Preskočiť na obsah

Prezident Spojených štátov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prezident Spojených štátov
president of the United States

Znak prezidenta Spojených štátov
Úradujúci
Joe Biden
od 20. januára 2021
OslovenieMr. President
The Honorable
His Excellency
SídloBiely dom
Menuje Zbor voliteľov
Funkčné obdobie4 roky
Vytvorenie21. júna 1788 (pred 236 rokmi)
Prvý vo funkciiGeorge Washington
Posledný vo funkciiDonald Trump
Plat400 000 $ ročne
Ďalšie odkazy
Webwww.whitehouse.gov

Prezident Spojených štátov (angl. President of the United States) je hlava Spojených štátov amerických. Podľa Ústavy Spojených štátov je takisto aj hlavou federálnej vlády a hlavným veliteľom ozbrojených síl. Spája v sebe právomoci, ktoré sa v európskych krajinách zvyčajne delia medzi prezidenta (či inú formálnu hlavu štátu) a premiéra. Vzhľadom na jeho silnú pozíciu sa tak hovorí o prezidentskom systéme. Vzhľadom na veľmocenské postavenie USA je v súčasnosti vnímaný ako najmocnejšia osoba na Zemi. Súčasným, v poradí 46. prezidentom USA, je Joe Biden, ktorý bol inaugurovaný dňa 20.1.2021 presne napoludnie tamojšieho času.

Voľby a funkčné obdobie

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Prezidentské voľby v USA

Jedno funkčné obdobie trvá štyri roky a nikto nesmie kandidovať na viac ako dve po sebe idúce volebné obdobia. Toto ustanovenie bolo prijaté až v roku 1951, preto mohol byť Franklin Delano Roosevelt zvolený za prezidenta celkom štyrikrát. V prípade úmrtia prezidenta sa úradu pre zvyšok funkčného obdobia ujíma viceprezident. Prezident je volený nepriamou voľbou – volí ho zbor voliteľov nominovaných jednotlivými štátmi únie (počet voliteľov za štát približne zodpovedá jeho ľudnatosti a hlasuje podľa toho, kto v ich štáte bol zvolený voličmi). Jedným z dôsledkov tohto systému je fakt, že vyhrať môže aj kandidát s menším počtom hlasov, ak sú jeho voliči lepšie rozdistribuovaní (napríklad George W. Bush v roku 2000 alebo Donald Trump v roku 2016).

Galéria amerických prezidentov

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Grover Cleveland bol zvolený dvakrát, v dvoch obdobiach nenasledujúcich po sebe, počíta sa teda ako 22. a 24. prezident USA. Joe Biden je preto 46. prezidentom USA a zároveň 45. osobou, ktorá zastávala tento úrad.