Alexander Gardner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Gardner
britský a americký fotograf
Alexander Gardner
Narodenie17. október 1821
Paisley, Škótsko, Spojené kráľovstvo
Úmrtie10. december 1882 (61 rokov)
Washington D.C., USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alexander Gardner

Alexander Gardner (* 17. október 1821, Paisley, Škótsko, Spojené kráľovstvo – † 10. december 1882, Washington D.C., USA) bol britský a americký fotograf. Je známy predovšetkým svojimi dokumentárnymi snímkami z Americkej občianskej vojny a jeho portrétmi amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Gardner fotografoval väčšinou krátko po skončení bitiek. Nevyhýbal sa ani detailným pohľadom na mŕtvych. Ukázalo sa však, že najmenej jedna jeho fotografia je zmanipulovaná. V roku 1961 Frederic Ray z magazínu Civil War Times porovnával niekoľko Gardnerových fotografií na ktorých boli dvaja mŕtvi ostreľovači konfederácie a zistil, že rovnaký subjekt bol fotografovaný na rôznych miestach. Zdá sa, že Gardner nebol spokojný s kompozíciou, nechal telá poprehadzovať a vytváral si tak vlastnú verziu reality. Rayovu analýzu ešte rozšíril v roku 1975 William Frassanito.[1]

Abraham Lincoln sa stal americkým prezidentom v novembrových voľbách roku 1860 a spolu s jeho menovaním prišla hrozba vojny. Gardner mal vo Washingtone veľmi dobrú pozíciu a cit pre veľké veci. Jeho popularita začala vzrastať portrétovaním vojakov odchádzajúcich do vojny. Napadla ho myšlienka fotografovať občiansku vojnu.

Najviac známe sú Gardnerove reportážne snímky z pohrebu Abrahama Lincolna a seriál z popravy atentátnikov. Pravdepodobne po prvý raz v dejinách fotografie bol v jeho reportáži využitý dramatický účinok striedania celkových záberov a detailov v ďalšom časovom úseku, lebo Gardner zachytil nielen priebeh popravy, ale i tváre atentátnikov.[2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LEGGAT, Robert. GARDNER, Alexander [online]. http://www.rleggat.com, 2008-09-23, [cit. 2009-02-19]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. SIMKIN, John. USACW paine [online]. http://www.rleggat.com, [cit. 2009-02-19]. Dostupné online. (po anglicky)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • INDIANA HISTORICAL SOCIETY. Alexander Gardner: Biographical Sketch [online]. William Henry Smith Memorial Library, [cit. 2006-08-04]. Dostupné online.
  • GARDNER, Alexander. Gardner's Photographic Sketch Book of the Civil War. New York: Dover Publications, 1865-1866, Reprinted 1959.

online version images

  • KATZ, MARK D.. Witness to an Era: The Life and Photographs of Alexander Gardner. New York : Viking Studio Books, 1990.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexander Gardner na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).