Preskočiť na obsah

Adolf Dassler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Adolf Dassler
nemecký podnikateľ
Dassler ako 15 ročný v roku 1915
Dassler ako 15 ročný v roku 1915
Narodenie3. november 1900
Herzogenaurach, Nemecké cisárstvo
Úmrtie6. september 1978 (77 rokov)
Herzogenaurach, Nemecko
Známy vďakazakladateľ spoločnosti Adidas
RodičiaChristoph Dassler
Pauline Dassler
ManželkaKäthe (rod. Martz) (1917 – 1984)
DetiHorst Dassler
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Adolf Dassler

Adolf Dassler, prezývaný Adi Dassler (* 3. november 1900, Herzogenaurach – † 6. september 1978, Herzogenaurach) bol zakladateľ spoločnosti Adidas. Je považovaný za jedného z najlepších svetových dizajnérov športovej obuvi. Vlastnil 700 patentov a ďalšie priemyselné vlastnícke práva po celom svete.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju prvú športovú obuv vyrobil už ako 20 ročný. Sústredil sa najmä na výrobu ľahkoatletickej obuvi. Atléti nosili špeciálnu obuv z jeho dielne po prvýkrát na OH v Amsterdame. V 20. rokoch začal experimentovať so špičkami. V 30. rokoch vyrábal takmer 30 odlišných druhov obuvi pre 11 športov a zamestnával 100 pracovníkov.

Po 2. svetovej vojne začal budovať spoločnosť odznova. V roku 1947 sa so 47 zamestnancami pustil znovu do výroby - vyrábal prvú povojnovú športovú obuv zo stanoviny a gumy z amerických vojnových zásob. V roku 1948 uviedol Adidas ako meno spoločnosti – ako kombináciu skratiek jeho mena a priezviska. Rok nato si nechal zaregistrovať Tri Prúžky ako obchodnú značku, ktorá funguje dodnes.

Bol prvým podnikateľom, ktorý používal športovú propagáciu, aby upozornil verejnosť na svoje inovácie. Začal využívať známych atlétov v reklame na svoje produkty. Veľa známych atlétov ako napr. Jesse Owens, Muhammad Ali, Max Schmeling, Sepp Herberger a Franz Beckenbauer sa počítalo do okruhu priateľov jeho rodiny.

Adolf Dassler vyvinul optimálnu obuv pre skoro každý šport. Spolu so synom Horstom vytvoril medzinárodnú spoločnosť, ktorá bola a stále je prítomná na všetkých svetových športových udalostiach.

Dassler zomrel vo veku nedožitých 78 rokov v roku 1978. Po jeho smrti vzali spoločnosť do rúk manželka Käthe a syn Horst. Pod jeho vedením sa stal adidas svetovým lídrom v sektore inovácií v športovom marketingu. Bol tiež zodpovedný za etablovanie značky vo Francúzsku. Zomrel neočakávane v roku 1978 vo veku 78 rokov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]