Adam Lambert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adam Lambert
Adam Lambert
Základné informácie
Rodné meno Adam Mitchel Lambert
Narodenie 29. január 1982 (38 rokov)
Indianapolis, Indiana
Bydlisko Rancho Peñasquitos, San Diego
Pôsobenie Spevák, skladateľ, herec
Žáner Pop, pop rock, dance, elektronická hudba
Hrá na nástroje Spev
Roky pôsob. 2009 – súčasnosť
Vydavateľstvá 19 Entertainment, RCA Records, Warner Bros. Records
Webstránka adamofficial.com

Adam Mitchel Lambert (* 29. január 1982, Indianapolis, Indiana, Spojené štáty) je americký spevák, skladateľ a herec žijúci v San Diegu v Kalifornii. V máji 2009 skončil na 2. mieste v 8. sérii súťaže American Idol. Otvorene priznáva svoju homosexuálnu orientáciu.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Detstvo[upraviť | upraviť kód]

Adam sa narodil v americkom štáte Indiana v meste Indianapolis, matke Leile, dentálnej hygieničke, a otcovi Eberovi, programovému manažérovi. Má mladšieho brata Neila. Jeho otec má prevažne nórske korene a jeho matka je židovka. Adam sa hlási k náboženstvu jeho matky. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do Kalifornie do mesta San Diego.

2001 – 2008: Počiatky kariéry[upraviť | upraviť kód]

Adam začal hrať v divadle už od 10 rokov a pokračoval v tom až do roku 2009. Počas tejto doby bol tiež nejaký čas frontmanom rockovej skupiny The Citizen Vein. Od roku 2004 sa okrem iného pravidelne objavuje v Upright Cabaret a v Zodiac Show, ktorú vytvorila Carmit Bachar z Pussycat Dolls.

V roku 2005 spieval v hebrejčine pieseň "Shiro LaShalom", aby vzdal hold zavraždenému izraelskému premiérovi Jicchakovi Rabinovi. Adam tiež spieval v židovskom muzikáli "The Ten Commandments" (Desatoro), kde ako Joshua zaspieval pieseň "Is Anybody Listening?".

2009: American Idol[upraviť | upraviť kód]

Lambert zaspieval národnú americkú hymnu počas jeho návštevy v MCAS Miramar (2009).

V roku 2009 sa Adam zúčastnil konkurzu na 8. sérii súťaže American Idol, kde zaspieval piesne "Rock With You" a "Bohemian Rhapsody". Počas nasledujúceho týždňa vystupoval s piesňami, "What's Up" a "Believe". Spoločne so skupinou spieval "Some Kind of Wonderful". Porotca Simon Cowell mal určité obavy o jeho teatrálnosti, ale Randy Jackson sa vyjadril, že je "aktuálny".

Keď Adam postúpil až do Top 13, zoznámil sa tu so svojimi spolu súťažiacimi Allison Irahetou a Krisom Allenom, s ktorými má dodnes veľmi dobré vzťahy.

Adam počas súťaže spieval piesne ako "Black or White" od Michaela Jacksona, zmenenú verziu "Ring Of Fire", alebo akustickú verziu "Track Of My Tears" od The Miracles. Keď počul túto verziu mentor toho týždňa Smokey Robinson, čo je pôvodný spevák a skladateľ tejto piesne, dostali sa od neho Adamovi obrovské ovácie.

2009 – 2011: For Your Entertainment a turné[upraviť | upraviť kód]

V novembri 2009 vydal svoj prvý album For Your Entertainment, ktorý sa umiestnil na 3. priečke Billboard 200. Počas prvého týždňa sa v Spojených štátoch predalo viac ako 198 000 kópií. Keď Adam na albume pracoval, povedal, že chce, aby bola multi-žánrová a že by mala obsahovať "rock-pop-electronic-dance thing". Po vydaní tohto CD dokonca povedal, že niektoré z piesní znejú ako také "Dark Disco".

20. októbra 2009 Lambert prijal ponuku k natočeniu soundtracku k filmu 2012. Tento singel sa neskôr objavil aj na CD FYE.

Ešte v čase, keď Lambert účinkoval v American Idol, začal natáčať album s názvom Take One.

V novembri 2009 Lambert vystúpil s piesňou „For Your Entertainment“ na American Music Awards of 2009 (AMA). 27. februára mal Adam svoj prvý oficiálny sólo koncert vo Fantasy Springs Resort Casino v Indio v Kalifornii. Adam sa objavil v American Idol ako hosť mentor v jednej z epizód 13. apríla 2010.

Po videoklipe k piesni "For Your Entertainment", ktorý kvôli AMA vystúpeniu bohužiaľ veľkú úspešnosť nemal, prišiel Adam s novým videoklipom a to k piesni "Whataya Want From Me", ktorý bol úspešný nielen v Amerike, ale i v Európe.

2012 – 2013: Trespassing[upraviť | upraviť kód]

V máji roku 2012 vydal Adam svoje druhé, dlho očakávaný album s názvom Trespassing. 23. mája album debutoval na prvej priečke rebríčku Billboard 200, s predajom takmer 78 tisíc kópií.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Adam Lambert

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Adam Lambert na anglickej Wikipédii.