Alan LaVern Bean

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alan LaVern Bean
astronaut NASA
Alan LaVern Bean
Št. príslušnosť USA
Stav neaktívny
Narodenie 15. marec 1932 (85 rokov)
Wheeler, Texas, USA
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť kapitán, US Navy
Čas vo vesmíre 69d 15h 45min
Kozmonaut od 1963
Misie Apollo 12, Skylab 3
Znaky misií Apollo 12 insignia.png Skylab2-Patch.png
Kozmonaut do 1981

Alan LaVern Bean (* 15. marec 1932, Wheeler, Texas, USA) je bývalý americký astronaut, štvrtý človek, ktorý 19. novembra 1969 spolu s P. Conradom pracoval na povrchu Mesiaca. Roku 1973 pracoval v orbitálnej stanici Skylab 3.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Školy a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Ako chlapec sa venoval stavbe lietadiel. Po ukončení základnej školy bol prijatý na fakultu leteckého inžinierstva univerzity v Texase. V roku 1955 štúdium úspešne ukončil a nastúpil na vojenskú službu k námorníctvu. Po štyroch rokoch bol poslaný do školy pre testovacích pilotov v Patuxent River v štáte Maryland. Po preškolení začal skúšať novo zavádzané lietadlá na lietadlových lodiach. V čase, keď sa odhodlal podať prihlášku k astronautom, mal nalietaných viac ako 2500 hodín. V roku 1963 absolvoval nevyhnutné testy a bol prijatý do tímu. Nasledoval intenzívny výcvik a zaradenie do projektu Gemini. Bol vymenovaný za veliteľa záložnej posádky Gemini 10. Po ukončení letov Gemini sa preškolil na projekt Apollo. Bol zaradený do záložnej posádky Apolla 9 a v apríli 1969 do hlavnej posádky Apolla 12. V tom čase mal 37 rokov.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

S Apollom 12 odštartovali z mysu Canaveral na jeseň 1969, na palube boli okrem Beana ešte Pete Conrad a Gordon. Zatiaľ čo Gordon zostal krúžiť na obežnej dráhe Mesiaca, Bean s Conradom pristáli na povrchu a ako tretí a štvrtý človek zo Zeme na neho vystúpili.

Aj kozmická loď Skylab 3 štartovala z mysu Canaveral a to v júli 1973. Na palube bol Bean ako veliteľ, spolu s ním sa dlhodobej misie zúčastnili Garriott a Lousma. Na orbitálnej stanici Skylab nad planétou Zem plnili zadané úlohy celé dva mesiace a po 1 427 hodinách vo vesmíre pristáli na hladine Tichého oceánu.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Zostal ešte v tíme kozmonautov a bol zaradený do záložnej posádky projektu Sojuz-Apollo. V roku 1975 opustil námorníctvo a prijal funkciu vedúceho operačnej a tréningovej skupiny budúcich kozmonautov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladateľstvo Práce r. 1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]