indianapolis, Indiana, Spojené štáty) je americký spevák, skladateľ a herec žijúci v San Diegu v Kalifornii. V máji 2009 skončil na 2. mieste v 8. sérii súťaže American Idol. Otvorene priznáva svoju homosexuálnu orientáciu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Adam sa narodil v americkom štáte Indiana v meste Indianapolis, matke Leile, dentálnej hygieničke, a otcovi Eberovi, programovému manažérovi. Má mladšieho brata Neila. Jeho otec má prevažne nórske korene a jeho matka je židovka. Adam sa hlási k náboženstvu jeho matky. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do Kalifornie do mesta San Diego.

2001 – 2008: Počiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Adam začal hrať v divadle už od 10 rokov a pokračoval v tom až do roku 2009. Počas tejto doby bol tiež nejaký čas frontmanom rockovej skupiny The Citizen Vein. Od roku 2004 sa okrem iného pravidelne objavuje v Upright Cabaret a v Zodiac Show, ktorú vytvorila Carmit Bachar z Pussycat Dolls.

V roku 2005 spieval v hebrejčine pieseň "Shiro LaShalom", aby vzdal hold zavraždenému izraelskému premiérovi Jicchakovi Rabinovi. Adam tiež spieval v židovskom muzikáli "The Ten Commandments" (Desatoro), kde ako Joshua zaspieval pieseň "Is Anybody Listening?".

2009: American Idol[upraviť | upraviť zdroj]

Lambert zaspieval národnú americkú hymnu počas jeho návštevy v MCAS Miramar (2009).

V roku 2009 sa Adam zúčastnil konkurzu na 8. sérii súťaže American Idol, kde zaspieval piesne "Rock With You" a "Bohemian Rhapsody". Počas nasledujúceho týždňa vystupoval s piesňami, "What's Up" a "Believe". Spoločne so skupinou spieval "Some Kind of Wonderful". Porotca Simon Cowell mal určité obavy o jeho teatrálnosti, ale Randy Jackson sa vyjadril, že je "aktuálny".

Keď Adam postúpil až do Top 13, zoznámil sa tu so svojimi spolu súťažiacimi Allison Irahetou a Krisom Allenom, s ktorými má dodnes veľmi dobré vzťahy.

Adam počas súťaže spieval piesne ako "Black or White" od Michaela Jacksona, zmenenú verziu "Ring Of Fire", alebo akustickú verziu "Track Of My Tears" od The Miracles. Keď počul túto verziu mentor toho týždňa Smokey Robinson, čo je pôvodný spevák a skladateľ tejto piesne, dostali sa od neho Adamovi obrovské ovácie.

2009 – 2011: For Your Entertainment a turné[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2009 vydal svoj prvý album For Your Entertainment, ktorý sa umiestnil na 3. priečke Billboard 200. Počas prvého týždňa sa v Spojených štátoch predalo viac ako 198 000 kópií. Keď Adam na albume pracoval, povedal, že chce, aby bola multi-žánrová a že by mala obsahovať "rock-pop-electronic-dance thing". Po vydaní tohto CD dokonca povedal, že niektoré z piesní znejú ako také "Dark Disco".

20. októbra 2009 Lambert prijal ponuku k natočeniu soundtracku k filmu 2012. Tento singel sa neskôr objavil aj na CD FYE.

Ešte v čase, keď Lambert účinkoval v American Idol, začal natáčať album s názvom Take One.

V novembri 2009 Lambert vystúpil s piesňou „For Your Entertainment“ na American Music Awards of 2009 (AMA). 27. februára mal Adam svoj prvý oficiálny sólo koncert vo Fantasy Springs Resort Casino v Indio v Kalifornii. Adam sa objavil v American Idol ako hosť mentor v jednej z epizód 13. apríla 2010.

Po videoklipe k piesni "For Your Entertainment", ktorý kvôli AMA vystúpeniu bohužiaľ veľkú úspešnosť nemal, prišiel Adam s novým videoklipom a to k piesni "Whataya Want From Me", ktorý bol úspešný nielen v Amerike, ale i v Európe.

2012 – 2013: Trespassing[upraviť | upraviť zdroj]

V máji roku 2012 vydal Adam svoje druhé, dlho očakávaný album s názvom Trespassing. 23. mája album debutoval na prvej priečke rebríčku Billboard 200, s predajom takmer 78 tisíc kópií.

Queen + Adam Lambert (niekedy označované aj ako Q + AL alebo QAL) je spolupráca aktívnych členov britskej skupiny Queen (Brian May a Roger Taylor) a amerického vokalistu Adama Lamberta. Rovnako ako všetky ostatné vystúpenia skupiny Queen od roku 1997, aj dlhoročný basgitarista John Deacon odmietol účasť na projekte kvôli svojmu odchodu do dôchodku. Toto je prvá dlhodobá spolupráca skupiny Queen od skončenia projektu Queen + Paul Rodgers v roku 2009. Rovnako ako v predchádzajúcom projekte bolo jasné, že Lambert nenahradí frontmana skupiny Queen Freddieho Mercuryho, ale skôr to, že bude vystupovať v predstavení skupiny Queen. aktívnych členov skupiny.

Spolupráca Queen + Adam Lambert vznikla, keď sa May a Taylor objavili na American Idol v roku 2009, keď bol Lambert súťažiacim. Príležitostne začali koncertovať v roku 2011, v roku 2012 uskutočnili krátke európske turné a v roku 2014 ohlásili svetové turné Queen + Adam Lambert Tour 2014–2015 s koncertmi v Severnej Amerike, Austrálii, na Novom Zélande, v Ázii, Európe a Južnej Amerike. V lete 2016 skupina odohrala niekoľko koncertov v rámci festivalového turné v Európe a niekoľko koncertov v Ázii. Na budúci rok skupina ohlásila druhé celosvetové turné naplánované na roky 2017 a 2018. Po úspechu filmu Bohemian Rhapsody (2018) ohlásili svoje tretie celosvetové turné s názvom The Rhapsody Tour. Toto turné prinieslo kapelu späť do Severnej Ameriky v roku 2019 a do Južnej Kórey, Japonska, Nového Zélandu a Austrálie na štadióny začiatkom roku 2020. Európske termíny, vrátane 10 koncertov v londýnskej The O2 Arena, boli naplánované na leto 2020. Tieto sa v súčasnosti kvôli pandémii vírusu COVID-19 odkladajú dvakrát na rok 2022.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Adam Lambert

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Adam Lambert na anglickej Wikipédii.