Alexandr Ivanovič Vvedenskij (básnik)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexandr Ivanovič Vvedenskij
ruský básnik
Alexandr Ivanovič Vvedenskij
Narodenie6. december 1904
Petrohrad, Rusko
Úmrtie20. december 1941 (37 rokov)
Charkov, Ukrajina
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alexandr Ivanovič Vvedenskij

Alexandr Ivanovič Vvedenskij (rus. Александр Иванович Введенский ; * 6. december 1904, Petrohrad, Rusko – † 20. december 1941, Charkov, Ukrajina) bol ruský avantgardný básnik. V súčasnosti sa považuje za jedného z najdôležitejších a najoriginálnejších spisovateľov v ranom Sovietskom zväze. Ovplyvnil vývoj ruského jazyka. On sám svoje dielo označil za „ešte mocnejšiu kritiku rozumu než je tá Kantova.“

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V 20. rokoch bol krátku dobu predstaviteľom ruského futurizmu v Leningrade. Spoločne so svojím priateľom Daniilom Charmsom bol členom literárneho združenia DSO a filozofického krúžku Činari.

V roku 1927 sa stal významným členom dôležitého avantgardného literárneho združenia OBERIU (dosl. Združenie reálneho umenia), ktoré si dalo za cieľ „provokáciu, boj proti zdravému rozumu a priemernosti." Aby sa v sovietskom systéme dokázal uživiť, venoval sa - rovnako ako Charms - tvorbe detskej literatúry. V roku 19311932 bol po prvýkrát zadržaný kvôli podozreniu z členstva v protisovietsky naladenej skupine autorov literatúry pre deti. Počas vyšetrovania bol obvinený z toho, že do svojich nonsensových veršov ukrýva protisovietske narážky a odkazy. Po krátkom exile v Kursku sa vrátil do Leningradu a v polovici 30. rokov sa presťahoval do Charkova.

V roku 1941, počas druhej svetovej vojny, sa mu nepodarilo nasadnúť na preplnený evakuačný transport. Zostal v Charkove v nádeji, že mesto opustí ďalším vlakom a so svojou rodinou sa stretne neskôr. Namiesto toho bol zadržaný pre podozrenie z plánovania zrady a odsunutý do pracovného tábora. Počas cesty zomrel na dyzentériu, podľa niektorých správ bol zastrelený alebo vyhodený z vlaku (kvôli chorobe), snáď i oboje.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]