Akty X

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Akty X
The X-Files logo.svg
Slovenský názov Akty X
Originálny názov The X-Files
Žáner dráma, triler, mysteriózny, sci-fi
Krajina Spojené štáty
Pôvodný jazyk anglický
Počet sérií 9
Počet častí 202
Produkcia
Dĺžka časti 44 min.
Vysielanie
Pôvodné 1993 - 2002
FOX Network
Obsadenie

Akty X je americký televízny seriál, ktorého autorom je producent Chris Carter. Pilotná epizóda mala v USA premiéru 10. septembra 1993 a posledná epizóda mala premiéru 19. mája 2002. Získal mnohé ocenenia, medzi inými Peabody Award a Emmy Award. Bol prvým významnejším hitom Americkej siete FOX, a jeho hlavné charakteristiky a slogany (napr.: "Pravda je tam vonku", "Neverte nikomu", "Ospravedlnenie je politika" a "Chcem uveriť") sa stali veľmi populárnymi.

Spolu vzniklo deväť sérií Aktov X a celosvetový úspech seriálu a jeho veľká popularita viedli aj ku vzniku celovečerného filmu Akty X s podtitulom Fight the Future, ktorý mal v kinách v USA premiéru 19. júna 1998. V čase vysielania poslednej epizódy boli Akty X najdlhšie bežiacim seriálom v histórii amerických televízií.

Ústredné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Ústrednými postavami seriálu sú agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scully (Gillian Anderson), ktorí spolupracujú na vyšetrovaní kriminálnych prípadov, ktoré boli zaradené medzi takzvané „Akty X“, čo sú prípady, ktoré sa vyšetrovateľom FBI nepodarilo objasniť konvenčnými vyšetrovacími postupmi. Agenti Mulder a Scullyová sa pri snahe o objasnenie týchto prípadov stretávajú s pôsobením paranormálnych javov a odhaľujú celosvetové vládne sprisahanie na utajenie existencie mimozemského života. Mulder verí v existenciu mimozemšťanov a paranormálnych javov, zatiaľ čo Scullyová je skeptik, ktorý hľadá vedecké vysvetlenia prípadov. Na začiatku bola Scullyová nasadená jej nadriadenými, aby odhalila Mulderove nekonvenčné metódy vyšetrovania. Ako seriál pokračoval, boli obidvaja agenti čoraz viac zapletení do väčšieho konfliktu, tvorcami nazvaného Mytológia alebo Mytharc, čo upevnilo ich blízke priateľstvo. V posledných dvoch sériách sa hviezdou stala Gillian Anderson, David Duchovny sa objavoval zriedkavejšie a na scéne sa objavili nové hlavné postavy – agenti FBI Monica Reyes a John Doggett.

Všetky kľúčové postavy seriálu[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Herec Séria
špeciálny agent Fox Mulder David Duchovny 1 – 9,film 1,2
špeciálny agent Dana Scully, M.D. Gillian Anderson 1 – 9,film 1,2
zástupca riaditeľa Walter S. Skinner Mitch Pileggi 1 – 9, film 1,2
C.G.B. Spender alias Muž s cigaretou William B. Davis 1 – 7, 9, film 1
Muž z Pentagonu Jerry Hardin 1, 3 – 4, 7
Pán X Steven Williams 2 – 5, 9
Alex Krycek Nicholas Lea 2 – 9
Mimozemský lovec Brian Thompson 2 – 8
Muž s pestovanými rukami John Neville 3 – 5, film
Prvý starec Don S. Williams 3 – 6, film 1
Marita Covarrubias Laurie Holden 4 – 7, 9
Cassandra Spender Veronica Cartwright 5 – 6
agent Jeffrey Spender Chris Owens 5 – 6, 9
špeciálny agent John Doggett Robert Patrick 8 – 9
špeciálny agent Monica Reyes Annabeth Gish 8 – 9
Melvin Frohike Tom Braidwood 1 – 9, film 1
John Fitzgerald Byers Bruce Harwood 1 – 9, film 1
Richard Langly Dean Haglund 1 – 9, film 1

Nápad a pilotná epizóda[upraviť | upraviť zdroj]

Kancelária Agenta Muldera

Kalifornský rodák Chris Carter, ktorý už predtým zo striedavým úspechom písal pre televíziu, dostal na začiatku deväťdesiatych rokov príležitosť, aby produkoval nový seriál pre televíznu sieť FOX. Unavený z komédií ktoré písal, inšpirovaný správami, že 3.7 milióna Američanov bolo možno unesených mimozemšťanmi, spomienkami na Watergate a hororovým seriálom zo sedemdesiatych rokov Nočný stopár, prišiel Chris Carter s myšlienkou Aktov X, a v roku 1992 napísal pilotnú epizódu

Kult Akty X[upraviť | upraviť zdroj]

Kompletný seriál je dnes divákom okrem televíznych repríz prístupný predovšetkým vo forme DVD kolekcií, ktoré obsahujú všetkých 202 epizód. Seriál okrem iného viedol k vydaniu videokaziet s jeho epizódami, ku vzniku mnohých kníh, videohier, hudobných albumov, priamo alebo nepriamo viedol ku vzniku iných televíznych seriálov a stal sa ikonou viacerých svetových kultúr 90. rokov 20. storočia. Dnes po celom svete odkaz Aktov X šíria najmä ich fanúšikovia, ktorí si hovoria X-Philes. Seriál bol americkým časopisom TV Guide označený za druhý najväčší kultový televízny program (Star Trek je prvý),[1] a za 37. najlepší televízny program všetkých čias.[2] V roku 2007 americký časopis TIME zaradil seriál medzi "100 najlepších televíznych programov všetkých čias".[3]

Zoznam častí[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]