Aletschgletscher

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 46° 26′ 32″ s.š., 8° 04′ 38″ v.d.

Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Aletschský ľadovec, pohľad z Eggishornu. V pozadí Jungfrau (4 150 m) a Mönch (4 099 m).
Štát Švajčiarsko Švajčiarsko
Typ prírodná
Kritériá vii, viii, ix
Identifikačné č. [UNESCO 1037]
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 2001  (25. zasadnutie)
Dodatky 2007
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Aletschgletscher (-po nemecky) alebo Aletschský ľadovec je ľadovec vo švajčiarskych Alpách. S rozlohou viac ako 120 km², dĺžkou viac ako 22 km a celkovou hmotnosťou ľadu viac ako 27 mld. ton je to najrozmernejší údolný ľadovec nielen v Alpách, ale aj v celej kontinentálnej Európe. Zbieha zo sedla medzi štítmi Jungfrau a Mönch vo výške približne 3 450 m a vinie sa smerom na juh až k údoliu horného toku Rhôny. Je zaradený do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Hlavné telo ľadovca vzniká v údolí Konkordiaplatz, kde sa zbiehajú štyri menšie ľadovce (Grosse Aletschfirn zo západnej strany, Jungfraufirn zo severozápadu, Ewigschneefeld zo severnej strany a Grüneggfirn z východnej strany). Hrúbka snehu a ľadu dosahuje približne 900 m. Na začiatku je šírka ľadovca približne 1,5 km a priemerná rýchlosť pohybu je 180 m/ročne. Svoju púť končí o 2 000 m nižšie (približne na hranici zalesnenia), kde vody z topiaceho sa snehu slúžia na pohon turbín vodnej elektrárne v údolí Massa a neskôr vtekajú do Rhôny.

Aj tento ľadovec je – podobne ako mnoho iných ľadovcov – postihnutý topením sa a zmenšovaním. Od konca 19. storočia sa skrátil približne o 2,5 km.

Aletschský ľadovec a jeho okolie

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]