Preskočiť na obsah

Alexander Gottlieb Baumgarten

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexander Gottlieb Baumgarten
Západná filozofia
Filozofia 18. storočia
Biografické údaje
MenoAlexander Gottlieb Baumgarten
Narodenie17. júl 1714
Berlín, Nemecko
Úmrtie27. máj 1762 (47 rokov)
Frankfurt nad Odrou, Nemecko
Dielo
Škola/tradíciaOsvietenská filozofia
Odkazy
Spolupracuj na CommonsAlexander Gottlieb Baumgarten
(multimediálne súbory na commons)

Alexander Gottlieb Baumgarten (* 17. júl 1714, Berlín, Nemecko – † 27. máj 1762, Frankfurt nad Odrou) bol nemecký filozof, nadväzujúci na Ch. Wolffa a Leibniza.

Zaviedol termín „estetika“, ktorým označil teóriu o zmyslovom poznaní, postihujúcom a tvoriacom krásno a vyjadrujúcom sa v umeleckých obrazoch na rozdiel od logiky ako vedy o rozumovom poznaní. Baumgarten dopomohol k formovaniu estetiky ako samostatnej filozofickej disciplíny.

„Nemci jediní používajú dnes slovo estetika na označenie toho, čo iní nazývajú kritikou vkusu. Zakladá sa na klamnej nádeji vynikajúceho analytika Baumgartena, že krásne sa dá kriticky posudzovať podľa rozumových princípov a že z pravidiel tohto posudzovania sa dá urobiť veda. Toto úsilie je však márne, lebo hlavné zdroje týchto pravidiel alebo kritérií sú čisto empirické, čiže nikdy nemôžu slúžiť ako určité apriórne zákony, ktorými by sme sa mali riadiť, ak vyslovujeme úsudok o vkuse. Naopak, tento úsudok je ozajstnou skúškou správnosti spomenutých pravidiel. Preto by malo toto pomenovanie alebo zaniknúť, alebo by malo byť vyhradené pre náuku, ktorá je ozajstnou vedou (čím by sme sa zároveň priblížili reči i chápaniu antiky a jej slávnemu deleniu poznania na "αι δθητάχαι νοητά"), alebo by bolo potrebné podeliť sa oň so špekulatívnou filozofiou a estetiku chápať sčasti v transcendentálnom, sčasti v psychologickom zmysle.“[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KANT, Immanuel. Kritika čistého rozumu. Preklad Teodor Münz. I. vyd. Bratislava : Pravda, 1979. 584 s. (Filozofické odkazy.) S. 76.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Informácie v infoboxe sú sčasti alebo úplne prebrané z infoboxu článku Alexander Gottlieb Baumgarten zverejneného na anglickej Wikipédii.